Коментар до сімейного кодексу я 11

Коментар до сімейного кодексу я 11

РОЗДІЛ I I. ВИСНОВОК і ПРИПИНЕННЯ ШЛЮБУ
Глава 3. УМОВИ і ПОРЯДОК УКЛАДАННЯ ШЛЮБУ

4. Слід мати на увазі, що факт подання до органу загсу спільної заяви про вступ у шлюб свідчить лише про початковий намір підписали його осіб створити сім'ю і сам по собі не породжує для них ніяких правових наслідків, тобто не пов'язує осіб, які подали таку заяву, взаємними зобов'язаннями. Тому вони в будь-який момент має право відмовитися від прийнятого рішення вступити в шлюб і не з'явитися в орган загсу у встановлений термін для державної реєстрації речових створення сім'ї. Однак рішення відмовитися від вступу в шлюб, незалежно від його мотивів і причин, має бути прийнято подали заяву особами тільки до моменту державної реєстрації речових створення сім'ї. Після державної реєстрації речових створення сім'ї в подальшому шлюб може бути розірвано або визнано недійсним лише з дотриманням встановленого законом порядку.

Слід зауважити, що встановлений законом місячний термін для державної реєстрації речових створення сім'ї дає також можливість зацікавленим особам повідомити в орган загсу про наявність перешкод до укладення шлюбу між конкретними особами. Орган загсу зобов'язаний перевірити - чи відповідають ці відомості заявника дійсності чи ні. Керівник органу загсу може відмовити в державній реєстрації укладення шлюбу, якщо у своєму розпорядженні свідчення, які підтверджують наявність обставин, що перешкоджають реєстрації шлюбу (п. 9 ст. 27 Закону про акти громадянського стану).

6. Необхідно мати на увазі, що орган загсу при наявності поважних причин може як скоротити встановлений СК місячний термін для державної реєстрації речових створення сім'ї, так і збільшити його, але не більше ніж на місяць (раніше цей термін міг бути збільшений до трьох місяців - ст . 14 КпШС). Однак в самій ст. 11 СК не дається ні поняття, ні приблизного переліку причин, які в таких випадках можуть бути визнані поважними. Питання про це вирішується керівником органу загсу виходячи з оцінки конкретних життєвих обставин і сформована практика. Так, скорочення місячного терміну для вступу в шлюб вважається можливим за наявності таких обставин, які потребують більш швидкого укладення шлюбу: заклик нареченого на військову службу, від'їзд когось з наречених на тривалий термін у відрядження, в тому числі за кордон, вагітність нареченої, народження дитини в результаті позашлюбних відносин, наявність між сторонами фактичних шлюбних відносин і т.п. Безумовно, що деякі з цих обставин повинні бути підтверджені відповідними документами (наприклад, довідками установи охорони здоров'я про вагітність, хвороби, народження дитини, посвідченням про відрядження і т.п.).
З спільною заявою про скорочення встановленого законом терміну для укладення шлюбу звертаються самі особи, що вступають в шлюб (ст. 27 Закону про акти громадянського стану).
Що стосується збільшення терміну для укладання шлюбу, то таке допускається на практиці через знаходження одного з осіб, що вступають у шлюб, на стаціонарному лікуванні внаслідок важкої хвороби, від'їзду, необхідності перевірки повідомлення про наявність перешкод до шлюбу і в інших подібних випадках. Як випливає зі змісту п. 3 ст. 27 Закону про акти громадянського стану, зі спільною заявою про продовження місячного терміну звертаються в орган загсу також самі особи, що вступають у шлюб. При збільшенні органом загсу терміну для державної реєстрації речових створення сім'ї з дня подачі заяви про укладення шлюбу до дня державної реєстрації укладення шлюбу має пройти не більше двох місяців.
Особи, що вступають в шлюб, можуть звернутися до органу загсу із заявою про зміну місячного терміну державної реєстрації речових створення сім'ї і в тому випадку, коли дата реєстрації шлюбу вже призначена. При наявності поважних причин керівник органу загсу приймає відповідно рішення про скорочення або про збільшення терміну і призначає нову дату державної реєстрації речових створення сім'ї.

Загальні правила тут такі. При прийомі заяви орган ЗАГСу повинен ознайомити осіб, які бажають укласти шлюб, з порядком і умовами державної реєстрації речових створення сім'ї, роз'яснити їм їхні права та обов'язки як майбутнього подружжя і батьків та переконатися, що вони взаємно обізнані про стан здоров'я і сімейний стан один одного. Крім того, що вступають в шлюб в обов'язковому порядку попереджаються посадовою особою органу загсу про відповідальність за приховання перешкод до вступу в шлюб. За погодженням з особами, які бажають укласти шлюб, орган загсу призначає час (день і годину) державної реєстрації речових створення сім'ї. Час реєстрації шлюбу призначається з таким розрахунком, щоб воно не збігалося з часом реєстрації інших актів цивільного стану (смерті або розірвання шлюбу) в тому ж органі загсу. За бажанням осіб, що вступають у шлюб, органи загсу забезпечують урочисту обстановку державної реєстрації речових створення сім'ї (виділяються впорядковані приміщення, запрошуються свідки, знайомі і т.п.).

Державна реєстрація укладання шлюбу проводиться органом загсу за допомогою складання запису акта про укладення шлюбу. Особам, які вступають до шлюбу, видається свідоцтво про укладення шлюбу. Можлива ситуація, коли особи, що вступають у шлюб, не з'явилися в призначений термін для державної реєстрації речових створення сім'ї. Якщо причину неявки буде визнано органом загсу неповажною, то особи, які бажають вступити в шлюб, можуть ще раз подати в орган загсу заяву про укладення шлюбу.

9. За державну реєстрацію укладення шлюбу, включаючи видачу свідоцтва про шлюб, стягується державне мито в розмірі 200 руб. (Подп. 1 п. 1 ст. 333.26 НК).

Схожі статті