Розділ 10. Злочини проти державної влади.
Глава 30. Злочини проти державної влади, інтересів державної служби та служби в органах місцевого самоврядування
Зазначені дії одночасно відображають два злочини: одержання хабара та давання хабара.
Приєднане до статті примітка передбачає підставу звільнення від кримінальної відповідальності в зв'язку з примусом до скоєння злочину - вимаганням хабара (збігом тяжких обставин) або якщо особа добровільно повідомила органу, має право порушити кримінальну справу, про дачу хабара.
Основні об'єкти злочинних посягань - встановлений законом порядок діяльності державних органів та установ. а також органів і установ місцевого самоврядування, інтереси служби в цих органах і установах. Додаткові об'єкти - громадська моральність, матеріальні інтереси потерпілого.
Предмети зазіхання - гроші, цінні папери, інше майно. Предметом хабарництва також можуть бути вигоди (послуги) майнового характеру.
Об'єктивна сторона хабарництва виражається у формі дії: в дачі хабара посадовій особі особисто або через посередника (ст. 291 КК).
а) хабар-підкуп - дається (отримується) за майбутнє активну або пасивну поведінку посадової особи;
б) хабар-винагороду - що дається (отримується) в подяку за вчинене або недосконале поведінку. При цьому не має значення, коли посадовій особі передано хабар - до чи після здійснення ним обумовленого поведінки.
За законодавчої конструкції склади злочинів, передбачені ст. 290 і 291 КК. є формальними. Злочини закінчені (складами) в момент прийняття одержувачем (посадовою особою або його посередником) хоча б частини переданих цінностей.
Якщо посадова особа отримує предмет хабара без наміри здійснити на користь хабародавця чи іншого особи, яку певної поведінки (а з метою привласнення матеріальних благ), оскільки така поведінка не входить в його компетенцію і він не може надати з використанням своїх службових повноважень вплив на дану поведінку , то скоєне дає хабар потрібно кваліфікувати як замах на дачу хабара, а одержувачем хабара - як шахрайство.
Аналогічним чином вирішується питання про кваліфікацію діяння, коли особа отримує від хабародавця предмети хабара нібито для передачі посадовій особі і, не маючи наміру це зробити. привласнює їх. Поведінка дає особи в даному випадку слід кваліфікувати як замах на дачу хабара. При цьому не має значення, називалося чи конкретне посадова особа, якій передбачалося передати хабар.
Суб'єкт посягання, передбаченого за ст. 291УК. - загальний, тобто фізична осудна особа, яка досягла до моменту вчинення злочину 16-річного віку.
Суб'єктивна сторона хабарництва характеризується виною у формі умислу, причому прямого.
Як правило, хабарництво відбувається з корисливих мотивів. Однак може бути і інша особиста зацікавленість особи, що дає хабар.
Для наявності факту хабарництва не обов'язкова домовленість про передачу предметів посягання. Іноді досить усвідомлення дає і які отримують особами того, що вручення хабара необхідно для задоволення інтересу хабародавця.
Кваліфікуючі ознаки закріплені в ч. 2 ст. 291 КК-це отримання посадовою особою або дача посадовій особі хабара за вчинення завідомо незаконних дій (бездіяльність), тобто таких діянь, які заборонені законом або явно суперечать пред'являються законом або підзаконним нормативно-правовим актом вимогам. Причому особа повинна усвідомлювати незаконний характер свого діяння.
На відміну від отримання хабара (ст. 290 КК) суб'ектомпровокаціі хабара або комерційного підкупу (ст. 304 КК) може бути будь-яка особа.
Більш того, на відміну від хабара (ст. 291 КК), при провокації ця особа діє з прямим умислом з метою штучного створення доказів вчинення злочину або шантажу.
Провокація хабара або комерційного підкупу на відміну від її отримання (дачі) є закінченим (складом) злочином з моменту спроби передачі грошей або інших матеріальних цінностей або спроби надання послуг майнового характеру.