Тема країна міст, контент-платформа

Урок. Ознайомлення з навколишнім світом (історія).

Тема. Країна міст.

Мета. сформувати уявлення про міста 10-11 століття Києві і Новгороді; розвивати уяву і фантазію, усне мовлення, виховувати любов до історії.

1. Організаційний момент. Починаємо ми знову з історії крокувати

Постарайтеся все зрозуміти, цікаве дізнатися.

Перед вами «Чарівні линеечки», відзначте на них, де ви зараз перебуваєте.

2. Перевірка домашнього завдання.

Індивідуальна робота за картками:

Виправ історичні помилки в тексті:

У 882 році князі, дружинники, жителі міст стали відмовлятися від віри в старих богів. Великий князь Олег змусив кожного жителям Русі прийняти християнство - нову віру в єдиного бога Аллаха. На місцях, де раніше були зображення старих богів, стали будувати мечеті - будівлі, в яких християни збиралися для богослужінь. вимови молитов.

- Які заслуги князя Володимира?

- Чому в багатьох країнах першими приймали хрещення правителі?

- У чому значення прийняття Руссю християнства?

1.Постановка проблеми і вихід на тему уроку.

- Де жили люди в Стародавній Русі? (В містах і в селах)

- Подивіться на карту Давньої Русі: чи багато міст було в Русі, якщо врахувати, що в містах проживало 2 людини з 100. Для порівняння: в сучасних містах проживають 64 людини з 100. (немає)

- А західні слов'яни називали Русь - «країною міст». Чому? (Припущення).

- Тема нашого уроку: Країна міст.

- Проблема: Чому Давню Русь називали країною міст?

- Сьогодні ми побуваємо в містах, а що дізнатися в яких, треба відгадати кросворд.

Кросворд 1 - Яке важлива подія відбулася в 988 році? (Хрещений і)

- Який російський князь прославився своїми військовими подвигами? (Про ліг)

- Як називалися дороги, що зв'язують між собою жителів Стародавньої Русі? (В одние)

- Як стали називати добрих молодців, які служили на заставах? (Бог атирь)

- Хто були радники і помічники князя? (Бо яр)

- До воріт, якого міста прибив свій щит князь Олег? (Цар ьград)

- Які будівлі для молитов стали споруджуватися на Русі після хрещення? (Зі бор)

- Як звали князя Красне Сонечко? (Влад Імір)

Кросворд 2 - Хто здійснював набіги на Давню Русь? (Кочівник і)

- Назвіть ім'я російського богатиря? (І лья)

- На якій річці відбувалося хрещення Русі? (Дне ін)

- Як люди прозвали князя Олега? (В ещій)

Сьогодні на уроці мова піде про міста Стародавньої Русі: Києві та Новгороді.

2.Решеніе проблеми, актуалізація знань.

· Щоб почати розмову про міста, треба знати, як з'явилися міста? Ми вже знаємо, як жили слов'яни, як виглядали їхні оселі, як виглядали селища слов'ян.

У слов'ян як і раніше було багато ворогів і для захисту від них вони почали будувати фортеці. Перш за все, треба було вибрати відповідне місце, де сама природа допомагала б захищатися від ворогів.

- Висловіть свої припущення (робота в групах).

Можливі відповіді дітей Таким місцем був традиційно високий берег у крутого вигину річок: якщо нагрянуть вороги, їх можна побачити здалеку. Крім того річка з 3 сторін захищала фортеця. З боку незахищеною рікою, викопували рів і заповнювали водою. Виходив рукотворний острів. На такому острові і будували свої будинки слов'яни. Навколо поселення насипали високий земляний вал, а на валу ставили міцну огорожу з щільно прилеглих загострених колод. Добре захищену фортецю ворогам взяти було дуже важко. Для друзів ж через рів перекидався міст, який в разі можна було легко і швидко підняти.

Такі селища-фортеці з часом стали називати містами.

- Артем працював зі словником, і скаже нам за визначенням словника, що таке місто. (Місто - фортеця, кріпосна стіна, огорожа, населений пункт, від слів «огороджувати», «городити»)

· З'ясуємо тепер, хто жив в містах?

На столах у вас букви, підбери ключ і збери їх у слова і дізнаєшся, хто жив у міських поселеннях (робота в групах).

Артем працював зі словником і знайшов пояснення до кожного слова. Дізнайтеся, про кого йде мова.

Можливі відповіді дітей

князь - військовий вождь в місті

Бояри - знатні люди, радники і помічники князя,

Купці - багаті торговці,

Ремісники - майстри, які займалися своїм ремеслом.

До людей ставився весь міський люд (діти, дружини, гості, бродячі артисти, будівельники). Були ще й священики.

Чи можемо ми зараз відповісти на питання: чому Давню Русь називали «країною міст»?

Високо переді мною

Старий Київ над Дніпром;

Дніпро виблискує під горою

Слава, Київ многовечний,

Російської слави колиска!

Слава Дніпро наш швидкоплинний,

Русі чиста купіль!

Розглянемо карту Стародавнього Києва. На якій річці стоїть Київ? Ближче до якого моря?

Що ви ще можете розповісти про Київ?

(Робота в групах з деформованим текстом)

У Х столітті Стародавній Київ займав ________________ простір. Все місто обнесений міцними стінами. У місті були побудовані церкви, кам'яні __________________.

Змінився місто в 11 столітті. Займана ним площа ________________________ в кілька разів. У центрі міста був споруджений ________________________________, побудовано ще кілька ______________ і кам'яних __________________. Увійти в місто можна було через ____________________________ і __________________________.

Літописці називали Київ «прикрасою Сходу». Звичайно, найкрасивішим був Софійський собор. Це пам'ятник давньоруського зодчества. Закладено в 1037 році 13-купольний цегляно-кам'яний храм був в 11 столітті прикрашений фресками і мозаїками.

У місто вели ворота, кількість яких залежало від розмірів міста. Найбільш урочисті називалися Золотими. Над ними зазвичай зводили надбрамну церкву. Через них прагнув увійти в місто ворог, щоб продемонструвати свою перемогу, через них же в'їжджали найпочесніші гості. І ще Золоті, тому що стулки були оббиті позолоченою міддю.

Висновок: місто вражав своєю красою і незвичністю.

Ви, напевно, втомилися? - Так! І тому всі встали

Ми поплескаємо в долоні дружно веселіше

Наші ніжки постукали дружно веселіше

За коленочкі вдаримо тихіше, тихіше, тихіше

Наші ручки закружляли, нижче опустилися

Закрутилися, закрутилися і зупинилися

І як гості попрямували в місто Новгород потрапили.

Розглянемо карту Стародавнього Новгорода. Уздовж який річки побудований місто? На які 2 частини розділений місто? Яка споруда є в Новгороді і немає в Києві? Перший Кремль був побудований в Новгороді і стоїть вже майже 10 століть. Він розташований в центрі.

Самостійна робота за підручником стр.48-51 (прочитати)

- Як називався центр міста? (Кремль)

- Що розташовувалося всередині Кремля?

- Хто керував містом? (Посадники)

- Який собор викликав ваше здивування? (Софійський) Чому?

- Які майстри-ремісники жили в Новгороді? (Каменерізи, кожум'яки, зброярі, ювеліри)

- Що знайшли археологи. 28 поверхів соснових мостових. Їх насипали 500 років

Висновок: місто вражав своєю красою і незвичністю.

Як ви думаєте, давньоруські міста були великі?

Давньоруські міста можна було перетнути з кінця в кінець всього за 15-20 хвилин. З 100 будь-яких русичів городянами були всього 2-3 людини, а інші жили в селі. У місто приходили селяни, щоб продати свій товар. Бродячі артисти зі своїми виступами. Іногородні майстра приходили на будівництво церков і кам'яних палаців. А тепер уявіть, що все це відбувається одночасно. Що буде? (Шум, плутанина, штовханина) Яке враження складалося?

Висновок: що все населення Русі живе в містах

Чому Давню Русь називали «країною міст»?

- місто - центр всього життя держави

- місто вражав своєю красою і незвичністю

- складалося враження, що все населення Русі живе в містах

Розповідь про берестяних грамотах (повідомлення дитини)

3.Ітог уроку і рефлексія

- В який час ти хотів би пожити за часів східних слов'ян або пізніше, коли на Русі вже з'явилася держава?

- В якому місті ти хотів би пожити?

- Чи сподобалося тобі подорожувати по стародавніх міст?

Відзнач на «чарівної лінієчці» де ти зараз знаходишся.

Оцініть відповіді один одного на уроці.

Д \ з стор. 46-54, прочитати, в зошиті стор.17 № 1, 2

Схожі статті