Вибіркове усне виклад тексту розповідного характеру з елементами опису зовнішності

Мета: навчити визначати стильові та композиційні особливості тексту; знаходити елементи опису зовнішності людини; удосконалити вміння переказувати текст в стислій формі. Тип уроку: урок застосування знань і формування умінь.

Краса душі надає принадність навіть

Непоказному тілу, точно так же, як

Неподобство душі кладе якийсь

Відбиток, який збуджує в нас

I. Організаційний етап

II. Актуалізація опорних знань учнів

Що таке текст?

Що значить писати і говорити на тему?

• Які стилі мовлення вам відомі?

• Як розрізняють типи мовлення?

III. Мотивація навчальної діяльності

- Основні типи мовлення - розповідь, опис, міркування.

В оповіданні зазвичай говориться про дії і події (що було

Спочатку, потім, потім ... і нарешті). В описі зображуються предме

Ти, люди, тварини, природа і т. П. У міркуванні викладаються причи

Ни явищ і подій, їх взаємний зв'язок.

Типи мови можна розрізняти з питань: до оповідання ставиться питання що сталося ?; до опису - який ?; до міркування - чому?

Портрет в літературному творі - це зображення зовнішності людини: рис його обличчя, фігури, поз, міміки, жестів, одягу. Опис зовнішності використовується письменником як один із засобів характеристики героя твору.

IV. Узагальнення, систематизація і контроль знань

І вмінь учнів

1. Читання тексту вчителем

У пізню годину ми попросили у начальника дати людини, який міг нас проводити на один з об'єктів, де вранці очікувалися важливі виробничі події.

Начальник потер великий, робочої рукою високе чоло і сказав задумливо:

- а знаєте, доведеться, мабуть, їхати без поводиря. Весь мій на

Рід повинен бути тут, на нараді. Втім, - і в його спокійних біль

Ших, сталевого кольору очах раптом майнула лукавинка, - втім, є

Одна людина ... дуже серйозний товариш ...

Начальник подзвонив і сказав літній секретарці, безшумно виникла в дверях: «Запросіть до мене практиканта. Якщо пішов, пошліть за ним машину ».

Двері відчинилися, і з-за портьєри з'явилася вутленька фігура в фуфайці. Занадто великий за розміром ватник сидів на ньому, як водолазна сорочка, а рукава його навіть були загорнені. На вигляд ввійшов можна було дати років чотирнадцять, але обличчя його, зовсім ще дитяче, було серйозно, і це доросле вираз якось особливо не пов'язувалося з носом-гудзиком, густо поперчённим великими золотистими веснянками, з пушком на щоках.

- Ось, познайомтеся, - Костянтин Єрмоленко, наш практикант.

Провідник виявився безцінним супутником. Він всю дорогу розповідав про будівництво, точніше, не розповідав, а відповідав на питання, і жоден з них не застав його зненацька.

Будівництво він знав відмінно, знав про нього саме те, що могло здатися цікавим новачкам. Пам'ять у нього була вражаюча. Втім, ставлячись до своєї справи дуже відповідально, він не цілком довіряв пам'яті і іноді ліз в кишеню, витягував замурзаний і істёртую записну книжку і уточнював по ній назви або цифри.

Але особливо в ньому підкупляло то, що він як би зрісся з будівництвом - думав про неї, як про щось своє, особисте.

Попрощавшись, ми щиро подякували йому за змістовну бесіду, за допомогу і з нетерпінням вирушили в кабінет начальника.

- Ну як? - запитав той, піднімаючи від паперу очі.

- а як наш практикант: пояснив, показав?

- Поясніть, де ви відкопали такого чудесного хлопчину? У втомлених очах будівельника знову заблищали ласкаві лукавинки.

- а, хороший, правда? Йому зараз п'ятнадцятий рік. а він - жива

Енциклопедія будівництва. Все знає, всім цікавиться, в усі встряє.

Взяв його кур'єром. а він, бачите, як-то сам собою в порученця видві

Нулся. Світла голова! а пам'ять яка!

(335 сл.) (За Б. Польовому)

Текст являє собою розповідь з елементами опису зовнішності людини, містить характеристику персонажа. Вибирається матеріал про Костю Єрмоленко, опускаються відомості про начальника будівництва. Початок і кінець тексту передаються стисло від 3-ї особи.

Можливий варіант початку викладу:

«Приїхавши на будівництво звернулися до начальника з проханням дати поводиря».

3. питання і завдання

1) Визначте основну думку. Як вона сформульована в тексті?

2) Виділіть частини, в яких йдеться про Костю.

3) Як описується зовнішній вигляд увійшов (одяг, обличчя)? Які деталі портрета виділені? Чому?

4) За допомогою яких мовних засобів описується портрет Кістки?

5) Яким проявив себе практикант під час показу будівельного об'єкта?

6) Які деталі говорять про те, що Костя відповідально ставився до дорученої справи?

7) Яка думка начальника будівництва про практикантів? Поясніть значення виразу «жива енциклопедія будівництва».

9) На основі даного плану (а) зовнішній вигляд Кістки Єрмоленко; б) незвичайний практикант; в) чим вас приваблює Костя?) складіть свій варіант.

10) Озаглавьте текст, перекажіть його (вибірково) за планом.