Знайомство з казкою п

Тема: Знайомство з казкою П.П. Бажова «Срібне копитце».

Мета: визначити моральне кредо Бажова, познайомитися з його творчістю.

1. Організаційний момент

Ледве шурхотом шурхотом


В клас заходить тиша.
На стільцях сидять шалунишки,
Гортають чарівні книжки.
Очікування дива, доброти
Всіх торкнеться до загальної радості.
Тихо, тихо, трохи дихаючи,
Входить казка не поспішаючи.

2. Постановка мети уроку

(Бажов «Срібне копитце»).

3. Робота з портретом письменника

Насуплені брови, добрі, уважні очі, велика сіра борода - на фотографіях Павло Петрович Бажов виглядає старим, мудрим казкарем. Він і був казкарем. Тільки герої його казок жили, здавалося, в самих невідповідних для казок місцях: в гірських шахтах, серед заводського шуму - словом, там, де народився і прожив своє довге життя цей чудовий письменник і людина.

Свої твори Бажов називав оповідями. У його розповідях зустрічаються люди, які могли б жити поруч з нами: старий Кокованя, Даренка, Данилушка, майстриня Катюша, але поруч зі звичайними - казкові: Мідної гори Хазяйка, ящірки, Великий Полоз.

4. Біографія Бажова


Павло Петрович Бажов народився і прожив життя на Уралі. Його батько був досвідченим майстром, а мати письменника була майстерною мереживниць. У 20 років Бажов почав працювати вчителем. Він багато подорожував по Уралу. Вивчав навколишній світ, розмовляв з робітниками, записував розмови і розповіді.

5. Робота з жанром «сказ»

Сказ - розповідь - казка.

- Назвіть ще слова з таким же коренем.

(Казкар, розповідати, приповідка, підказка).

-Казка - це літературний твір з елементами вимислу і фантастики.

Розповідь - це літературний твір, в якому відбуваються реальні події.

Виходить, що в оповіді поєднуються жанри казки і розповіді.

«Срібне копитце» - це оповідь, так як в ньому вміло переплітаються фантастика, елементи вимислу і реальність. На цьому уроці ми повинні зрозуміти, якими хоче бачити мудрий казкар нас з вами, і що подобається в людях Бажову.

6. Словникова робота

Під час читання казки нам зустрінуться незрозумілі слова. Знайдіть в словнику підручника значення слів, записаних на дошці:

Рукоділля - ручна праця (шиття, вишивання)

Голбчік - припекти зі сходами для входу на піч

Прикажчик - управитель маєтку поміщика (господарством)

Юшка - рідка їжа, рід супу з картоплі або крупи

Осередок - пристрій для розведення і підтримування вогню

Пожитки - дрібне майно, домашні речі

Балаган - тимчасова легка дерев'яна споруда

Бірюзовий - зеленувато-блакитний колір

Задушливій - запах, що йде від тваринного

Угрузнешь в снігу - потонеш, поринеш в сніг

Покосні ложки - широкий, довгий яр (покоси в ярах).

7. Підготовчий етап.

Зараз я вам прочитаю оповідь. А ви уважно слухайте і намагайтеся уявити те, про що почуєте.

- Назвіть головних героїв оповіді. (Даренка, Муренко, Кокованя, Срібне Копитце)

- Давайте дамо характеристику Даренков і Коковане. Охарактеризуємо головних героїв (Кокованю і Даренков) за таким планом в таблицях, які лежать у вас на партах. Скажіть, чи можемо ми відразу заповнити всю таблицю? Або нам потрібно поступово в ході розбору оповіді її заповнити? (В ході розбору). Добре, давайте спробуємо уявити героїв? Що нам допоможе представити їх образ? (Опис). Знайдіть в тексті зовнішнє опис героїв. Заповніть в таблицю. Подивіться на зображення. Скажіть, чи збігаються ваші уявлення з побаченими героями. (Відповіді дітей)

Знайомство з казкою п
Знайомство з казкою п
Знайомство з казкою п
Знайомство з казкою п

Заповнюйте таблиці ручкою за таким планом в парах:

Схожі статті