Узагальнюючий урок-квн за темами - причастя

цілі:
  • систематизувати знання та вміння учнів за темами «Причастя. Дієприслівник »;
  • в ігровій формі перевірити наявні знання та вміння, виявити і заповнити прогалини в знаннях;
  • вчити працювати самостійно;
  • розвивати почуття колективізму, відповідальності;
  • удосконалювати мова учнів, розвивати орфографічну пильність;
  • виховувати вміння конролювати свої емоції.
завдання:
  • зацікавити учнів незвичайною формою проведення уроку;
  • допомогти кожному повірити в себе
Обладнання: картки із завданням, емблеми, барвисто оформлена дошка з висловлюваннями про українську мову:
  • українська мова невичерпно багатий і все збагачується з швидкістю вражає. (М. Горький)
  • українська мова в умілих руках і в досвідчених вустах - гарний, співучий, виразний, гнучкий, слухняний, спритний і місткий. (О. Купрін)
  • Багато українських слова самі по собі випромінюють поезію, подібно до того, як дорогоцінні камені випромінюють таємничий блиск ... (К. Г. Паустовський)

Попередня підготовка: заздалегідь учні придумують назву команді, малюють емблему, готують девіз; складають текст з використанням дієприкметників і дієприслівників (50-100 слів)

Контроль здійснюється за допомогою фантів різного кольору, відповідних певній позначці:

«5» - червоні
«4» - жовті
«3» - сині

На цьому уроці двійок не отримає ніхто.
В кінці уроку учень отримує оцінку, вважаючи середнє арифметичне зароблених ним привидів.

1. Організаційний момент

Подання команди, демонстрація емблеми та девізу, пояснення сенсу назви.

2. Слово вчителя: українська мова, на якому ми говоримо, красивий і багатий. На ньому говорить дуже багато людей. Сьогодні змагатимуться у знаннях рідної мови три чудові команди. А що означає слово КВН? Так давайте відповідати цьому званню.

Ми відповідаємо дружно,
І тут сумнівів немає.
Сьогодні буде дружба
Володаркою перемог.

І нехай гостріші кипить боротьба,
Сильніше змагання,
Успіх вирішує не доля,
А тільки наші знання.

І, змагаючись, разом з вами
Ми залишимося друзями,
Нехай боротьба кипить сильніше
А наша дружба міцніє з нею.

Навчають записують в зошити число, тему уроку.

Бліц-опитування теоретичного матеріалу (команди відповідають по черзі)
  • Дати визначення причастя як частини мови.
  • Що таке дієслово?
  • Що таке визначається слово?
  • Чим виражено обумовлений слово причастя?
  • Чим є визначається слово деепричастия?
  • Що таке відокремлення?
  • Особливості відокремлення одиночних дієприкметників.
  • Як відокремлюються поодинокі деепричастия?
  • Розповісти про відокремлення причетного обороту.
  • У чому особливості відокремлення дієприслівниковими обороту?
  • Який морфеми не буває у деепричастия? Чому?
  • Яким членом пропозиції бувають короткі причастя?
  • Ознаки яких частин мови має причастя?
  • Ознаки яких частин мови має дієприслівник?
  • Яка роль дієприкметників і дієприслівників в мові?

5. Перевірка домашнього завдання

6. Літературна правка

Виправити помилки в пропозиціях з причетними і дієприслівниковими оборотами. Запис у зошиті трьох вподобаних виправлених пропозицій.

1. Що з'явилися бруньки на деревах говорили про настала весни. 2. На пристані юрмилися очікують пасажири посадки на катер. 3. Його розбудила біганина, що піднялася в будинку. 4. На деревах розпустилися перші листочки, що ростуть біля будинку. 5. Прочитавши книгу, вона мені дуже сподобалася. 6. Виконуючи це завдання, не забудьте звернутися до словника.

1. Хлопці, побачать краси озер Карелії, надовго запам'ятають їх. 2. Вітя підписав листа своїй вчительці: "Улюблений і шанований ваш учень В. Петров." 3. Він не помічав ні лісів, ні озер, зарослі лататтям. 4. Часто можна бачити картини, що зображують тварин, птахів, людей. 5. Уповільнюючи хід, до станції підійшов поїзд. 6. Вийшовши на балкон, кругом відкрився чудовий вид.

1. Під'їжджаючи до села, собаки загавкали. 2. Я, взявши рюкзак, і надів кеди. 3. Завдання, що виконується нами, не викликає особливих труднощів. 4. Письменник розповів про зміни в книзі, яка готується їм до перевидання. 5. Через кілька днів після сварки Дубровський піймав селян Троекурова в своїх лісах, які крали дрова. 6. Нашвидку одягнувшись і вмиваючись, хлопчик побіг до школи, але, зачепившись за щось і спіткнувшись, упав.

Н, НН у суфіксах дієприкметників і віддієслівних прикметників.
Картки індивідуально за кількістю учасників в команді. Хлопці відповіді представляють у вигляді таблиці, яку перевіряють за допомогою перевірочного листа.

Тушё ... е м'ясо, тушё ... е з овочами м'ясо, Кваші ... а капуста, навантажуючи ... ий вагон, сгущё ... е молоко, связа ... ті бабусею шкарпетки, волосся прічёса ... и, спасё ... ий від вогню ліс, прідума ... ті слова, задача реше ... а.

Приклад перевірочного листа.

Будівля построе ... О жінко розтер ... а, річ це ... а, гружё ... ий вагон, решё ... а завдання, жёва ... ий хліб, крчёва ... ий ліс, варё ... ий горох, кова ... ий скриню, організовує ... а шефами.

Волосся прічёса ... и, матеріали зібрав ... и, сдела ... а робота, продума ... ті слова, разгада ... ий малюнок, решё ... ий приклад, квиток купівлі ..., зволікати ... ий поїзд, вітрі ... ий день, построе ... а хата.

Пояснити значення слів СКРИНЯ, Кваша ... АЯ, шефи.

Активізація уваги учнів. Учитель називає слова: якщо почули причастя - підніміть руку, якщо дієслово - доторкніться пальцем до кінчика носа, якщо іншу частину мови - встаньте.

Сміючись, граючи, пише, не сміючи, що дув, вітри.

9. Конкурс капітанів

Синтаксичний розбір пропозицій (на дошці).

Сонце перед самим з ... катом вийшло з (за) сірих хмар (?) Покривають небо і раптом б ... гримни світлом освітило л ... ловие хмари.

І ... лякає кого (то) особа бабусі здригнулося насупилося і (той) годину засяяло доброї ін ... ветлівой Ули ... кою.

Величезна з ... бака (в) один залилася гучним гавкотом але ра ... пізнавши нагальні кроки знайомого ч ... ловека усп ... коілась.

10. У цей час команди виконують граматичні розбори в зошитах (завдання пишуться на одну картку, діти самі розподіляють завдання; завдань стільки, скільки учнів в команді):
  • морфологічний розбір причастя;
  • морфологічний розбір деепричастия;
  • морфемний розбір дієприкметників;
  • морфемний розбір дієприслівників;
  • розбір словосполучення з причастям;
  • розбір словосполучення з деепричастием

11. Конкурс «Перестрілка»

Пояснення написання НЕ з причастям і дієслово в пропозиціях (по черзі). Попутно пояснити, як розуміють прислів'я. Дається час на обговорення. Пропозиції перед усіма учнями на дошці.

(Не) вміє ходити псує дорогу, (не) вміє говорити псує мова.
Для знає світ світлий, для (не) знає - темний.
(Не) Жданов урожай голову кружляє.
(Не) сказаному слову сам господар, сказане слово - спільне надбання.
(Не) лайки і (не) хвали того, хто (не) випробуваний тобою ні в справі, ні в дорозі.
(Не) знає заходи буде сумувати і в багатстві.
(Не) знаючи броду, (не) лізь у воду.
(Не) убивши ведмедя, шкури (не) продають.
(Не) винось сміття з хати.

Підведення підсумків гри. Привітання переможців.

13. Виставлення оцінок

Вважають кількість привидів різного кольору, визначають, яких більше. Учитель може вносити поправки для активізації хлопців.

14. Організація домашнього завдання

Написати невеликий звіт про сьогоднішньому уроці. Уявіть, що ви кореспондент, який відвідав наш захід.

15. Резерв. За даними схемами придумати пропозиції.

Схожі статті