Урок історії в 7-8-х класах - як розмовляє ікона

Презентація до уроку

Мета: познайомити учнів з виготовленням давньоукраїнських ікон

  1. Навчальні. познайомити учнів з поняттям ікона; визначити її відмінності від живопису; дати уявлення про колір і засобах створення ікон; розповісти про відомих іконописців.
  2. Виховні: виховувати у дітей почуття поваги перед талантами українських майстрів; допомагати осягати глибину духовного змісту ікони; виховувати національну гордість і любов до Батьківщини.
  3. Розвиваючі: розвивати пізнавальні і творчі здібності; формувати повагу до об'єктів православного мистецтва.

Вид уроку. урок введення в тему.

Обладнання уроку. ПК, наочний матеріал, роздатковий матеріал, виставка ікон з домашнього архіву дітей (ікони Божої Матері «Одигітрія», «Оранта», «Володимирська». Ікони Христа «Спас в силах», «Спас Нерукотворний», ікона «Трійця», ікона « Микола Чудотворець »).

Основні поняття. Ікона. Образ. Іконописець. Художник. Темпера. Паволока. Левкас. Святий преподобний іконописець Андрій Рубльов.

Форми роботи. фронтальна, індивідуальна.

  • Пояснювально-ілюстративний (виклад матеріалу);
  • практичний (відпрацювання навичок).

I. Організаційний момент

Привітання учнів. Перевірка готовності до уроку.

II. Підготовка до сприйняття нової теми

Хлопці, сьогодні у нас з вами дуже цікава і велика тема уроку (читаємо) (Слайд 1)

- Як ви думаєте, які основні питання нам необхідно розкрити, щоб наші знання про ікони та іконопису були поповнені?

- Що ви знаєте, або щоб ви хотіли дізнатися про ікони та іконопису?

- А тепер мені хотілося б дізнатися, а що ви знаєте про ікону?

III. Вивчення нового матеріалу

Людина живе в красивому світі. Краса світу відкривається йому через його почуття. Світ стає близьким, доступним і зрозумілим для нього. Однак не всі можна визначити словами, що позначають ті чи інші сторони життя людини, реально сприймається як матеріальні об'єкти, видимі, відчутні. Це, наприклад, почуття людини, його ставлення до природи, людям, його совість - суддя в умовах добра і зла. Християни вірять, що крім матеріального (видимого світу) є світ нематеріальний (невидимий, невловимий), духовний: людина не може його помацати руками або дізнатися на смак. Ікона є віконцем в цей духовний світ. Ікона - не звичайна картина, на ній зображено явище світу духовного в матеріальному.

Слово «ікона» - грецьке, у перекладі на слов'янську мову означає «образ» (Слайд 2)

Якщо урок «Духовне краєзнавство Підмосков'я», то робота з підручником с. 82 «ДКП». Якщо урок по предмету МХК розповідь вчителя «Як з'явилася перша ікона»

Християни називають іконою зображення Христа, Богоматері або святих. Святі відігравали велику роль у житті кожної людини. Вважалося, що святі протегують людині протягом усього життя. Людям давали імена святих. До цього дня збереглася традиція відзначати день свого святого - іменини. На іконах обов'язково присутній напис - хто зображений на іконі. Своїм ім'ям і зображенням вона нерозривно пов'язана з тим, кому вона присвячена. Вшановуючи святі ікони, християни не відносять своє шанування до самої ікони, але - до особистості, зображеної на ній.

Середньовічна ікона створювалася не як твір мистецтва, а як предмет поклоніння. Тому за старих часів ставилися до неї з глибокою повагою.

Робота з роздатковим матеріалом (Додаток 1)

Питання до роздаточного матеріалу.

- Які знаки поваги надавали українські люди ікон?

- Як ви вважаєте, чи збереглися ці традиції в сучасному світі?

- Які знаки поваги ми використовуємо зараз, коли приходимо в чужу хату? Є це традицією минулого? Аргументуйте свою відповідь.

Відмінності ікони від портрета Робота з класом. Розповідь вчителя.

Вираз «купити ікону» вважалося блюзнірством. Говорили «виміняти ікону на гроші». Не можна було по старості знищувати ікони, але дозволялося їх закопувати в землю або пускати їх по воді. Вона була найкращим подарунком. Їх вивішували на воротах при в'їзді в місто.

А чим портрет відрізняється від іконописного зображення?

- Подивіться на дошку, знайдіть відмінності ікони від портрета? (Слайд 3)

Схожі статті