Зникла історія 7 затоплених українських міст, місто, нерухомість, аргументи і факти

Через маловоддя на поверхні Рибінського водосховища виявився затоплений в 1940 році місто Молога. АіФ.ru згадує історію українських міст, що пішли під воду.

В СРСР безліч міст було затоплено в 1930 - 1950-х роках під час будівництва гідроелектростанцій. У зону підтоплення потрапило 9 міст: 1 на річці Об, 1 на Єнісеї і 7 на Волзі. Якісь із них були затоплені повністю (як, наприклад, Молога і Корчова), а якісь частково (Калязін). Багато міст були відбудовані заново, причому для деяких це стало ривком у розвитку: наприклад, Бердичів (або Бердичів-на-Волзі) з невеликого селища перетворився в місто з населенням в 700 тисяч жителів, який сьогодні називається Дніпродзержинськ.

Мільярди на дні. В яку суму оцінюються затонулі скарби

Калязін - один з найвідоміших затоплених городовУкаіни. Перші згадки про село Нікола на Жабне відносяться до XII століття, а після заснування в XV столітті Калязинской-Троїцького (Макарьевского) монастиря на протилежному березі Волги значення поселення зросла. У 1775 році Калязин був привласнений статус повітового міста, а з кінця XIX століття в ньому починається розвиток промисловості: валяльно справи, ковальського промислу, суднобудування. Місто було частково затоплений в ході створення Углицької гідроелектростанції на річці Волзі, будівництво якої велося в 1935 - 1955 роках. Був втрачений Троїцький монастир і архітектурний комплекс Ніколо-Жабенского монастиря, а також велика частина історичної забудови міста. Від неї залишилася тільки стирчить з води дзвіниця Нікольського собору, яка стала однією з головних визначних пам'яток центральної частіУкаіни.

Калязін. Фото: Commons.wikimedia.org / Magnus Manske

Молога є найвідомішим містом, повністю затопленим під час будівництва Рибінського водосховища. Це досить рідкісний випадок, коли поселення не було перенесено в інше місце, а ліквідовано повністю: в 1940 році його історія перервалася. Село Молога була відома з XII - XIII століття, а в 1777 році вона отримала статус повітового міста. У XIX столітті тут був побудований Афанасьевский монастир і кілька церков. З приходом радянської влади місто стало райцентром з населенням близько 6 тисяч осіб. Молога налічувала близько сотні кам'яних будинків і 800 дерев'яних. Після того, як в 1936 році було оголошено про майбутнє затоплення міста, почалося переселення жителів. Велика частина мологжан оселилася надалеко від Рибінська в селищі Сліп, а решта роз'їхалися по різних містах країни. З 1960 років Рибінську проходять зустрічі мологжан, на яких вони згадують свій загублений місто.

Корчева, початок XX століття. Фото: Commons.wikimedia.org / Андрій Сдобников

Краси не позбавлена: що змінилося в Москві за 100 років

Весьегонск, затоплений в 1939 році в зв'язку зі створенням Рибінського водосховища, відомий з 1564 року. В ті часи на місці майбутнього міста знаходилося село Весь YOгонская. У XVI - XIX століттях це поселення було важливим торговим центром. Тут продавали і купували сіль, віск, хміль, рибу, хутро і багато іншого. З 1796 року Весьегонск - заштатне місто Тверської губернії, а з 1803 року - повітове місто. Він згадується в «Мертвих душах» М. Гоголя як приклад глухого повітового містечка: «... І пише суд: перепровадити тебе з Царевококшайского в тюрму такого-то міста, а той суд пише знову: перепровадити тебе в який-небудь Весьегонск, і ти переїжджаєш собі з в'язниці до в'язниці і кажеш, оглядаючи нове житло: "Ні, ось Весьегонская в'язниця буде чистіше: там хоч і в бабки, так є місце, та й суспільства більше!" ». До 1930 року в Весьєгонську жило близько 4 тисяч чоловік. Під час затоплення повністю знищена територія старого міста, а нова забудова була розміщена на південь від, на колгоспних землях. При цьому місто було знижено в статусі до робочого села. Знову статус міста Весьегонск отримав в 1953 році. Від старої забудови тут збереглися тільки ансамблі Троїцької і Казанської церков і цвинтарна церква Іоанна Предтечі.

Весьегонск, початок XX століття Фото: Commons.wikimedia.org / Grinski

Ставрополь (неофіційні назви - Бердичів-Волзький або Бердичів-на-Волзі), місто в Самарській області, був заснований в 1738 році як фортеця. Кількість жителів сильно коливалося: в 1859 році тут жило 2,2 тисячі осіб, до 1900 року - близько 7 тисяч, а в 1924 році населення зменшилося настільки, що місто офіційно став селом (статус міста повернуто в 1946 році). На момент затоплення в 1950-х роках в Ставрополі проживало близько 12 тисяч чоловік. Місто був перенесений на нове місце, а в 1964 році його перейменували в Дніпродзержинськ. Бурхливий розвиток міста пов'язано з появою тут великих промислових підприємств ( «Волгоцеммаш», «Куйбишевазот» і «КуйбишевФосфор» і ін.).

Річковий порт в сучасному Дніпродзержинськ. Фото: Commons.wikimedia.org / ShinePhantom