Тема "перш думай про батьківщину, а потім про себе"

Цілі заняття. Дати поняття про двох рівнях мислення, переконатися в тому, що абстрактно-логічний рівень забезпечується тверезості, і тільки на такому людина рівні може ставити і досягати творчі цілі, «перш думати про Батьківщину, а потім про себе».

1. Питання на повторення.

2. Життя - цінність, Тверезість - довголіття.

3. Дати поняття про двох рівнях мислення (абстрактно-логічний і конкретно-предметний).

5. Тверезість забезпечує людський рівень мислення.

6. На прикладах пісень показати, що Тверезість в них проявляється (як і в усьому) творенням.

7. Домашнє завдання.

Матеріальне забезпечення. Тексти пісень "Те берізка, то горобина", на плакатах список добрих якостей, визначення тверезості, фото (зображення) М. Мельникайте, список довгожителів-непитущих і в ньому окремо ім'я Маріте Мельникайте.

Хід уроку: Питання на повторення пройденого:

1. Що таке Тверезість?

2. Хто такі ломехузи -люди?

3. Згадайте прислів'я про Тверезості (були загадати в ребусах на попередньому занятті).

Хлопці, сьогоднішнє заняття хочеться почати з пісні, вірніше, 1 куплет я прочитаю як вірші ( "Я люблю тебе життя", сл. К. Ваншенкин, муз. Е. Колмановский):

«Я Люблю тебе, життя, що само по собі і не ново,

Я люблю тебе, життя, я люблю тебе знову і знову.

Ось вже вікна запалилися, я крокую з роботи стомлено.

Я люблю тебе, життя, і хочу, щоб краще ти стала ».

1. Углов Федір Григорович (103года). Хірург, вчений, громадський діяч, основоположник тверезого руху в нашій країні.

3. Шира Муслімом (168лет), коли йому було 136 років, народилася його молодша дочка. Пастух. Пив тільки джерельну воду, дихав чистим гірським повітрям.

4. Томоші Танабе (113лет) секретом свого довголіття вважав тверезість, пив тільки молоко.

5. Маріте Мельникайте (20 років) - Герой Радянського Союзу.

Хлопці, що ви знаєте про Маріте Мельникайте, чому її життя обірвалося так рано? На початку Великої Вітчизняної війни вона евакуювалася з Литви в Тюмень, працювала на верстатобудівному заводі. У 1942 (їй тільки 19 років!) Пішла добровольцем на фронт. У травні 1943 вона з літака була закинута на окуповану Білорусію, перейшла в рідні місця Литви, очолила підпільну організацію. Одного разу група партизан накинулася на фашистських карателів. День тривав бій. Маріте потрапила в полон. Її жорстоко катували. Вона не назвала нікого з товаришів. Її розстріляли. Як же пояснити що мільйони радянських людей не пошкодували тоді своїх життів, за що віддали вони саме своє найдорожче - життя?

Дійсно, немає логіки. Ні самої здатності мозку зрозуміти "що до чого", які причини до чого призводять, як життя на краще змінити!

Як вже було сказано, людський організм розрахований на 200 років роботи. А мозок (наше головне командування) природа сконструювала з ще більшим запасом міцності - на сотні років роботи. При хорошому харчуванні, доступі кисню і ... Тверезості! Природа дає людині Тверезість, але вона не передбачила, що її чоловік може бути позбавлений. З втратою Тверезості людина втрачає здатність добре думати, міркувати логічно.

Вчені встановили, що людина має 2 рівня мислення: конкретно-предметний (тваринний) і абстрактно-логічний (людський)

(Слова багатьох сучасних руйнівних пісень соромно повторити: «А я йшла, йшла, йшла, пиріжок знайшла. З'їла посиділа, далі пішла» Яскравий приклад конкретно-предметного рівня мислення).

«Ми народжені, щоб казку зробити бувальщиною,

Подолати простір і простір,

Нам розум дав сталеві руки-крила,

А замість серця - полум'яний мотор.

Все вище, вище, і вище

Прагнуть ми політ наших птахів,

І в кожному пропелері дихає

Спокій наших кордонів.

Кидаючи увись свій апарат слухняний

намотай собі на вус -

всі роботи хороші,

А тепер до вас, хлопці, питання. Ким ви мрієте стати, чому і навіщо? (На дошці з'являється список професій). Скажіть, будь ласка, вам для відповіді на питання абстрактно-логічне мислення знадобилося? Так. Адже майбутню професію не помацати. Зауважте, ви вибрали професії, виходячи з користі людям, яку теж не помацати. Адже це абстрактне поняття "користь", "добро". І логіка вашого вибору така - в першу чергу суспільству користь принести, в другу собі шматок хліба заробити.

Винахідниками ви будете, будівельниками, композиторами або художниками (ким завгодно), в першу чергу запитайте себе. а людям то це треба, на користь це суспільству, життя краще у всіх стане (а значить і у тебе)?

Подивіться на репродукції картин художників. У чому завдання художника, що від художника людям потрібно? Щоб добрих думок додати, добрі якості зміцнити (пам'ятаєте наш список Добра?).

Є гучна картина "чорний квадрат на білому тлі", багато суперечок навколо неї, навколо її «геніального» сенсу, коштує вона дуже дорого ... Але варто тільки запитати: "А людям це треба? Ласкаво збільшує, життя служить? Яку користь людям приносить? "І відразу стає ясно, користі суспільству ніякої, служить тільки наживи окремих скупників, торговців картинами. І те, що подібні твори з'являються, говорить про те, що в суспільстві щось негаразд (можна підібрати, показати і обговорити подібний твір, що не вішаючи на дошку). До якого рівня мислення відноситься такий ось «Чорний квадрат на білому тлі»? До конкретно-предметному. А значить, про що свідчить поява таких картин, такого напрямку в мистецтві? Про те, що суспільству в цілому з втратою Тверезості стають недоступні такі поняття як Добро, Батьківщина, творення.

Подивіться на твори відомого російського художника Іллі Юхимовича Рєпіна. Він входив в суспільство тверезості Льва Толстого! Це видно і з його довголіття (86 років), і тим його картин «Арешт пропагандиста», «Бурлаки на Волзі» і ін.

Зберігає людина, суспільство в цілому здатність думати на людському рівні при втраті тверезості? (Ні, не зберігає - про це говорили на минулому занятті).

На жаль, ступінь втрати тверезості дорослим населенням нашої країни зараз дуже висока. В цілому суспільство не здатне зробити творчі, як кажуть, громадські замовлення.

Але ви - наша надія, хлопці! І ваш список Добра і ваш список професій говорить про те, що ви мислите на людському рівні і будете думати, навіть ще й розвинете свою кмітливість, свій розум - ви адже вчіться. І вже зараз думаєте, як принести користь суспільству.

Зараз я заспіваю ще одну пісню, але спочатку розберемося в сенсі деяких слів з неї. Що значить слово "Здрастуй"? - побажання здоров'я. А якщо сказати "Здрастуй, країна!" - це побажання процвітання країні. Що таке тропіки, все знають? Полюс? "Включаються до скалу" - що це? Видобуток корисних копалин, вугілля, швидше за все. А що таке ентузіазм? Це настрій, велике бажання якесь добре діло зробити. З ентузіазмом (з підйомом, з більшим завзяттям, старанно і радісно) можна працювати. Ентузіазм проявляється тільки в справі, причому тільки в хорошому. Мріяти з ентузіазмом не можна. З ентузіазмом за уроки братися добре! Тепер вам все буде зрозуміло в пісні "Марш ентузіастів".

Слова: А. Д'Актіль

«У буднях великих звершень, В веселому гуркоті, у вогнях і дзвонах, Здрастуй, країна героїв, Країна мрійників, країна вчених! Ти по степу, ти по лісі, ти до тропіків, ти до полюса Лягла рідна, неозора, Непохитна моя.Пріпев: Нам немає перешкод ні в море, ні на суші, Нам не страшні не льоди, ні хмари. Полум'я душі своєї, прапор країни своєї Ми пронесемо через світи і століття! Чи нам стояти на місці! У своїх дерзаннях завжди ми маємо рацію. Праця наш - є справа честі, Є справа доблесті і подвиг слави. До верстата ти схиляєшся, В скелю ти врубаєшся, - Мрія прекрасна, ще неясна, Вже кличе тебе вперед. Приспів. Створено наш світ на славу. За роки зроблені справи століть, Щастя беремо по праву, І жарко любимо, і співаємо, як діти. І зірки наші червоні Сверкают, небувалі, Над усіма країнами, над океанами здійснення мрії ».

Пісня якраз закінчується словами про здійснену мрію. А як мрію здійснити? Важливе питання: мріяти добре, а як домогтися здійснення мрії? (Діти можуть сказати, що до мрії треба прагнути. Тут можна для демонстрації безресурсного цього слова, взявши в руки крейду, запропонувати комусь його взяти, а потім запропонувати постреміться його взяти!) До мрії потрібно йти! Сходами завершених справ!

(На дошці малюємо драбинку з 5-7 сходинками. Нагорі пишемо слово «мрія». Уздовж драбинки вгору малюємо стрілку. Підписуємо стрілку «шлях і мрії») Тільки з тверезості видно ці сходинки, тому що мрія відноситься до області, в якій потрібно абстрактно -логічне мислення.

Тут можна розповісти, наприклад, про мрію - про те, щоб в нашій країні затвердити і зберегти Тверезість! Можна розповісти, якими сходинками йде міська громадська організація "Твереза ​​Тюмень", які справи робить. У списку цих справ наші уроки тверезості.

(Бажано на конкретному дитячому прикладі розібрати кроки до його мрії з малюнком).

Хороше навчання - до будь-якої мрії необхідна сходинка!

Домашнє завдання. Намалювати свою драбинку - дорогу до своєї мрії.

(Молодці, хто приніс пісні, записані на аркуші А4. Наступне заняття буде музичним. Хто грає на чому? Можна принести.)

Схожі статті