Прислів'я та приказки

Тема: Прислів'я та приказки.

Цілі: познайомити дітей з прислів'ями, їх роллю в житті людей; працювати над дикцією і швидкістю читання. Розвивати усне зв'язне мовлення, пам'ять увагу, логічне мислення, виразне читання. Виховувати інтерес до усної народної творчості.

Устаткування: Демонстраційна карта з написом «Прислів'я», ілюстрація, книга, картки з прислів'ями, малюнки учнів до прислів'їв і підписи до них, м'яч, скакалка.

I. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і цілей уроку

- Щоб дізнатися тему сьогоднішнього уроку ви повинні прочитати її на картці, яку я покажу дуже швидко. Потрібно встигнути прочитати. (Миттєве читання)

Отже, сьогодні ми будемо працювати над прислів'ями.

III. Прочитаємо прислів'я, записану на дошці

(На дошці) Ріллю орють, руками не махають.

- Що таке рілля?

- Як розумієте сенс цього виразу?

- Прочитайте прислів'я по складах, цілими словами, тихо, голосно, повільно, прискорюючи темп. (Хорове читання)

- Який звук повторюється частіше за інших?

- Дайте характеристику даного звуку.

- Потренуємося в його вимові в чистоговорки.

Ши-ши-ши щось шепочуть очерети.

Ше-ше-ше- це качка в очереті.

Ша-ша-ша- виходь з очерету.

Ше-ше-ше- немає вже качки в очереті.

IV. Що таке прислів'я?

Прислів'я - це вид, жанр усної народної творчості. Короткий повчальне вислів. Прислів'я вчить, радить, наставляє, попереджає. У ній завжди є висновок, який корисно пам'ятати кожному. Люди з повагою ставляться до прислів'їв, часто вживають їх у своїй промові. Від цього їх мова стає більш яскравою, образною, красивою. Прислів'я з'явилися в мові дуже давно. Більше 300-х років назад. Їх також як і казки, пісні передавали з покоління в покоління. Про прислів'ях говорили так:

Красна мова прислів'ям.

Без прислів'я НЕ проживеш.

Прислів'я недарма мовиться.

Стара прислів'я вік не зламається.

Дурна мова не прислів'я.

Прислів'я всіх справах помічниця.

(Різні види читання «про себе», напівголосно, по одному вголос)

- Як ви розумієте сенс останньої прислів'я?

- Прислів'я можна розділити на групи. Про що бувають прислів'я?

(Про працю, про матір. Про дружбу і т. Д.)

- А яку прислів'я вам нагадала ця ілюстрація? (На дошці ілюстрація «Без праці не виймеш рибку зі ставка».)

- До якої групи вона належить? Чому? Як ви її розумієте?

VI. Які прислів'я, яку групу вам нагадав цей предмет?

Вам було дано індивідуальне завдання підібрати прислів'я про вчення.

Прочитайте, які прислів'я підібрали?

- У вас на партах лежать картки з прислів'ями. Прочитайте всі прислів'я і виберіть прислів'я про дружбу. (Робота в парах.)

- Яка прислів'я про дружбу сподобалася найбільше? Чому?

VII. Кілька учнів намалювали до прислів'ям малюнки

Вони знаходяться на дошці. Розгляньте їх і підберіть до них підписи.

VIII. Ми дізналися, що прислів'я можна прочитати, намалювати, а можна і показати

(Сценка. За столом сидить учень і виконує домашнє завдання. До нього підходить дівчинка зі скакалкою і кличе пограти. Учень відмовляється. Дівчинка йде. Потім до нього підходить хлопчик з м'ячем і теж кличе пограти. Учень знову відмовляється. Закінчивши роботу, хлопчик закриває зошит і йде грати.)

- Як ви думаєте яку прислів'я можна сказати в концеIX. З прислів'ями можна і пограти

скласти прислів'я з двох частин

скласти прислів'я з окремих слів

(Робота в групах)

- Сьогодні на уроці багато дізналися про прислів'ях.

- Що таке прислів'я? Про що вони бувають? Які прислів'я запам'ятали? Який вид роботи сподобався найбільше?

- Закінчити наш урок я хочу такий прислів'ям «Навчання світло, а не навчання тьма».

Прислів'я та приказки

Прислів'я та приказки

Схожі статті