Інтегрований урок (біологія хімія) - хімічний склад рослин

Мета уроку:
  • познайомити з хімічним складом рослин;
  • дати уявлення про мінеральних і органічних речовинах, про різний зміст води в органах рослин;
  • закріплювати навички поводження з лабораторним обладнанням.

Устаткування: Стакан з водою, пробірки, йод, марлеві серветки, сухий спирт, насіння пшениці або інших злаків, насіння соняшнику, аркуш білого паперу, шматочки стебла, кореня рослин, металева ложка, тримач, шкірка апельсина або лимона.

Плановані результати навчання

Учні повинні знати:
  • речовини, що відносяться до органічних;
  • як експериментальним шляхом можна довести, що до складу рослин входить вода, мінеральні речовини, жири, білки, вуглеводи;
  • індикатор на крохмаль;
  • значення мінеральних і органічних речовин для розвитку і росту рослин;
  • роль води в житті рослин;
  • рослини, багаті білками;
  • рослини, що містять багато жирів;
  • рослини, що накопичують багато вуглеводів.
Учні повинні вміти:
  • користуватися лабораторним обладнанням;
  • робити висновки, використовуючи результати спостережень, отримані в ході лабораторної роботи;
  • відрізняти мінеральні та органічні речовини.

I. Організаційний момент (1-1,5 хвилини). Перевірка відсутніх, зовнішній стан кабінету, робочих місць, наявність чергових.

II. Вивчення нового матеріалу.

Сьогодні, хлопці ми проведемо незвичайний урок - такий тип уроку називається інтегрованим, разом зі мною урок буде проводити вчитель хімії Ірина Вікторівна.

Рослини - це живий організм, частина природи, тому все, що в ньому відбувається, підпорядковується законам природи, вивченням яких займається хімія. Тема нашого уроку сьогодні тісно переплітається з тими знаннями, які ви отримаєте на уроках хімії, вивчаючи перетворення одних речовин в інші.

Так що ж це за наука - хімія?

Найбільш просте і часто зустрічається визначення звучить наступним чином: хімія - наука про речовини та їх перетворення.

Хочу звернути вашу увагу на слово "перетворення" у визначенні. Згадайте, коли ви вперше його почули? Думаю що при читанні казок. Тільки в казках перетворення відбуваються якимось дивним, чарівним способом, а в хімії - за законами науки.

Вчені розглядають кілька варіантів походження слова "хімія". На думку давньогрецького письменника Плутарха, в далекій давнині "хемамі" називали жителів Єгипту. Мовою єгиптян слово "Хема" означає чорна земля (чорнозем).

За версією інших вчених, в слові "хімія" відображений її практичний витік, "chymeia" - наливання, наполягання. У цьому - дальній відгомін давньої практики східних лікарів - фармацевтів, які отримають соки лікарських рослин і вивчали їх.

Сьогодні тема нашого уроку "Хімічний склад рослин".

1) познайомити з хімічним складом рослин;

2) дати уявлення про мінеральних і органічних речовинах, про різний зміст води в органах рослин.

Перш ніж приступити до вивчення нової теми, ми повторимо з вами особливості окремих структур рослини і розкриємо їх значення.

питання:
  1. Що являє собою клітинний сік і де в клітинах він знаходиться?
  2. Де знаходиться запас поживних речовин в насінні дводольних і однодольних?
  3. Які речовини відкладаються в видозмінених пагонах?
  4. Яку функцію виконує зона всмоктування кореня?
  5. За якими структурам рослини пересуваються поживні речовини?

Таким чином, ви вже знаєте, що всі живі організми мають подібний хімічний склад. Вони складаються з води, мінеральних та органічних речовин (білків, жирів, вуглеводів).

До органічних речовин, які називають вуглеводами, відносять крохмаль, глюкозу, цукор і ряд інших.

Провівши лабораторну роботу, легко переконатися, що з цих речовин складаються і рослини. Але при проведенні лабораторної роботи необхідно знати правила техніки безпеки і призначення лабораторного устаткування.

Хіміки в своїх дослідженнях використовують спеціальне обладнання. Найпростіше з них - це, наприклад, вже знайомий вам нагрівальний прилад - спиртівка і різна хімічна посуд, в якій проводять і вивчають перетворення речовин, т. Е. Хімічні реакції.

Справедливо кажуть, що краще один раз побачити, ніж сто разів почути. А ще краще - потримати в руках і навчитися користуватися. Тому ваше перше знайомство з хімічним обладнанням відбудеться під час лабораторної роботи. Але перш ніж перейти до виконання дослідів необхідно знати правила техніки безпеки.

Підготуйте робоче місце, раціонально розмістіть речовини, штативи з пробірками, спиртівку, приналежності, щоб не довелося тягнутися через стіл, перекидаючи рукавом пробірки.

Всі досліди проводити потрібно над столом.

Багато хімічні процеси протікають при нагріванні, і тому ми познайомимося, як працювати зі спиртівкою. Запалюють спиртівку за допомогою сірників. Щоб загасити спиртівку, не можна дути на полум'я, для цієї мети служить ковпачок.

Щоб пробірка не лопнула, спочатку треба її прогріти по всій довжині, проводячи по ній полум'ям.

Сьогодні на уроці ми навчимося використовувати ПТБ при виконанні лабораторної роботи. Перед Вами лежать інструктивні картки. Додаток 1.

Лабораторна робота №1. Хімічний склад рослин: визначення неорганічних речовин.

Зараз виконаємо 1 завдання:

Перед вами стоїть проблемне питання. Довести дослідним шляхом і виявити речовини, які входять до складу: стебла, кореня, листя та насіння.

Для цього хлопці:

I ряду - досліджують шматочки стебла,

III ряд - листя.

1) Покладіть в пробірку:
  • 1 група - шматочки стебла,
  • 2 група - кореня,
  • 3 група - листя або кілька насіння і нагрійте їх на слабкому вогні.

Хлопці що з'явилося на стінках пробірки? (Вода) Отже, який висновок ми можемо зробити?

Висновок: Що в частинах рослини знаходиться вода, при нагріванні ця вода випаровується і перетворюється в газоподібна речовина - пар, при зіткненні водяної пари зі стінкою пробірки пар перетворюється в воду.

А тепер приступимо до виконання 2 досвіду, прочитайте. Згадайте ПТБ при роботі зі спиртівкою.

2) Нагрійте шматочки рослини в металевій ложці. Вони обугливаются, з'являється дим. Це згоряють органічні речовини. У ложці залишиться зола, що складається з вогнетривких мінеральних речовин.

3) Зробіть висновок, які неорганічні речовини входять до складу рослин.

Учитель біології: Додаток 1.

Лабораторна робота №2. Хімічний склад рослин: визначення органічних речовин.

1) Візьміть грудочку тесту (воно приготоване з борошна насіння рослин, отже, має такий же хімічний склад), покладіть його в мішечок з марлі. Добре промийте тісто в воді, налитої в склянку.

2) В марлі залишилася тягуча клейка маса - клейковина. Клейковина схожа за складом з білком курячого яйця і називається рослинним білком.

3) Додайте в стакан з каламутною водою, в якій промивали тісто, 2-3 краплі йоду. Що ви спостерігаєте? Порівняйте свої результати з результатами зрізу бульби картоплі. Що ви спостерігаєте? Зробіть висновок.

1. Покладіть на папір насіння соняшнику, льону (або інших олійних культур) і роздушіть їх. Що з'явилося на папері? Яка речовина виділилося?

Зробіть висновок, які органічні речовини входять до складу рослин.

Робота з робочими зошитами.

Відкрийте робочі зошити на стор.45 №104 (Пасічник В.В.) і зробіть загальний висновок до лабораторної роботи.

Висновок: Таким чином, до складу рослин входять органічні речовини (білки, жири, вуглеводи), мінеральні речовини і вода.

В органах різних рослин міститься неоднакова кількість води, органічних і мінеральних речовин. Ми зараз в цьому переконаємося при самостійній роботі з підручником параграф 32 на стор. 142 і відповімо на питання.

Чи у всіх частинах рослини міститься однакова кількість води?

Так, в листі капусти 90% води, в плодах огірків її ще більше - 96%, а в дозрілих насінні води міститься всього 5-15% від загальної маси. Молоді зростаючі органи містять до 90-95% води, а здеревілі всього близько 50%. Це пов'язано з тим, що вода необхідна для всіх життєво важливих процесів, що відбуваються в організмі рослин. Тому клітини, в яких активно протікають процеси життєдіяльності, завжди містять багато води. У насінні мінеральних солей міститься в середньому 3%, в коренях і стеблах - 4-5%, в листі - 10-15% маси, решта припадає на органічні речовини.

Однакові частини різних рослин можуть містити різну кількість органічних речовин і мінеральних солей. Подивіться, у вас на столах є таблиці. Якщо порівняти склад насіння пшениці та соняшнику по таблиці 1, то можна зробити наступні висновки: Зернівки пшениці містять води в два рази більше, ніж в сім'янки соняшнику, а органічних і мінеральних речовин більше в насінні соняшнику. Органічних речовин в насінні всіх рослин значно більше, ніж води і мінеральних речовин. Додаток 2.

Підіб'ємо підсумок і заповнимо схему в робочому зошиті на стор. 45 №105. (Пасічник В.В.)

До складу рослин в дуже малих кількостях входять і інші органічні речовини, наприклад вітаміни.

Вперше припущення про існування цих особливих властивостей висловив російський лікар-педіатр Н. І. Лунін в 1880 р Він годував одну групу мишей штучно приготовленою їжею, що складається з чистих вуглеводів, білків і жирів, а іншу - природними поживними речовинами: зернами злаків, кульками з бобової борошна і шматочків м'яса, замішаними на молоці. Учений виявив, що перша група мишей незабаром почала боліти, а потім загинула. Друга ж група продовжувала відчувати себе добре. Лунін зробив висновок, що до складу їжі другої групи мишей крім білків, жирів і вуглеводів входять ще якісь дуже важливі для життя речовини. Пізніше їх виявили і дали їм назву "вітаміни".

Ви не раз чули про Тім дії на організм вітаміну С (хімічна назва цієї речовини - аскорбінова кислота), як і про те, що їм багаті фрукти і овочі. Виявити вітамін С можна за допомогою тієї ж настоянки йоду, яку він знебарвлює.

Демонстраційний досвід №1. Визначення вітамінів в соку фруктів.

Візьмемо свіжий сік апельсина, лимона, яблука. Додамо кілька крапель йодної настоянки. Що спостерігається при цьому?

Йод знебарвлюється, це доводить, що в апельсині присутній вітамін С.

Особливу групу рослинних масел складають так звані ефірні масла. Часто саме вони надають квітам, ягодам, фруктам і плодам неповторний запах.

Демонстраційний досвід №2. Визначення ефірних масел в соку цитрусових.

Різко зігнувши корочку апельсина, "вистрілите" соком на полум'я спиртівки. Що при цьому спостерігається?

Ефірні масла - горючі органічні речовини, вони-то і викликають невеликий "феєрверк".

Мінеральні і органічні речовини використовуються для побудови тіла рослин, а також беруть участь в різних процесах життєдіяльності, що протікають в рослинах. Недолік або відсутність будь-якого речовини порушує нормальний розвиток рослини і може привести його до загибелі.

Людина використовує речовини, що входять до складу рослин. Щоб отримати борошно і крупу, що містять вуглеводи і білки, вирощують пшеницю, жито, ячмінь, кукурудзу, овес.

Для лікування різних захворювань людина використовує рослини. Лікарські властивості рослин залежать від містяться в них активно діючих на організм речовин. В даний час виявлено такі групи таких речовин: ефірні олії, антибіотики, вітаміни, полісахариди, жирні олії та ін.

Лікарські рослини в науковій і народній медицині застосовуються у вигляді хімічних препаратів, екстрактів, відварів, настоїв, а також у вигляді порошків, мазей, таблеток, соків.

На території Калмикії виростають більше 100 видів лікарських рослин, близько 50 з них знаходять застосування в науковій медицині.

Зараз прослухаємо повідомлення учнів. які розкажуть про використання лікарських рослин, про отримання ефірних масел.

Повідомлення 1. Деревій звичайний - відоме всім невисока трав'яниста рослина з багаторазово розсічені листям. Через них воно і отримало свою російську назву. Зустрічається деревій на лісових галявинах, у парках, на пустирях. Ця рослина добре відомо в народній медицині. Навіть за деякими його старим народним назвам - солдатська трава, порезнік, порезная трава - можна здогадатися, що він колись використовувався як кровоспинний засіб. В даний час в медицині деревій використовується крім цього для виготовлення препаратів, що мають протизапальну дію, а також засобів, що стимулюють функції залоз шлунково-кишкового тракту. Настої і відвари цієї рослини застосовуються при шкірній сверблячці, проти вугрів і при лускатим лишаї, для дезінфекції ран і порізів, як полоскання при стоматитах.

Повідомлення 2. Волошка синій - колір віночка цієї рослини зробив цю квітку популярним і серед селян, і серед царствених осіб. Відомо, що дуже любив волошки німецький імператор Вільгельм 1. Багато поетів і художники бачили в волошки прикраса землі.

Те, що ми називаємо квіткою волошки, насправді - суцвіття, що складається з трубчастих (в центрі) і лійчастого (по краях) квіток.

Раніше з трубчастих (більш темних) квіток вичавлювали сік, який використовували для фарбування тканин у блакитний і синій кольори. Сім'янками волошки зводили бородавки. У народній медицині вважалося, що настій з квіток волошки на сніговий воді покращує зір. Настоєм квіток на горілці лікували застуду і застосовували його як потогінний, протизапальний і шлунково-кишкова засіб. У суміші з ромашкою такий настій використовують і зараз - при лікуванні нирок. Латинська назва цієї рослини - Centaurea cyanus - походить від назви міфічних істот - кентаврів. Володіючи чотирма швидкими ногами, кентаври, одночасно могли тримати в руках зброю і тому були прекрасними воїнами. Деякі з них, згідно з легендами, прославилися своєю мудрістю або чеснотою.

Повідомлення 3. Наперстянка пурпурова застосовувалася здавна в народній медицині Ірландії як проносний і противолихорадочного кошти. З соку наперстянки в середні століття виготовляли отруту для випробування "відьом" "судом Божим". У XVIII столітті англійські лікарі В. Куллен і В. Уайтерлинг виявили здатність наперстянки сповільнювати ритм серцевих скорочень. У 1866 р наперстянка була включена в перше видання "Російської фармакопеї".

IV. Підведення підсумків уроку. Виставляння оцінок.

V. Домашнє завдання параграф 32.

Схожі статті