Матч, як життя

Найбільший французький футболіст Мішель Платіні написав книгу "Життя, як Матч". Мої особисті спогади, звичайно, куди скромніше - але футбол на будь-якому рівні точно передає не придумали драматургію реальності, адже справжнє життя - це цікавий і складний шлях без найменших гарантій.

Іноді трапляються і матчі - як життя. Відбувається це не тільки в фіналах Кубка Світу з футболу.

Наша шкільна команда сьомого Б була сформована в 1987 році. Самі ми іменували себе "бандою" з 6 чоловік. Дозвольте представити головних дійових осіб.

Воротар - Діма Лобанов.

Чарівний раздолбай, неформал, любитель західного року. Димка вміло ховав своє довге волосся за комір сорочки, щоб не шокувати воєнрук і директрису. Завдяки вродженому чарівності впливав на вчителів і легко зіскакував з двійок на трійки. На дівчаток справляв враження а-ля Мік Джаггер :) Його гра варіювалася від натхненною до нерівною. Він рятував ворота в ситуаціях, де мало хто міг би виручити, але запросто пропускав легкі м'ячі. іноді)

Захисники - Льоша Башмаков і Денис Чекин.

Лешка, щільний і кремезний, невисокого зросту, був справжньою "собакою" - як називають таких гравців у футболі. Від нього можна було тільки втекти на швидкості. У лобовому зіткненні майже не поступався, іноді буквально вигризаючи м'яч у суперників. На поле орав "від і до", що не відчуваючи втоми.

Його ідеально доповнював худорлявий і височенний Денис Чекин. Дениска - інтелектуал у всьому - від футболу до навчання. Золотий медаліст і технар за складом розуму. Любив (по-доброму) поязвіть над гуманітаріями. У футбол прекрасно грав головою (у всіх сенсах). Треба було лише відчути момент - коли подати м'яч на його світлий лоб. Згодом я навчився цього безпомилково.

Я завжди вважав півзахист такою собі "аристократією футболу". Перебуваючи в середині поля, ти сам вирішуєш - що робити в конкретній ігровій ситуації: зміщуватися на фланг, підключатися до атаки, або відходити в оборону.

- Покажіть мені вашу півзахист, і я скажу - що у вас за команда - говорить одна з аксіом футболу.

Це не перебільшення. Ми з Олегом (як і Лешка з Деней) теж доповнювали один одного. Олег, вільний філософ і любитель Цоя, грав не помітно, але дуже надійно і без ляпів. Він частіше відходив назад, страхуючи мене при загостреннях гри, на які я йшов постійно. Якщо м'яч був втрачений, можна не сумніватися: Олег ззаду підчистить і не скаже жодного слова в докір.

У нападі у нас грав талант - Ромка Рябов.

Він умів робити (в творчої частини) практично все - і пасувати, і завершувати атаки. Його ігрові рішення були неочевидні, а коли ставали такими для суперника - реагувати виявлялося вже пізно. Рома все робив легко, витончено і з часткою піжонства, на яке, втім, мав повне право - а таких людей зовсім небагато. Йому не обов'язково було тренуватися - якщо Рябова розбудити о третій годині ночі, він встане з ліжка і видасть точний пас :) Ромка міг би стати професійним футболістом, але в його житті завжди було безліч інших інтересів.

У травні 1989 року (після двох років проб, помилок і розчарувань) у нас, нарешті, народилася по - справжньому зіграна команда. Люди, які люблять те, чим вони займаються, часто не помічають особисте зростання. Точніше, прогрес стає помітний лише в процесі.

Груповий турнір в травні 89 року ми пройшли з трьома перемогами із загальним рахунком 11-3. А в чвертьфіналі (переоцінивши себе з часткою упоєного самовдоволення) примудрилися бездарно програти (0-1) слабшої команді з 8 В, яку в попередньому розіграші Кубка розгромили 6-0. Вони забили нам швидкий гол і залишилися 50 хвилин оборонялися, як герої обложеної фортеці. Дзвеніли штанги і перекладини, які не реалізовувалися ідеальні моменти. Я, до того ж, примудрився не забити на пенальті, який сам же і заробив. Передчуття перед ударом було поганим, тому що в той вечір у мене мало що виходило, але все хором сказали - йди і пробий! Все було зроблено вірно - показавши, що буду бити вправо (куди і полетів воротар) я вдарив у лівий кут. Тільки потрапити - забув, і м'яч ковзнув в парі сантиметрів від штанги.

На наступний день було безмежно соромно показуватися в школі.

Рівень аматорського футболу в нашій школі завжди був високий. У трудовому таборі влітку 88 року об'єднана команда школи №90 виграла турнір Радянського і Промислового районів. Та збірна була настільки хороша, що я частіше сидів у запасі, виходячи лише на заміну в другому таймі. Від і до з нашої Банди грав лише Ромка Рябов.

Отже, осінній турнір - 1989. Впевнено перемігши двічі в групі команди класів на рік молодший, ми достроково забезпечили собі вихід в чвертьфінал і в третьому матчі зробили нудну нічию. У чвертьфіналі з 9 А знову блищав Ромка, який забив три м'ячі - один краше іншого. Мені довелося вбити останній цвях в кришку їх труни - 4: 1.

Півфінал з 11 А вийшов важче, але тут прокинувся Дениска Чекин. Вже на другій хвилині матчу я кинув аут з - за бокової метрів на 10 точно на його світлу голову - 1: 0. Вони швидко відігралися, але Денис знову підключився до атаки, забивши з ювелірного пасу Ромки (вже ногою). Чим менше часу залишалося до кінця гри, тим частіше ризикував наш суперник, неминуче оголюючи тили. Нам тільки це і потрібно було. Рябов видав пас метрів на 20 точно на хід мого руху, я втік і розправився з воротарем не без задоволення - 3: 1.
Четвертий гол забив Олег Стрижков.

Ця команда вигравала практично всі Кубки Школи, в яких брала участь.
Четверо її дітей професійно займалися футболом при секції Крилья Совєтов на стадіоні Металург. Ми називали їх "голландцями" (збірна Нідерландів епохи 70-х перевернула весь футбольний світ системою тотального футболу). До того ж, їх нападник Ігор Нілов був схожий - і зовні, і за стилем гри - на відзначився тоді Марко Ван Бастена. У півзахисті всі нитки гри тримав в руках (точніше - ногах) технічний Леша Захаров.

У 11 Г росли акселерати. Футбольна команда нагадувала (по комплекції) дорослих, що склалися мужиків років 25. У нас настільки атлетичний був лише Денис Чекин. Коротше, "за сукупністю" - рівень футболу, фізичні дані - шансів у нас не було ніяких. Залишалося втішатися лише тим, що в ОДНОМУ матчі може статися все, що завгодно.

Роком раніше, восени - 88, ми грали з ними чвертьфінал. Він закінчився з рахунком 0: 3, і я погано розумів - що взагалі роблю на поле: так безпорадно (ні до, ні після) я не грав і не відчував себе ніколи. На наступний день під надуманим приводом прогуляв школу: мені здавалося, що дівчата нашого і всіх паралельних дев'ятих класів будуть хором сміятися. Ні. Як я потім дізнався, дівчатка (з нашого 9 Б) - втішали п'ятьох бійців, що нескінченно обрадувало Дімку Лобанова.

- Треба частіше програвати - пожартував він :)

Але тоді, прохолодною восени - 89, нам було не до жартів. Два тайми по 30 хвилин, на очах половини школи (фінал Кубка завжди збирав аншлаг) проти такої Машини.

Чи не комплексував тільки Димка Лобанов.

- Буде кльово, як на концерті AC / DC - посміхався він.

- Так, зроблять вони з тебе рок - відбивну - посміхнувся Ромка.

Проте (зовні) Рябов був абсолютно спокійний. Решта (включно зі мною) - насупились і напружилися.

Подальше я опишу в режимі ONLINE - щоб було зрозуміліше, що саме відчувалося ВСЕРЕДИНІ того матчу.

20 хвилин до початку гри. Розминаємося з м'ячем. Олег Стрижков розряджає обстановку і жартує над вискочили прищами Лешко Башмакова. Решта (по-доброму) підхоплюють.

За пару хвилин до початку (традиційний ритуал) збираємося в чоловічий коло, тримаючись один одному за плечі. 11 Г дивиться на нас злегка глумливо. Все, вмирати - подано.

Перша хвилина гри.

Треба сказати, в таких матчах хвилини дві-три від початку йшли у мене на те, щоб заспокоїти скажений стукіт серця з ватою у вухах, прийти в себе і освоїтися.
Увійти в ритм і забути про відповідальність. Тільки після цього можна починати що - то там вигадувати, ризикуючи і імпровізуючи. Інакше - легко перетворитися на посміховисько.

Ромке Рябову плювати на ці "псіхоусловності". Він на швидкості відкривається по центру, Денис Чекин миттєво віддає йому пас метрів на 15 - вивірений, як його роботи для Олімпіади з креслення. Воротар вискакує назустріч, в спину дихають два захисника, але вже пізно. Ромка кладе м'яч в нижній кут воріт, як куля в лузу.

Гешкі миттю прокидаються і наступні хвилин 10 ми потрапляємо під страшний прес.
Атаки накочуються, як хвилі прибою. Димка двічі рятує від неминучих голів. Проте, до 15-й хвилині першого тайму рахунок зрівнявся - 1: 1 (вивірена комбінація суперника закінчилася розстрілом наших воріт).

М'яч летить далеко за межі поля, і поки його повертають глядачі, є майже мінутка.Ромка підходить до мене:

- Я буду йти на фланги, відводити їх за собою, звільняючи тобі центр для підключень до атаки. Тільки крикнув, якщо сам тебе не побачу.

- Все нормально, грати з ними можна - підходить до нас Денис. Я лише мовчки киваю.

Решта 15 хвилин першого тайму ми граємо кращий футбол у своєму житті. 11 Г на немов відсутній на поле - у них не виходить нічого. Нам навіть починають аплодувати глядачі.

Рябов просто "возить" суперника по полю майстерним дриблінгом, Чекин виграє все дуелі в повітрі, знімаючи м'яч з голови рослого Нілова, Башмаков "вигризає" всі м'ячі в захисті.

Я пару раз обдуріваю в центрі свого прямого опонента - Льошу Захарова. Технічний Захаров не витримує і починає бити мене по ногах.

- Лешенька - підходить наш фізрук і арбітр матчу Андрій Васильєв - ще пара грубих епізодів, і видалю з поля. Залишитеся вп'ятьох!

20-я хвилина першого тайму.

Ромка йде на фланг, я підключаюся в центр. Навіть не встигаю крикнути, він все бачить (точніше - відчуває) ніби спиною. Вивірений пас в штрафну. Підсікаю м'яч над вийшли воротарем. Переліт в пару сантиметрів: м'яч лягає на сітку зверху.

Рома. Знову найточніший пас. Б'ю низом і чую зрадницький дзвін штанги.
Рябов не встигає на добивання відскочив м'яча всього на секунду.

Цього разу "перестановка доданків" змінює суму (на відміну від математики). Тепер уже я з натхнення йду на фланг, а Ромка, навпаки, зміщується в центр і просить пас. Віддаю йому точно в ноги, але на Рябов майже висять двоє захисників.
Не кожен в такій ситуації зможе просто торкнутися м'яча. Ромка випереджає всіх і вирізає м'яч внутрішньою стороною стопи під поперечину. Божевільні точність і координація.

Перерва 5 хвилин. Слава Богу, сьогодні не жарко, але ми все одно лише обполіскувати рот водою. Пити - не можна: організм дасть збій інтенсивності дуже швидко. Гешкі роздратовано радяться на протилежному кінці поля, злегка вимовляючи один одному. Тренера у нас немає. Між собою домовляємося: не тримати в умі рахунок, не тулитися до воріт (покарають!) І не дивитися на годинник.

На жаль. Сказати і зрозуміти - одне. ЗРОБИТИ - зовсім інше. Суперник робить тактичні перестановки, явно додає після тайм-ауту, і до середини другого тайму рахунок знову рівний - 2: 2.

5 хвилин до кінця другого тайму.

Гешкі явно прокинулися і прихопили нас по всьому полю. Починає накочуватися втома - не стільки фізична, скільки емоційна: ми граємо на межі, а вони лише демонструють свій звичний рівень гри. Осіннє небо похмурніє і починається дощ.

Ромка тікає в рідкісну контратаку. Захисник суперника майже відбирає у нього м'яч, але той зрадницьки потрапляє йому в руку. Оскільки рука не притиснута до тіла, за правилами футболу це - нехай ненавмисний, але - фол. Штрафний удар в небезпечній близькості від їхніх воріт!

Рябов стоїть біля м'яча, поки противник вибудовує стінку. Тут в моїй голові що - щось клацнуло :)

- Ромка - кажу йому пошепки ніби чужим голосом - вони чекають твій прямий удар в обвід стінки. Катни мені м'яч направо, і я заб'ю.

Рябов дивиться на мене, як на божевільного і нічого не відповідає. Я відходжу від м'яча.

Ромка все робить артистично. Всім своїм виглядом показує, що б'є по воротах, а сам - непомітним стусаном зовнішньої сторони стопи відкочується мені м'яч метрів на 7.

Діра! У стінці утворюється приваблива діра, одночасно оголюючи правий кут воріт. Треба просто потрапити! В удар я вкладаю всю злість. Рослий голкіпер встигає переміститися і торкається м'яча ногою. Шкіряний снаряд підстрибує і. через секунду тріпоче в сітці воріт.

- Костя, твою мать. Ти знав. - раптом кричить зазвичай холоднокровний Ромка і душить в обіймах.

Господи, це кращий в світі подарунок до мого завтрашнього Дня Народження. Тільки б вистояти!

4 хвилини до кінця. 3. 2.

Найпотужніший удар Нілова під поперечину наших воріт метрів з 17. Димка Лобанов підкидає руки не гірше Дасаєва і відбиває. Андрій Олександрович Васильєв уже дивиться на свій секундомір. Кутовий біля наших воріт.

Захаров подає неідеально, але височенний Нілов відчайдушно вистрибує, примудряючись торкнутися м'яча кінчиком голови. Удар - несильний, але. Мокрий від дощу м'яч зісковзує з піжонських різнокольорових рукавичок Дімки Лобанова, дбайливо зшитих його мамою. Моє серце провалюється куди - то в область шлунка.

- Діма, AC / DC. твою мать. - кричу я на нього - ти що. накоїв. якого.

Всі мовчать, відвертаючись від нещасного Дімки, і тільки Денис Чекин підходить нас заспокоїти, точніше - розняти.

У цей час повз поля проходить чудова вчителька російської та літератури, наш класний керівник, Людмила Сергіївна Журавльова. Тільки позавчора я обгрунтовував на уроці тему "зайвої людини" у творчості Лермонтова. Сьогодні Людмила Сергіївна чує. весь цей рок-н-рол :)

Звичайно, потім я щиро вибачився перед Димкой. Але тоді.

Два додаткові тайми по 10 хвилин пройшли як в тумані. Гол на останніх секундах підкосив нас психологічно; до того ж - поле стало в'язким і важким від осіннього дощу. Все той же Нілов вколотив нам четвертий і переможний м'яч.

Після закінчення матчу не було сил навіть плакати. Ми понуро розбрелися по домівках.

Рябов і Чекин забили "золоті голи", ми довго і щиро святкували, але ТА ГРА вогкою восени-89 так і залишилася скалкою в серці. Чомусь, в цьому житті все дається тільки через біль, сумніви і розчарування - незалежно від ступеня таланту і щирості захоплення.

Незабаром закінчився 11 клас, і наша Банда розбіглася - кожен по своїй колії життя. Але тих непідробних відчуттів справжнього спортивного чоловічого братства, об'єднаного любов'ю до Гри, мені не вистачає все минулі чверть століття.