Урок навколишнього світу на тему «шкіра людини

Презентація до уроку

Мета уроку: познайомити учнів з властивостями шкіри і її будовою, розповісти про її значення для організму і необхідності догляду за шкірою.

Обладнання: підручник "Навколишній світ 4 клас" Н.В.Віноградова, зошит "Робочий зошит" Навколишній світ №1 ", презентація" Шкіра людини. Значення і будова шкіри "

Структура уроку:
  1. організаційний момент
  2. повторення пройденого
  3. Повідомлення теми і цілей уроку
  4. Практична робота
  5. Робота з підручником "Навколишній світ 4 клас, 1 частина" с.30 - 33 і таблицею "Будова шкіри"
  6. Фіз. хвилинка
  7. Бесіда про правила догляду за шкірою
  8. Фіз. хвилинка
  9. Робота в зошиті "Робочий зошит №1" с.13, №36 (робота в парах)
  10. підсумок уроку
  11. Домашнє завдання

- Тема сьогоднішнього уроку дуже важлива для кожного з нас.

Спробуйте відгадати загадку, щоб зрозуміти про що ми з вами будемо сьогодні говорити на уроці:

Ми в неї взимку і влітку
З голови до ніг одягнені,
Навіть на ніч зняти не можемо,
Бо це.

2. Повторення пройденого

- На минулих уроках ми говорили, як людина сприймає навколишній світ. Познайомилися з органами почуттів людини.

- Отже, скільки у людини органів почуттів?

- За допомогою якого органа ви бачите, що написано або намальовано в книзі?

- Що допомагає відчувати запах хліба, квітів, парфумів?

- Коли нюх може погіршитися?

- За допомогою якого органа ви дізнаєтеся, що дзвенить дзвінок, грає музика?

- Що потрібно робити, щоб зберегти хороший слух?

-За допомогою якого органа ви відрізняєте солодку їжу від гіркої, солону від кислої?

(Вислуховуються відповіді дітей)

3. Повідомлення теми і цілей уроку. (Слайд №2, 3)

- Сьогодні ми ближче познайомимося ще з одним органом чуття людини - шкірою. Познайомимося з будовою і властивостями шкіри, дізнаємося яке її значення для організму; переконаємося в необхідності догляду за нашою шкірою.

- Нам належить відповісти на наступні питання:
  • Яка у нас шкіра?
  • Навіщо людині шкіра?
  • Як людина дбає про свою шкіру?

4. Практична робота. (Слайд № 4,5,6)

- Шкіра - це жива захисна оболонка нашого тіла. Її загальна вага становить приблизно 4 кг. Найтонша шкіра на повіках очей-близько 1 мм, найтовстіша на підошвах ніг -близько 4 мм.

- Давайте проведемо спостереження за нашою шкірою. визначимо:

А) "Яка у нас шкіра?"

- Розгляньте шкіру на кисті руки. Яка вона?

- Зверніть увагу на місця згинів. Спробуйте зігнути палець. Чи випадково шкіра має складки?

- Візьміть лупу. Розгляньте шкіру через лупу. Постарайтеся побачити маленькі отверстія- пори. Як ви думаєте. Для чого вони?

- Потріть пальцем шкіру чола. Прикладіть палець до скла. Що бачите? Навіщо шкірі жир?

(Вислуховуються відповіді дітей і робиться висновок)

Висновок. шкіра м'яка, еластична, міцна, гладка. Складки потрібні, щоб не ускладнювати рух. Без складок на шкірі - руки і ноги не змогли б згинатися. Через пори шкіра вбирає свіже повітря і видаляє непотрібні речовини. Жир змащує шкіру, не дає їй пересихати, робить її м'якою і еластичною.

Б) "Навіщо людині шкіра?"

- Покладіть на руку спочатку теплий предмет, а потім холодний. Що ви відчули?

- Злегка уколи палець голкою. Що ви відчули? (Вислуховуються відповіді дітей і робиться висновок)

Висновок: шкіра допомагає людині відчувати тепло і холод, мороз і спеку, біль і навіть замінює нам очі.

Робота з підручником "Навколишній світ 4 клас" С.30-33 (слайд №7-11)

(Учні читають текст самостійно, а потім обговорюють статтю)

Уявіть. Що ви стали зовсім маленькими, такими, що можете проникнути навіть через шкіру. Ось що ми там побачимо. слайд "Будова шкіри")

- Яку будову має шкіра? Назвіть складові частини шкіри?

(В ході відповідей на слайді з'являються назви частин шкіри)

- Навіщо людині волосся на голові і тілі? вислуховуються відповіді дітей)

- На всім тілі людини є волосяний покрив? Розгляньте шкіру рук або губ.

(Вислуховуються відповіді дітей)

- Губи, стопи ніг і долоні рук позбавлені волосяного покриву, на інших же ділянках тіла росте волосся: брови, вії, ніздрі, верхня губа, руки, ноги, пахвові западини та ін.

Волосся ростуть зі швидкістю 0,2 мм на добу. Тіло людини вкрите волосками в кількості від 200 000 до 1 мільйона.

- По всій поверхні шкіри розташовані потові залози. На що схожий піт?

- Навіщо і коли людина пітніє?

(Вислуховуються відповіді дітей)

- Потовиділення здійснюється на стопах ніг, долонях, лобі, грудях і в пахвових западинах. Тому необхідно щодня приймати душ і митися з милом. Людина виділяє 21 л поту на місяць. На 1 м 2 шкіри міститься 1 мільйон потових залоз!

- Яка нормальна температура тіла людини? Чи завжди вона однакова? (вислуховуються

- Температура коливається протягом доби -під час сну і травлення вона підвищується.

Критичною температурою тіла вважається 42 ° і 25 °

- Яке значення має для організму наша шкіра? (Вислуховуються відповіді дітей робиться висновок)
  • Захищає внутрішні органи від ушкодження
  • Не пропускає в організм мікроби
  • Не пропускає в організм воду
  • Видаляє з потом шкідливі речовини
  • Захищає організм від спеки та холоду
  • дихає

Физкультминутка (слайд №12)

На зорі в лісі спросоння
Вмивається ежонок.
Мати-їжачиха таз бере,
Мордочку ежонком тре.

Тільки спину, тільки спину
Чи не потрешь рідного сина
Ходить по росі лісової
Він з немитими спиною.

Ось як посудіть самі,
Насправді все з їжаками.
Добре. хлопці, все ж,
Що ніхто з вас не їжак! (Т. Вієру) (діти імітують рух)

Бесіда про правила догляду за шкірою (слайд №13-17)

- Спробуємо розгадати кросворд. Відгадайте:

1. М'яке, пухнасте, то, ніж витираються. називається (рушник)

2. Потрібно, щоб у кожного було. (Мило)

Нею руки, ноги, спину труть і. звуть (мочалка)
Гладко, духмяно, миє чисто,

Береги над озером,
Немов сніг, біліють.
Захочу - і озеро
Відразу обміліє. (Ванна)

Ходжу, блукаю не по лісах,
А по вусах і волоссю.
Зубаста, а не кусається,
Як вона називається? (Гребінець)

6. Костяная спинка, на черевці щетина (щітка)

Мудрець в ньому бачив мудреця
Дурень - дурня, баран - барана.
Вівцю в ньому бачила вівця.
І мавпу - мавпа. (Дзеркало)

- Як можна назвати ці предмети? (Предмети особистої гігієни)

- Для чого вони потрібні? Чому у кожної людини вони повинні бути особистими?

(Розповідь учителем уривка з міфу "Гігієна і Панацея")

- У Асклепія було дві дочки - Гигиея і Панацея. Вони допомагали своєму батькові лікувати людей. Звідси виникло слово "гігієна" і вираз "панацея від усіх бід", тобто рятівний засіб від хвороб і інших неприємностей.

- Що з'являється на брудній шкірі? (Бактерії і мікроби)

- Бактерії і мікроби можуть розмножуватися на шкірі людини. Тому мінімум раз в тиждень треба прийняти душ або ванну, а особа мити з милом кожен день. Твій організм і сам бореться з бактеріями, які намагаються проникнути через його захисні перепони. Наприклад, що виникають на шкірі прищі і фурункули - частіше за все слідства боротьби організму з бактеріями стафілококами.

- Чому потрібно стежити за чистотою шкіри?

- Як випливає зберігати шкіру в чистоті?

- Які ушкодження шкіри можуть бути?

- грибкові захворювання ніг

- необережність при роботі з ріжучими предметами

- Давайте сформулюємо правила догляду за шкірою. (Вислуховуються відповіді дітей)
  • Щотижня мити тіло гарячою водою з милом
  • Перед кожним прийомом їжі треба мити руки з милом. Два рази на день чистити зуби.
  • Треба регулярно підстригати нігті і волосся
  • Охороняти шкіру від опіків, порізів, забитих місць.
  • потрібно загартовуватися
  • Відмовитися від шкідливих звичок (куріння, алкоголь, наркотики)
  • Займатися спортом

- Дуже корисний для шкіри масаж.

1. Масаж пальців рук (круговими рухами і рухами скинений вниз)

2. Масаж запястьев круговими рухами

3. Масаж рук ( "Моєму руки")

4. Масаж чола (погладити лоб, щоки)

5. Масаж плечей (пощипування плечей від шиї вниз)

6. Масаж потилиці і голови (вказівними пальцями масажуємо від низу до верху)

7. Масаж вух (пощипування вуха зверху вниз)

9. Робота в зошиті "Робочий зошит №1" с.13, №36 (робота в парах)

- Підіб'ємо підсумок уроку: Гра "Обери відповідь"

- Шкіра - це.
  1. Важливий орган людини
  2. Скелет людини
  3. Зовнішній покрив тіла людини
- Які функції виконує шкіра?
  1. Захищає від ран і бруду
  2. перетравлює їжу
  3. дихає
  4. виділяє піт
  5. очищає кров
- Через що виділяється жир і піт в організмі людини?
  1. Через пори шкіри
  2. через легені
  3. через кишечник
- Яку роль відіграє жир, що виділяється шкірою?
  1. робить шкіру м'якою і пружною
  2. робить шкіру міцною і сильною
  3. робить шкіру спритною і стрункою

- У житті багато цікавого:

- Наприклад, під мікроскопом на поверхні шкіри видно дрібні лусочки. Вони постійно оновлюються. Повне оновлення відбувається днів за 20. За все життя людина в середньому втрачає близько 18 кг відмерлих клітин шкіри.

11. Домашнє завдання: підручник с. 30-33 прочитати, підготувати розповідь на тему: "Значення шкіри для організму", виконати практичне завдання в робочому зошиті.

Схожі статті