Урок навколишнього світу

Презентація до уроку

Цілі: познайомити дітей з тілами і їх складом; перевірити знання учнів з пройденої теми; розвивати кругозір, пам'ять і мислення учнів.

Обладнання: для досвіду (у вчителя і у кожного учня): стакан, чайна ложка, шматочок цукру і вода; комп'ютер і інтерактивна дошка.

1. Організаційний момент (слайд №1).

Довгоочікуваний дано дзвінок -
Починається урок.
Кожен день - завжди, всюди, всюди,
На заняттях, у грі,
Сміливо, чітко говоримо
І тихесенько сидимо.

2. Повторення вивченого матеріалу

- Зараз для вашої уваги пропонується невеликий тест. Ви повинні вибирати тільки одну правильну відповідь (слайди № 2-8).
- Ви відповіли на всі питання. Подивіться на літери, які ви записали, що помітили? (Висловлювання дітей).
- Хто правильно відповів на всі питання, у того вийшло слово «Природа». (Слайд № 9) Сьогодні на уроці ми приступимо до вивчення нового розділу «Ця дивовижна природа». Тема нашого уроку «Тіла, речовини, частинки». Сьогодні ви познайомитеся з поняттям «Тіло» і дізнаєтеся з чого вони складаються.

3. Вивчення нового матеріалу

1. Ознайомлення з поняттям «тіло»

(Слайд № 10) У словнику Ожегова дається таке значення цього слова: «Тіло - організм людини або тварини в його зовнішніх і фізичних формах». Але у цього слова є й інше значення: тіла - це всі предмети, що оточують нас.

(Слайд № 11) Серед незліченної кількості навколишніх нас тіл можуть бути і природні, і штучні.
- Розподіліть малюнки-відгадки на дві групи.
- Які ще тіла можна віднести до першої групи? До другої групи?

2. Поняття «речовини»

(Слайд № 12) Гра «З чого зроблено тіло?»

Учитель називає тіло, а учень - речовина, з якого вона зроблена (стрілочкою з'єднуються тіла і речовини).

- Ці тіла утворені одним речовиною. А як ви думаєте: чи є тіла, що складаються з різних речовин?

Учитель показує шматочок граніту. Хлопці переконуються, що він складається з різних речовин. Учитель показує зразки, що становлять граніт: польовий шпат, кварц, слюду.

- Що ж таке речовини?
- Прочитайте текст на с. 34-35. (Слайд №13)
- Повернемося до таблиці і ще раз прочитаємо назву речовин. Яка речовина якісно відрізняється від інших? (Вода.)
- Чому?
- Вода буває в трьох станах: твердому, рідкому і газоподібному.

Ми трошки відпочинемо,
Станьмо, глибоко зітхнемо.
Діти по лісі гуляли,
За природою спостерігали.
Вгору на сонці подивилися
І їх промінчики зігріли.
Чудеса у нас на світі
Стали гномиками діти.
А потім всі дружно встали,
Велетнями ми стали.
Метелики літали,
Крильцями махали.
Дружно ляскаємо,
Ногами тупає!
Добре ми погуляли,
І ні крапельки не втомилися!

5. Закріплення нового матеріалу

- Чому одні тіла змінюють форму з працею, інші - легко?
- Вчені встановили, що речовини складаються з найдрібніших частинок, які видно тільки під мікроскопом. Як же переконатися, що ці частинки існують?

Досвід: Розчинення цукру у воді.

- Для досвіду наллємо води в стакан. Це однорідна речовина. Кинемо туди шматочок цукру. Спочатку цукор добре видно. Завадимо ложкою. Він став невидимий.
- Спробуйте воду на смак. Вона солодка.
- Що ж сталося з цукром?
- Чому ми його не бачимо?

(Слайд №14) Висновок: Речовини складаються з невидимих ​​частинок.

- Прочитайте текст (с. 36).
- Розгляньте малюнки із зображенням частинок рідкого, твердого і газоподібного речовини (с. 37).

- Що нового дізналися на уроці?

(Слайд №15) Розгадування кросворду.

1. Його навесні і влітку
Ми бачили одягненим,
А восени з бідолахи
Зірвали всі сорочки. (Дерево.)

2. На Землі він всіх сильніше,
Тому що всіх розумніший. (Людина .)

3. У неї в роті пила,
Під водою вона жила,
Всіх лякала, всіх ковтала,
А тепер в котел потрапила. (Щука.)

4. Що це за стелю?
То він низький, то високий,
Те він сірий, то білуваті!
А часом такий гарний,
Мереживний і синій-синій. (Небо.)

5. Білий сніг у роті тане. (Цукор.)

6. Летить орлиця по синьому небу, крила розпластала. (Хмара.)

7. Маленький хлопчик
У сірому армячишке
Подвір'ях гасає,
Крихти збирає. (Воробей.)

8. Над будинками у доріжки
Висить шматок коржа. (Місяць.)

- Як одним словом назвати всі слова-відгадки? (Це тіла.)
- Що називається тілом?
- З чого складаються тіла?
- З чого складаються речовини?

7. Домашнє завдання: прочитати текст (с. 34-38); відповісти на питання «Перевір себе».

Схожі статті