Урок біології по темі - зміцнення органів дихання

Цілі: учні показують глибину знань по темі «Дихання», усвідомлюють важливість тренування органів дихання, вчаться виконувати дихальну гімнастику.

Хід уроку.

1. Перевірочна робота по темі «Дихання» (тест, термінологічний диктант).

З метою економії часу I варіанту пропонується виконати завдання під непарними номерами, а другого - під парними.

Завдання: Вибери правильну відповідь.

  1. При вдиху повітря з гортані потрапляє: А. в бронхи, Б. в носоглотку, В. в трахею, Г. в ротову порожнину
  2. Голосові зв'язки розташовані в: А. гортані, Б. носоглотці, В. трахеї, Г. бронхах
  3. В якому органі повітря зігрівається і очищується від пилу і мікробів: А. в легенях, Б. в носовій порожнині, В. в трахеї, Г. в бронхах
  4. Яка функція надгортанника в організмі: А. бере участь в утворенні голосу, Б. не пропускає їжу в гортань, В. захищає органи дихання від мікробів і вірусів, Г. захищає органипіщеваренія від мікробів і вірусів
  5. Як регулюються дихальні руху: А. тільки нервовим шляхом, Б. тільки гуморальним шляхом, В. ніяк нерегуліруются, Г. нервовим і гуморальним шляхом
  6. У легенях кров насичується: А. киснем, Б. вуглекислим газом, В. азотом, Г. інертними газами
  7. Куди потрапляє повітря з носової порожнини при вдиху: А. в трахею, Б. в бронхи, В. в легені, Г. в гортань
  8. Частота дихання регулюється дихальним центром. Порушення в ньому посилюється: А. при збільшенні в крові концентрації кисню, Б. при зменшенні в кровіконцентраціі кисню, В. при збільшенні в крові концентрації углекіслогогаза, Г. при зменшенні в крові концентрації вуглекислого газу
  9. Газообмін відбувається в: А. легеневих альвеолах, Б. носової і ротової порожнинах, В. гортані і трахеї, Г. бронхах
  10. Тканинним диханням називають газообмін між: А. зовнішнім повітрям і повітрям альвеол, Б. кров'ю і клітинами тіла, В. капілярними судинами крові і повітрям альвеол, Г. еритроцитами і плазмойкрові в легеневих капілярах
  11. Трахея має хрящові півкільця, а не кільця, щоб: А. не спадає при вдиху і не перешкоджати проходженню їжі попіщеводу, Б. Не спадаться при вдиху, В. захищати трахею спереду, Г. з'єднуватися з гортанню і бронхами
  12. Легкі зовні покриті: А. легеневої плеврою, Б. серцевої сумкою, В. шкірою, Г. пристеночной плеврою
  13. Життєва ємність легень - це об'єм повітря, який: А. знаходиться в легенях, Б. ми видихаємо після спокійного вдиху, В. остаётсяв легких після найглибшого видиху, Г. можна видихнути після глубокоговдоха
  14. У кого голосові зв'язки довші і товщі: А. тільки у дітей, Б. у дітей і жінок, В. у чоловіків, Г. тільки у жінок
  15. Чхання відбувається при подразненні стінок: А. трахеї, Б. бронхів, В. гортані, Г. носової порожнини
  16. Дихальний центр, який регулює зміну вдиху і видиху, знаходиться в: А. в проміжному мозку, Б. в спинному мозку, В. в довгастому мозку, Г. в середньому мозку

Відповіді: 1 - В, 2 - А, 3 - Б, 4 - Б, 5 - Г, 6 - А, 7 - Г, 8 - В, 9 - А, 10 - Б, 11 - А, 12 - А, 13 - Г, 14 - В, 15 - Г, 16 - В.

Термінологічний диктант по темі: «Подих».

  1. Отвори, через які носова порожнина повідомляється з носоглоткою.
  2. Орган, в якому вдихаємо повітря обігрівається (охолоджується), очищається, знезаражується і т.д.
  3. Дихальний м'яз, що розділяє грудну і черевну порожнини.
  4. Дихальний пігмент, що приєднує кисень.
  5. Вихід повітря з легенів.
  6. Надходження повітря в легені.
  7. Захисний дихальний рефлекс, форсований видих через ніс.
  8. Захисний дихальний рефлекс, форсований видих через рот.
  9. Відділ повітроносних шляхів між гортанню і бронхами.
  10. Легеневий пухирець.
  11. Хрящ гортані, що не пропускає їжу в дихальні шляхи.
  12. Механізм переходу кисню і вуглекислого газу через стінки легеневих пухирців і кровоносних капілярів.
  13. Прилад, яким вимірюють життєву ємність легенів.
  14. Воздухопроводящіе шляху після трахеї, являють собою «скелет» легких.
  15. Парні органи, в яких відбувається газообмін.
  16. Оболонка, що покриває легені.
  17. Відділ головного мозку, в якому розташований дихальний центр.
  18. Кисневе голодування.

Відповіді: 1 - хоани, 2 - носова порожнина, 3 - діафрагма, 4 - гемоглобін, 5 - видих, 6 - вдих, 7 - чхання, 8 - кашель, 9 - трахея, 10 - альвеола, 11 - надгортанник, 12 - газообмін (дифузія), 13 - спірометр, 14 - бронхи, 15 - легкі, 16 - плевра, 17 - довгастий мозок, 18 - гіпоксія.

2. Новий матеріал.

Пояснення вчителя чергуються з виконанням учнями пропонованих вправ.

Нікого не дивує спортивна, лікувальна гімнастика. Складніше йде справа, коли ми зустрічаємося з гімнастикою голосу. Про голос зазвичай згадують, коли його втрачають. Голос - явище складне. Голос пов'язаний з психікою. Відомі випадки, коли голос пропадає в результаті нервового потрясіння при абсолютно здоровому голосовому апараті. Голос кожної людини індивідуальний, немає абсолютно однакових голосів, можуть бути схожі.

«Гнучкий, слухняний, звучний голос потрібен викладачеві і вихователю, і адвокату, і студенту, словом кожній людині». Ю. Василенко

(Підвищується ЖЁЛ, тренується діафрагма і мускулатура грудної клітини).

Загальний рівень тренованості організму дозволяє в повній мірі наситити клітини організму, в тому числі і клітини мозку, киснем і створюють умови втомленим і постарілим клітинам самообновіться, а іншим - придбати нормальне здорове стан.

Визначити загальний рівень тренованості можна, провівши пробу з затримкою дихання на вдиху і видиху.

1) після трьох глибоких дихальних рухів затримайте дихання (затисніть ніс пальцями) на вдиху.
неудовлетворит. - менше 39 сек,
задовольнить. - від 40-49 сек,
добре - більше 50 сек.

2) після трьох глибоких дихальних рухів затримайте дихання на видиху.
менше 34 сек - неудовлетворит.
від 35 -39 сек - задовольнить.
більше 40 сек - добре.

Учні по команді вчителя організовано визначають свій рівень тренованості, намагаючись пояснити результати експерименту.

Потім учитель підводить хлопців до необхідності знати хоча б деякі вправи, що сприяють зміцненню дихальної мускулатури.

Гімнастика для носового дихання:

  1. поплескування середніми пальцями по ніздрях - видих, а потім вдих.
  2. стоячи, затиснути одну ніздрю, вдихати інший і видихати - рот закритий і навпаки.
  3. ніс затиснути пальцями. Голосно і повільно рахувати до десяти, потім зробити вдих і видих носом. Рот при цьому щільно закрити.

Звукова дихальна гімнастика.

(Від застійних явищ в дихальних шляхах). Багато вправ.

Наприклад, «рубка дров» - стоячи, ноги на ширині плечей, руки над головою скласти в замок - вдих. На видиху - нахил вперед, вимовити У-ХХХ! (3 рази)

Для виконання даної вправи краще запросити одного учня.

«Свисток» - сидячи в одній руці кухоль з водою, в іншій - трубочка. Видихнути через трубочку в воду, вимовляючи тривало звук У-У-У-У!

Гімнастика активізації м'язів черевного преса.

  1. Мовлення вибуховий приголосний «П» кілька разів поспіль ( «як би хочу сказати, але не можу») Відчуйте роботу м'язів черевного преса (але не перенапружувати м'язи шиї, губ, особи).
    Те ж саме виконати при нахилах голови і поворотах голови; при нахилах тулуба вперед, назад, під час ходьби, бігу.
  2. Також з буквою «Т».
  3. Повторити фрази:
    всі бобри для своїх бобрят добрі,
    рододендрони з дендрарію;
    сидів тетерев на дереві, а тетёрка з тетеревята - на гілці ... ..

Наприкінці уроку учні діляться своїми відчуттями після виконаної гімнастики.

Схожі статті