Стадіон: Центральний стадіон профспілок, 32 750 глядачів

• Найбільша перемога - 7: 0 ( «Локомотив» Орел, 1962).
  • Найбільша поразка - 0: 6 ( «Дніпро», 1985).
  • Найбільша кількість матчів за клуб: Оганезов Мхітарян - 406.
  • Кращий бомбардир клубу: Володимир Проскурін - 182.

ІСТОРІЯ Воронезької КЛУБУ

Клуб був заснований в 1947 році: навесні спортивним товариством «Крила Рад» воронезького заводу п / я 71 (зараз ВАСО) була створена футбольна команда, від якої веде свою історію «Факел». Вона отримала назву «Крила Рад», але через секретність підприємства іменувалася в пресі і в ряді документів командою Сталінського району.

У 1947 році команда Сталінського району почала свій шлях в першості міста з 2-й групі. У 1948-му авіазаводчане грали вже в 1-й групі і стали фіналістами розіграшу обласного Кубка Обкому ВЛКСМ. У 1949 році команда стала чемпіоном Воронезької області і отримала право виступати в чемпіонаті РРФСР серед КФК. Зайнявши в цьому турнірі друге місце в 1953 році, команда отримала можливість дебютувати в чемпіонаті СРСР в класі «Б», так як чемпіон РРФСР від цієї путівки відмовився. Серед команд майстрів клуб став іменуватися Командою міста Воронежа. У 1960 році клуб (іменувався тоді «Труд») завоював право виступити у вищому дивізіоні (класі «А»), але втриматися там не зміг, посівши в сезоні 1961 року 15-е місце з 22-х команд, і, як найгірша команда РРФСР, відправився назад у другій за силою дивізіон (такими були умови розіграшу чемпіонату СРСР 1961 року). У другому за силою союзному дивізіоні (класі «Б» / другої групи «А») клуб виступав у 1962-1969 рр.

У 1970-1978 роках команда виступала в різних зонах Другої ліги. Перед сезоном 1977 року «Труд» був переданий з СК авіазаводу (нині - «Буран») в СК «Факел» (КБХА) того ж ДСТ «Зеніт», і команда отримала нову назву, що збереглося до цих пір. З 1979 року «Факел» грав у Першій лізі першості СРСР. Блискуче виступивши в чемпіонаті країни 1984 року серед команд Першої ліги (в кубку СРСР того року «Факел» дійшов до півфіналу, програвши лише в додатковий час майбутньому чемпіону СРСР - ленінградському «Зеніту»), в 1985 році «Факел» грав серед найсильніших клубів країни , але, зайнявши передостаннє, 15-е місце, повернувся назад в Першу лігу.

Тамбовські вихованці Олександр Кудряшов і Ігор неуків в складі "Факела" (нижній ряд, по центру)

У першому своєму сезоні після повернення в поделітний дивізіон «Факел» посів шосте місце, лише в кінцівці першості виключений зі боротьби за стикові матчі. У минулому сезоні воронежці фінішували десятими.

Центральний стадіон профспілок ( «Праця») - головна спортивна арена міста Воронежа. Знаходиться в центрі міста між вулицями Студентська, Чайковського, Комиссаржевской і Фрідріха Енгельса. Вміщує 32 750 глядачів. Є 4 трибуни нижнього ярусу і дві - верхнього.

ІСТОРІЯ ВЗАЄМОВІДНОСИНИ КОМАНД Тамбові та Воронежі

Воронеж почав гру дуже енергійно, Тамбова довелося тільки захищатися. У перший хавтайм воронежці забили своїм противникам 4 сухих голи, в другому хавтайме 1 гол, таким чином, загальний їх виграш висловився рахунком 5: 0

(Журнал «Русский спорт» №18, 1913 рік)

30 травня 1934 року.
Тамбов - Воронеж 0: 4

Футбольні змагання на обласне першостей, що проводилися в Воронежі закінчилися. Наша команда посіла 2 місце. Але команда могла виступити і успішніше, тільки треба зжити недоліки, які вона продемонструвала в Воронежі, а саме: неточність передач, зловживання "свічками", невміння швидко зупинити м'яч і бити з ходу, відсутність тактики.

При зустрічі з командами Борисоглібська та Лисок ці недоліки не могли позначитися на результаті так як

Лиски і Борисоглібська «хворіють» тими ж недоліками, а тамбовчане мають в плюсі ​​- витривалість і напористістю. Матч з цими командами закінчився з рахунком 4: 0 з Ліски і 4: 3 з Борисоглібському.

Зовсім інша картина вийшла, коли сб.Тамбова зустрічалася в фінальному матчі з добре тренованою зб. Воронежа. Тут уже не допомогли їм напористість, і витривалість і матч закінчився великим програшем Тамбова 0: 7.

(Газета "Тамбовська правда" від 12.09.1935 р)

2 травня 1962 року.
«Труд» - «Спартак» 2: 0

22 травня 1974 року.
«Ревтруд» - «Труд» 1: 1

На матч в Тамбові гості виставили шість майстрів спорту, включаючи воротаря. І це начебто мало б налякати господарів або хоча б викликати у них деяку скутість. Нічого подібного, до задоволення глядачів, не відбулося. Навпаки, з першої секунди ревтрудовци пішли в наступ і приблизно десять хвилин не давали можливості гостям зробити у відповідь що-небудь істотне.

Але якщо наші футболісти більше брали ентузіазмом, то лідери, стримавши наступальний порив господарів, потім все ж показали справжню майстерність. На 12-й хвилині півзахисник Абрамов на великій швидкості вривається в нашу штрафну площадку і б'є по воротах. І тільки впевнено зіграв А. Рахматов рятує свою команду від голу. Буквально через три хвилини та ж невтомна «сімка» гостей знову створює гострий момент. Два наших захисника марно намагаються перегородити шлях Абрамову - слід сильного удару і, хоча Рахматов торкається м'яча, той виявляється в сітці.

Ніякої розгубленості у господарів не з'явилося. Більш того, вони посилили натиск. На 33-й хвилині В.Бочаров проривається по правому краю, захисник намагається утримати його рукою. Нашому капітанові вдається вирватися з-під опіки, але в штрафному майданчику його все ж збивають з ніг. Пенальті - 1: 1.

Після перерви гості і господарі поля ще раз обмінялися голами - так само з пенальті.

(Газета «Комсомольское знамя» від 19.06.1977 р)

На стадіоні «Локомотив» відбувся перший офіційний матч нового футбольного сезону. У розіграші кубка Росії спартаківці зустрілися з футболістами воронезького «Бурана», клубу досвідченого, сильного.

Тамбовські вболівальники в цей вечір так і не побачили м'ячів, забитих з гри. Оборона обох команд керована воротарями тамбовчаніном Олександром Гончаровим і воронежцам Сергієм Міхолап, діяла безпомилково, чого не скажеш про атакуючої лінії. 90 хвилин основного і 30 хвилин додаткового часу пройшли в рівній впертій боротьбі, і суддям для визначення переможця довелося призначити серію пенальті. Точніше були тамбовчане - 4: 3, які і вийшли в наступне коло кубка Росії.

ІСТОРІЯ ВЗАЄМОВІДНОСИН «Тамбова» І «ФАКЕЛУ»

До сьогоднішнього дня, «Тамбов» і «Факел» зустрічалися між собою шість разів. Чотири рази команди зустрічалися у Другому дивізіоні: тричі перемогу здобула воронезька команда і лише одного разу клуби зіграли внічию.

ВИХОВАНЦІ Тамбовської ФУТБОЛУ, грав за воронезький КОМАНДИ

Бабнев Леонід: ТДВ - 1954-1956 рр; «Труд» - 1955 г. (5 ігор, 1 гол)

Гудков Геннадій: «Факел» - 1979 г. (1 гра)

Олександр, як же так вийшло: в вашому послужному списку значиться дев'ять професійних команд, а за рідну тамбовський «Спартак» ви відіграли всього один сезон?

За вашої безпосередньої участі «Факел» двічі піднімався в еліту російського футболу.

Образ на деяких наставників не залишилося?

Коли ж в ви були оборонні порядки «Факела» були самими монолітними?

Що скажете про третій прихід в «Факел» в цьому рік.

З Радиком Ямліхановим ми разом грали. Мені цікаво тренуватися з молодими футболістами. І коли «Факел» зняли - для гравців це був справжній шок. Повірте, багато і зараз від нього не відійшли. «Факел» і «Єлець» можна було покарати по-іншому, обійтися без крайніх заходів. Але так вирішили великі дядьки в московських кабінетах. А в чому винні гравці «Факела»? Адже футболіста, як і вовка, ноги годують. А втрата роботи-завжди стрес.

Пономарьов Володимир: «Факел» - 1980-1984, 1986 рр. (122 гри)

Сисоєв Валерій: «Факел» - 1983 г. (3 гри), «Стріла» - 1984 г. (33 гри, 9 голів)

У нинішніх складах «Тамбова» і «Факела» є цілий ряд гравців, які в різний час виступали за протилежний клуби. Так, Святослав Шабанов та Дмитро Каюмов ще в минулому сезоні грали в «Тамбові», а вже захищають кольори флагмана воронезького футболу. І, якщо Шабанов в офіційних матчах ще не з'являвся, то на рахунку Каюмова вже 16 ігор і 2 забитих м'ячі за «Факел».

У нашому складі є також гравці з воронезьким минулим. Це захисник Олексій Міхальов. півзахисники Олександр Дутов, Владислав Рижков, Андрій Мурнін.