Урок по кубановеденію - жанри кубанського фольклору

цілі:
  • Навчальні - сформувати уявлення про кубанський фольклорі, фольклорі народів, що населяють Кубань, познайомити з жанрами кубанського фольклору.
  • Розвиваючі - розвивати навик виразного і усвідомленого читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати логічне мислення, інтерес до предмету.
  • Виховують - формувати інтерес до кубанського літературному народної творчості, виховувати почуття патріотизму, любов до малої батьківщини.

Обладнання: збірники кубанських казок, прислів'їв, приказок, примовок, збірник "танцювальних приспівки Кубані", аудіокасета з записом кубанських пісень у виконанні Кубанського козачого хору, Н.Я.Паскевіч "Улюблений куточок землі", мультимедійний проектор.

Тип уроку - вивчення нового матеріалу.

Вид уроку - мультимедійний урок.

I. Організаційний момент.

II. Вивчення нового матеріалу.

- Що таке фольклор? (Відповіді дітей).

(Зі словника С. І. Ожегова "Фольклор- народна творчість, сукупність звичаїв, обрядів, пісень та інших явищ народного побуту".)

- А як ви розумієте словосполучення "народна творчість"? (Відповіді дітей).

До народної творчості належать- прислів'я, приказки, пісні, казки, загадки, скоромовки, потішки, дражнилки, билини.
  • Прислів'я - короткий вислів, яке має закінчену думку.
  • Приказка - вислів, в якому немає закінченого судження.
  • Прислів'я та приказки - це поезія і мудрість, мистецтво ємного слова.
У прислів'ї не може бути того, чого немає в народному досвіді, вона грає роль неписаного закону людського буття. Крім того, прислів'я дає характеристику народу, її створив.
  • Казка - розповідний, зазвичай народно-поетичний твір із вигадкою.
  • Билина - народна епічна пісня про богатирів.
  • Скоромовка - швидке повторення труднопроизносимих віршиків і фраз.
  • Потішки - пісеньки, які супроводжують гри дитину з пальцями, ручками і ніжками.

У Кубанського фольклору є свої особливості, які пояснюються тим, що кубанська мова являє собою суміш мов двох споріднених народів (російського і українського), плюс запозичені слова з мов горян, соковитий, колоритний сплав, відповідний темпераменту і духу народу. Ці народи і принесли свій фольклор.

Серед існуючих на Кубані прислів'їв і приказок чимало загальноросійських, але вимовлених на свій лад, на кубанському діалекті (говірці).

Наприклад: Очі боятися, а руки роблять.

(Очі бояться, а руки роблять.)

Не сиди склавши руки, тай і нє буде нудьги.

(Не буде нудьги, якщо зайняті руки.)

Живе, як миша в крупах.

(Живе, як кіт у сметані.)

Що посієш, те й пожнеш.

(Що посієш те й пожнеш.)

Є й інші прислів'я і приказки, в яких проглядається тип козака, людини рішучої і в той же час обережного, щедрої душі і в той же час скупуватих, людини, як розкішний в своїх принципах жити по вірі і заповітам прадідів.

<слайд №5>
  • Козак без сідла - що черкес без кинджала.
  • Куди козака частка НЕ ​​закине - все буде козак.
  • Козак голодний, а кінь його ситий.
  • Людина без батьківщини, що соловей без пісні.
  • Бережи землю рідну, як мати кохану.
Хлопцям дається завдання: згадати прислів'я і приказки
  • 1-я група - про дружбу,
  • 2-я група - про природу,
  • 3-тя група - про розумі.

Читання прислів'їв і приказок учнями.

Також відрізняються своєю вимовою і кубанські пісні. Вся душа кубанського народу в піснях. Вони з далекого минулого, від дідів і прадідів донесли до нас те, чим жив народ, у що вірив, донесли тривоги і радості. У будні і свята, в щастя і біду пісня завжди була поруч з козаком.

Звучить кубанська пісня "Роспрягайте, хлопці, коней".

Фіз. хвилинка. (Під запис учні роблять фіз. Хвилинку.)

Але на Кубані живуть не тільки козаки. Наш край багатонаціональний, і корінними жителями вважаються і Адигеї (черкеси).

Сьогодні ми познайомимося з одним із жанрів адигейського народу-це казка "Добра дівчина" (підручник с. 37).

Читання казки (читання вчителем).

- Чи є схожа казка у російського народу? ( "Морозко")

- Чим закінчується казка? (Прислів'я "Тому, хто зробив добро, попереду заготовлено добро").

- Як ви розумієте ці слова?

- А чи є російське прислів'я, схожа на цю? (Доброму всюди добро. За добро добром платять.)

Творче завдання учням.

Читання придуманих дітьми варіантів уривка казки.

III. Закріплення матеріалу.

1. Вислів, в якому немає закінченого судження.

2. Короткий вислів, який має закінчену думку.

3. Оповідної, зазвичай народно-поетичний твір із вигадкою.

4. Народна епічна пісня про богатирів.

5. Пісенька, яка супроводжує гру дитини з пальцями, ручками і ніжками.

6. Швидке повторення труднопроизносимих віршиків і фраз.

- Яке слово у нас вийшло? (Фольклор).

- Які почуття і емоції викликав у вас урок?

- Як ви думаєте, наскільки корисний для вас цей урок?

- Що нового дізналися на уроці?

Виставляння оцінок учням за роботу на уроці.

Складіть питання для вікторини "Казки народів, що живуть на Кубані".

Схожі статті