Народні руху »

РОЗРОБКА ВІДКРИТОГО УРОКУ


Учитель історії та суспільствознавства

Тема «Народні руху»
Мета: формування уявлень про «бунташном столітті».

Обладнання: карта «Росія в ХVII в»; портрети «Степан Разін», «Цар Олексій Михайлович», «Боярин Морозов» і інші.

Літо 1648 року - Соляний бунт в Москві.

1648 - 1650 рр. - міські повстання в країні.

1649 г. - Соборне Укладення.

1662 г. - Мідний бунт в Москві.

1668 - початок облоги Соловецького монастиря.

1670 - 1671 рр. - селянська війна під проводом Степана Разіна.
ХІД УРОКУ

I. Перевірка домашнього завдання.

1. Учням пропонуються питання для бесіди:

- Розкрити основні причини церковного розколу вУкаіни.

- Показати роль патріарха Никона і протопопа Авакума в церковний розкол.

- Охарактеризувати наслідки церковного розколу.

2. Тестове завдання:

1. Церковні реформи патріарха Никона стосувалися релігійних обрядів:

а) потрібно було хреститися трьома пальцями, а не двома як раніше;

б) ікони скасовані;

в) виправлені тексти богослужбових книг;

г) закриті всі монастирі;

д) скасовані богослужіння в храмах;

е) главою церкви призначений цар;

ж) триразове спів «алілуя»;

з) написання імені Христа - Ісус;

і) поясний уклін.

Відзначте вірні, на ваш погляд, положення.

3. Доцільно дати учням можливість виступити з підготовленими повідомленнями: «Патріарх Нікон», «Протопоп Авакум».

II. Вивчення нового матеріалу.

1.Міський повстання в період царювання Олексія Михайловича.

2. Соборне Укладення.

1) Робота в групах

1-а група - «Соляний бунт».

2-я група - «Мідний бунт».

Завдання: використовуючи карту, підручник, § 8, уявити міські повстання в період царювання Олексія Михайловича за таким планом: (план на дошці).

1. Дата повстання.

2. Причини повстання.

3. Місце дії.

4. Привід до повстання.

5. Склад повсталих;

Відповіді груп оформляємо у вигляді порівняльної таблиці:

Міські повстання в період царювання Олексія Михайловича

1. - Служилі люди отримали збільшення земельного окладу;

2. - Збіднілі поміщики були додатково наділені землею;

3.- Селяни згідно ХI Укладення остаточно стали кріпаками за своїми власниками. Було встановлено розшук «без визначених років».

Кріпосне право стало спадковим.

Читання документа нового Уложення:

- за приховування швидкого селянина встановлюється штраф в 10 рублів на рік на користь законного власника;

- майно селянина також ставати власністю поміщика;

- в разі якщо селянин або селянка, перебуваючи в бігах, вступали в шлюб, то законному власнику їх повертали з усією родиною, навіть якщо (дружина, чоловік) до цього належали іншому власнику або були вільними.

Висновок 1: Значить, землевласник знаходив право розпоряджатися особистістю і власністю селянина. Процес оформлення кріпосного права вУкаіни був завершений.

Рекомендується уявити учням наочну таблицю:

Етапи закріпачення селян протягом ХV - ХVII ст


Остаточне закріпачення селян, селяни стали власністю дворян

Який можемо зробити висновок?

Завдання до таблиці: Прослідкуйте етапи закріпачення селян на протязі ХVI-ХVII ст.

Учитель уточнює, що Покладання 1649 не позбавляло селян наступного:

а) власник не міг насильно звернути селянина в холопа (Хто такий холоп? »);

б) селянин міг добровільно дати на себе кабальну запис (але тільки своєму господареві).

Це Укладення задовольнило і вимоги посадських людей, незадоволених привілейованим становищем «білих» слобід. «Білі» слободи, що належать служивим людям, були включені в тягло.

Нові закони благотворно позначилися на матеріальному становищі населення посадника по всейУкаіни. Але посадским людям стало важко виходити з міського тягла, переселятися в інші посади. Приховування посадского людини загрожувало не тільки штрафом, а й покаранням.

Висновок 2.Следовательно, посад, добившись поступок від уряду, сам себе закріпачити!

Тому що людина, яка жила в ХVII ст. не замислюючись, міняв свою вільну життя на захищеність і стабільність.

Учитель в обсязі тексту § 8 представляє виступ старообрядців.

Доцільно організувати роботу з картою:

а) Знайти і показати території, охоплені рухом старообрядців.

б) Які верстви населення брали участь в русі старообрядців?

в) Які форми протесту були обрані старообрядцями?

Учитель зазначає найбільші виступи старообрядців:

1668-1676 рр. - Соловецькі повстання;

1689 г. - рух розкольників під час Московського повстання;

70-80 рр. ХVII ст. - виступ на Дону.

Рекомендується вчителю розповісти про один з виступів ( «Соловецькі повстання» або «Соловецькі сидіння» 1668-1676 рр.).

Ченці Соловецького монастиря відмовилися визнати нововведення патріарха Никона. Державна влада не могла примиритися з старовірів в самому знаменитому і найбільшому монастиреУкаіни.

Соловецький монастир був обложений урядовими військами. Почалася облога, яка тривала 1668 по 1676 рр. Монастирські стіни, запаси продовольства дозволили протриматися монахам стільки часу. У Соловецький монастир йшли зі всейУкаіни послідовники старої віри. Ченці вважали, що цар Олексій Михайлович підкорився Антихриста, так як підтримував нововведення. Ченці стали замислюватися - чи варто молитися за того царя! І вони відмовилися від традиційної православної молитви за царя. Облога монастиря тривала до 1676 р .; знайшовся зрадник, який показав воєводам таємний хід. Воєвода Мещеряков з 500 захисників монастиря залишив в живих тільки 60. Повстання було придушене.

Учитель задає питання:

- Чим відрізнялися виступи старообрядців від селянських і міських виступів?

Підведення підсумків уроку:

- домашнє завдання: § 8, питання № 3.

Схожі статті