розминка футболіста

Чи хтось із футболістів заперечує значення розминки перед грою. Розминка проводиться в більшості команд. Але як? Широко практикується, наприклад, така розминка: захисники (два-три гравці) передають м'яч один одному, а нападники б'ють по воротах. Все це робиться в повільному темпі. Користь від такої розминки, зрозуміло, невелика. В результаті футболісти вступають в боротьбу недостатньо підготовленими, грають на початку матчу у відносно слабкому темпі, не використовують своїх можливостей.

Правда, слабкий темп на початку гри нерідко пояснюють обережністю команд, їх прагненням «промацати» один одного, знайти слабкі і сильні місця. Але питається - що заважає провести таку розвідку, граючи в сильному темпі? Мабуть, це буде набагато ефективніше.

Особливо велике значення має розминка перед зустріччю з рівним або більш сильним противником. Добре проведена розминка дозволить футболістам в самому ж початку гри вжити рішучих дій і домогтися переваги в перші 10-15 хвилин матчу. Зробити це в подальшому ході зустрічі значно важче, бо найсильніша команда розіграється і докладе максимум зусиль, щоб реалізувати свою перевагу в класі гри.

Необхідно проводити розминку так, щоб не тільки добре налаштувати організм спортсмена на великі фізичні навантаження, але і підготувати себе до вирішення технічних і тактичних завдань. На жаль, деякі тренери виступають проти проведення таких цілеспрямованих розминок. Дехто з тренерів навіть стверджує, що ці розминки шкодять, бо в якійсь мірі розкривають наміри команди в майбутньому змаганні.

Чи так це? На наш погляд, таке твердження не так. І ось чому. Практика на власні очі переконує, що переваги, одержувані в грі від добре проведеної розминки, набагато більш значні, ніж можливі збитки. Крім того, арсенал технічних і тактичних прийомів у грі настільки різноманітний, багатий різними варіантами, що розмова про розминці, як про «відкритих маневрах», неоснователен.

Цілеспрямована розминка, повинна міцно ввійти в ужиток наших футбольних команд як найцінніше засіб підготовки до змагання.
Її, на наш погляд, слід проводити так.

Перша - загальна - частина повинна складатися з рівномірного бігу на 300-400 метрів, індивідуальної гімнастики, різних стрибків, ривків з місця і з ходу і т. П. Друга - спеціальна - присвячується технічним вправ з м'ячем і тактичним комбінаціям. Темп розминки поступово наростає.

При такому тактичному варіанті розминка може будуватися наступним чином.

I. Загальна частина - 5-7 хвилин (для всіх гравців):

а) Пробіжка 300-400 метрів в рівномірному темпі.

б) Індивідуальна гімнастика з ходьбою, невеликими стрибками на одній і двох ногах, короткими ривками (6-8 метрів).

в) Ривки в різних напрямках з місця і з ходу на 8-12 метрів зі швидкістю, близькою до максимальної.

II. Спеціальна частина - 12-15 хвилин,

а) Для захисників. Захисники групуються по 2-3 людини в трикутнику на відстані на початку 10- 15 метрів і потім 20-25 метрів. Гравці передають м'яч один одному на різній висоті. Захисники приймають м'яч різким кидком так, щоб після прийому м'яча піти з ним в сторону, протилежну передбачуваному шляху польоту м'яча (догляд наліво - передача направо і навпаки). Потім захисники імітують двобій з противником (див. Рис. 1), в подальшому включаючись в гру разом з нападниками.

б) Для нападників. Нападники групуються по 2-3 людини на відстані 8-12 метрів і передають м'яч один одному. Прийом м'яча кожен з нападників поєднує з виходом назустріч партнеру. Гравці - весь час знаходяться в русі, вибираючи найбільш зручне місце. Після 3-5 хвилин розминки кількість гравців в групі доводиться до п'яти і відстань між кожним з них збільшується до 12- 18 метрів. У гру вводиться другий м'яч. Кожен гравець, який володіє, м'ячем, швидко орієнтуючись в обстановці, передає м'яч тому з партнерів, який виявиться вільним. При цьому гравці імітують «відрив» від противника і застосовують обведення із застосуванням обманних дій (рис. 2). На все це відводиться 3-5 хвилин.

Надалі в групу нападників вводиться 2-3 захисника. Вони атакують нападників, прагнучи відібрати у них м'яч (гра відбувається одним м'ячем, як гра в квадраті). Захисники зосереджують свою увагу на перехоплення м'ячів. Нападники знаходяться весь час в русі. Число торкань м'яча обмежується до 3 разів.

в) Для воротарів. Два воротаря стають один проти одного на відстані 8-10 метрів. Спочатку вони кидають м'яч один одному руками на різній висоті, потім удари виробляються ногами - з полулета і землі. Через три-чотири хвилини воротарі збільшують між собою відстань до 12-15 метрів. В дію вводиться другий м'яч. Воротарі після прийому м'яча повинні якомога швидше направити його ногою або рукою назад. Завдання - не прогавити наступний м'яч, посланий партнером (див. Рис. 3). На це витрачається також 3-5 хвилин.

Надалі воротарі стають в ворота і спеціально виділені гравці б'ють по воротах з різних положень. В кінці розминки основний воротар бере участь в грі в одні ворота з захистом.

г) Для всіх гравців розминка закінчується 3-5-хвилинної грою в одні ворота з захистом. Захисники будують свої дії в основному на перехопленні м'ячів. Темп високий. Передача м'ячів - середня і довга - йде переважно через одного-двох гравців. Наприклад, лівий напівсередній передає м'яч правий напівсередній або правого крайнього нападника. Нападники негайно міняються місцями, прориваються з м'ячем і без м'яча, систематично атакують ворота. Гравцям нападу весь час підіграють два півзахисника, які в окремі моменти включаються в гру нападників. Розташування гравців см. На рис. 4.

На закінчення відзначимо, що інтенсивність розминки слід підвищувати поступово, так, щоб довести її темп до максимуму. Вкрай небажаний тривала перерва між розминкою і початком гри.

При розминці слід враховувати індивідуальні особливості гравців, а також їх підготовленість. Якщо має бути гра в дощ, вітер або холодну погоду, то розминка набуває особливої ​​необхідність і її інтенсивність слід підвищити.