Конспект-урок з риторики - лестощі, похвала, комплімент

Мета. Шляхом літературного дослідження дати поняття: похвала, лестощі, комплімент і вчити розрізнити їх

Організаційний момент (самовизначення)

I. Чим ми займалися на минулому уроці? (Ми вели розмову про коротких і подібних висловлюваннях).

Що значить говорити лаконічно? (Коротко, стисло, в небагатьох словах). Ємко - багато сенсу в короткій формі. Знайдіть до слова "лаконічно" антонім. (Детально, повно). Що значить говорити докладно? (Повно, докладно, детально). Що таке риторика? Давайте сформулюємо це поняття коротко і детально. (4 людини). Відгук про складені висловлюваннях. Чий відповідь була більш лаконічний?

II. Робота над новим матеріалом.

Діти, зараз я вам прочитаю кілька уривків. Якщо ви добре подумаєте, про що ці висловлювання і відповісте одним словом, то визначте тему нашого уроку, тему нашої розмови.

Послухайте уривок В. Гаршина "Жаба-мандрівниця". ". Качки летіли слідом за незший її передньою парою, кричали і хвалили її. Дивно розумна голова наша жаба, - говорили вони - навіть між качками мало таких знайдеться."

Про що цей уривок? Висловіть ставлення качок і жаби. (Вони її хвалили). Скажіть одним словом. (Похвала). Записую: похвала.

III. Читаю уривок з байки І. А. Крилова "Ворона і Лисиця".

". Голубонько, як хороша, ну що за шийка, що за очі, розповідати б, право, казки." Про що цей уривок? Як сказати одним словом? (Лестощі.) Хто думає по-іншому? Що робить Лисиця? Хвалить. Значить тут теж похвала? Так. Хто вважає, що лестощі?

Хто вважає, що тут похвала? Записую: похвалалесть

IV. Роблю комплімент учениці і В. Ал.

Що я сказала? (Комплімент.) Я їх похвалила? Так. значить це

похвала? Записую: похвалалестьпохвала

Дивна запис вийшла? Скрізь похвала написана. Так що ж таке похвала? Підберіть однокореневі синоніми (хвалити, похвали, хвалебні промови - корінь - хвал-; (захоплюватися, захоплюватися). За що качки удостоїли жабу похвалою? Як вони її хвалили?

(За те, що вона придумала геніальний спосіб помандрувати разом з ними). (Ховеллі її за розум по-справжньому, щиро, по-доброму, правдиво).

похвала ЛестьПохвала

Відкрийте підручник і прочитайте, що таке похвала. Для чого хвалять? Хвалять за щось.

V. Давайте розберемося в другому уривку. Це лестощі або похвала? Чи можна поставити знак ""? За що Лисиця хвалить Ворону? (Для того, щоб отримати сир.) А як вона її хвалить?

похвала лестьпохвала

Щирі -> немає

Привітні -> да

Правдиві -> немає

Значить це похвала? Ні. Так що це, лестощі? Для чого взагалі лестять? (З вигодою для себе). Як називається людина, яка лестить? (Льстец). Згадайте слова І. А. Крилова, є мораллю байки "Ворона і Лисиця" і дайте відповідь на питання: "Як ставитися до лестощів?"

Люди, які беруть лестощі як правду, не можуть критично оцінити себе. Будь-яка лестощі - це отрута чи отрута душі, впливає на людину негативно. Уявіть ситуацію. Вам людина лестить, і ви це знаєте, як ви поступите в цій ситуації? Ваші дії. Правила етикету вимагають того, щоб дати зрозуміти, що ви зрозуміли, що це лестощі, і ви її не приймаєте. В такому випадку ви повинні сказати: "Спасибі. Я розумію, що ви мені льстите. Спасибі, не треба".

VI. А чи можна поставити знак рівності між похвалою і компліментом? Що таке комплімент? Комплімент - приємне для кого-небудь зауваження, люб'язний відгук. А як називається людина, яка любить говорити компліменти? (Компліментщік).

Щирі -> Ні -> Так

Привітні -> Так -> Так

Добрі -> Так -> Так

Правдиві -> Ні -> Так

Значить похвала і комплімент - це одне і теж? (Так. Згадаймо, що таке комплімент. Якщо немає. В чому полягають відмінності?)

Відмітна риса компліменту від похвали, що це штрих, деталь похвали, люб'язний відгук, як би комплімент, що знаходиться

Значить можна поставити знак рівності. Так. Це буде виглядати приблизно так. Комплімент (похвала) = коротка похвала.

Яка мета компліментів? Для чого їх вимовляють? Щоб зробити людям приємне. А лестощі і комплімент можна зрівняти? Ні.

Про що, діти. ми сьогодні говорили?

Розкриваю дошку. Запис. Похвала. Лестощі. Комплімент.

Це і є наша тема уроку.

1. Для чого люди лестять?

2. За що людей хвалять?

3. Для чого роблять компліменти?

Зараз я зачитаю уривки з творів, висловлювання, а ви повинні визначити, де лестощі, комплімент і похвала?

". А ти зозуленька, мій світ,

Як тягнеш плавно і протяжно:

У всьому лісі у нас такий співачки немає! "

". Дякую, кум: зате по совісті моєї,

Співаєш ти краще райського пташки. "

Що це? (Лестощі.) Чому лестощі. Для чого робить це Зозуля і Півень?

". Хто похвалить мене краще за всіх, той отримає велику цукерку." А Заєць почав говорити. (Зайцю дуже-дуже хотілося отримати цукерку і він сказав: "У тебе найбільші очі. - А ще, - попросила дівчинка, - У тебе найбільші вуха.") Як ви думаєте, чи отримав Заєць цукерку? (Лестощі.)

"Мила Попелюшка, ти дуже добра і працьовита". (Похвала).

"Наймиліша, Бабулечка-Ягулечка. Відвези мене в своїй ступі за тридев'ять земель". (Лестощі.)

- Папа, ти так здорово в минулий раз накачав камеру! Я цілий місяць катався. Допоможи мені сьогодні.

"Бабуся, спасибі за обід. Все дуже смачно. Ти чудово готуєш.

Я рада це чути. На здоров'я ". (Похвальні слова в подяки. Комплімент).

Добрий друг Ємеля. Ти такий добрий, якби ще не так любив лежати на печі, то всіх, напевно, зробив би щасливими. (Комплімент, похвала).

А Попелюшка і в старенькому платтячку була у сто раз миліший своїх сестричок. (Комплімент, похвала).

"А Попелюшка була також добра душею, як і прекрасна особою. Вона взяла сестер до себе в палац і в той же день видала їх заміж за двох придворних".

Підсумок уроку. Чому ж був присвячений цей сьогоднішній урок? Давайте підіб'ємо підсумок. Як можна відрізнити похвалу від лестощів, лестощі від компліменту? Чи можна поставити між ними знак рівності? У кого виникли труднощі у визначенні цих понять? У чому було ваше утруднення?

Можуть вам стати в нагоді ці знання в житті? Чи можете ви тепер себе назвати знавцями?

Домашнє завдання: Знайдіть уривки з художніх творів, висловлювання, де зустрічаються поняття: лестощі, комплімент, похвала.

Схожі статті