Кодекс про адміністративні правопорушення (КпАП), структура і призначення документа

Кодекс Російської Федерації про адміністративні правопорушення (КоАП РФ) - кодифікований нормативний акт, який регулює суспільні відносини щодо притягнення до адміністративної відповідальності, а також встановлює загальні початку, перелік всіх адміністративних правопорушень (який може бути доповнений на регіональному рівні), органи, які розглядають справи, порядок залучення до адміністративної відповідальності і порядок виконання рішень в адміністративних справах.

Кодекс про адміністративні правопорушення розглядає також такі питання, як презумпція невинності, принцип рівності перед законом, вік, з якого вступає в силу адміністративна відповідальність та ін.

структура КоАП

Кодекс Російської Федерації про адміністративні правопорушення складається з 5 розділів.

Розділ I КоАП

Розділ II КоАП

Розділ II кодексу називається «Особлива частина».

Це найбільший розділ, адже саме в ньому розглядаються всі види адміністративних правопорушень і встановлюється відповідальність за їх вчинення. Розділ включає в себе 15 розділів, кожен з яких присвячена одній з сфер порушень.

Другий розділ КОАП - це практично найцікавіша його частина.

За кожним порушенням встановлені межі відповідальності.

Адміністративна відповідальність - це штраф, але не тільки.

Інші форми адміністративного покарання - це попередження, конфіскація, адміністративний арешт, дискваліфікація, призупинення діяльності, обов'язкові роботи, позбавлення спеціального права і адміністративна заборона.

Втім, штраф - це те, що застосовується як покарання в більшій частині випадків.

Він може бути накладено на фізичне, посадова особа або на організацію.

Зазвичай штрафи для приватних осіб нижче, а от штрафи для організацій можуть досягати дуже значних сум, вимірюваних, в окремих випадках, сотнями тисяч рублів.

Розділ III КпАП

Розділ III кодексу встановлює перелік осіб і державних органів, які можуть розглядати справи про адміністративні правопорушення і виносити рішення по ним.

Розділ IV КоАП

Розділ IV регламентує провадження у справах про адміністративні правопорушення: як їх потрібно вести, хто є учасниками, як і ким порушується справа, як воно розглядається, які заходи забезпечення приймаються, як збирається і оцінюється доказова база, в які терміни все це відбувається і які документи і дії є результатом розгляду цих справ.

Розділ V КоАП

І, нарешті, Розділ V присвячений виконавчого провадження в адміністративних справах - тобто виконання постанов про адміністративні правопорушення.

Аналізуючи норми Кодексу про адміністративні правопорушення можна зробити наступні висновки:

Суб'єктами відповідальності за КоАП РФ є як фізичні, так і юридичні особи. Індивідуальні підприємці, посадові особи та інші особи, які виконують управлінські функції в державних організаціях, а також в організаціях інших форм власності несуть підвищену адміністративну відповідальність.

У КоАП РФ закріплено, що будь-яка постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено в судові інстанції.

КоАП РФ містить процесуальну частину, норми права якої регулюють порядок притягнення до адміністративної відповідальності, порядок оскарження постанов у справі, містить норми про права як потерпілих у справі про адміністративне правопорушення, так і осіб, які притягуються до відповідальності. Кодекс містить норми про підвідомчості розгляду справ, про порядок виконання постанов про призначення адміністративних покарань.

Особлива частина КпАП РФ (розділ II) містить опис видів конкретних павонарушеній.

КоАП РФ передбачає цілий ряд санкцій за вчинення правопорушень: від попередження або штрафу, до дискваліфікації і призупинення діяльності підприємців і юридичних осіб.

При цьому, такі види покарань, як адміністративний арешт, позбавлення спеціального права, конфіскація знарядь вчинення або предметів адміністративних правопорушень, адміністративний арешт, дискваліфікація, адміністративне видворення іноземних громадян та осіб без громадянства за межі РФ, можуть призначатися тільки суддею.

Залишилися ще питання по бухобліку і податків? Задайте їх на бухгалтерському форумі.

знаючи змісту Податкового кодексу РФ, Кодексу про адміністративні правопорушення РФ та інших кодексів. В.

можемо не відзначити, що згідно з Кодексом про адміністративні правопорушення РФ такі дані не є.

Які зміни торкнулися Трудовий кодекс, Кодекс про адміністративні правопорушення, а також Цивільний процесуальний. Які зміни торкнулися Трудовий кодекс, Кодекс про адміністративні правопорушення, а також Цивільний процесуальний кодекс. праці ». Поправки торкнулися Трудовий кодекс, Кодекс про адміністративні правопорушення, а також Цивільний процесуальний кодекс. представленій статті. Про зміни в Кодексі про адміністративні правопорушення. Статтею 1 проекту федерального.

планах законодавця здійснити глобальну реформу Кодексу про адміністративні правопорушення. У перспективі названі плани, можливо.

державним (муніципальним) майном »доповнює норми Кодексу про адміністративні правопорушення новими складами адміністративних правопорушень, пов'язаних. № 344-ФЗ пропонується доповнити норми Кодексу про адміністративні правопорушення новим складом адміністративного правопорушення, пов'язаних.

Крім того, внесено зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення, які посилюють відповідальність за незастосування. в сфері застосування ККТ. Раніше Кодекс про адміністративні правопорушення передбачав за все порушення (незастосування. Чинності Законом № 290-ФЗ в Кодексі про адміністративні правопорушення з'явився цілий набір нових складів. Продавців) зі статті 14.5 Кодексу про адміністративні правопорушення виключена. Покарання будуть нести тільки.

податків з фізичних осіб Положення Кодексу про адміністративні правопорушення будуть поширюватися на справи о.

У Кодекс про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП РФ) внесені зміни. їх наслідки для бізнесу. У Кодекс про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП РФ) внесені зміни.

прописаний в статті 15.11 Кодексу про адміністративні правопорушення. Раз в документах є уточнення.

законодавства: Відповідно до ст. 18.10 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ, здійснення іноземцем трудової діяльності. РФ. Згідно ст. 18.15 Кодексу про адміністративні правопорушення РФ, залучення іноземця до трудової.

вступили в силу поправки до Кодексу про адміністративні правопорушення, які встановили нові склади порушень.

до відповідальності відповідно до Кодексу про адміністративні правопорушення Російської Федерації. Можливо звернення в.

частиною 1 статті 5.27 Кодексу про адміністративні правопорушення. Згідно з документом, порушникам доведеться заплатити.

відповідальності, в тому числі встановленої КоАП РФ. У консультації ми. в тому числі встановленої КоАП РФ. У консультації ми. Порушення бюджетного законодавства У КоАП РФ Федеральним законом від 07. ст. 15.15.5-1 КоАП РФ невиконання державного (муніципального). 20 ст. 19.5 КоАП РФ адміністративна відповідальність передбачена тільки. редакція ст. 13.11 КоАП РФ і встановлені додаткові склади. (Ч. 3 ст. 13.11 КоАП РФ). Невиконання оператором передбаченої законодавством.