Природа в - класна година екологічного спрямування - чому

файл готується до скачування

Класна година
«Чому природа в небезпеці?»
цілі:
Ознайомити з Червоною книгою України, з Червоною книгою Саратовської
області, познайомити дітей з деякими тваринами і рослинами, занесеними в
Червону книгу. Навчити розумного поведінки в природі і відповідної оцінки
можливих наслідків своїх вчинків. Перевірити знання правил поведінки в природі і
вміння їх застосовувати.
Розвивати інтерес до пізнання себе і навколишнього світу, розвивати у дітей
позитивні особистісні якості (доброту, відповідальність і т.д.), поліпшити мову,
творчі здібності.
Виховувати гуманне ставлення до тварин і рослин, любов і турботу про них,
дбайливе ставлення до природи.
устаткування:
-мультимедійний проектор;
виставка книг по темі.
Хід заняття:

Учитель (показує на стенд «Який прекрасний цей світ»). Хлопці, подивіться сюди.
Чи не правда, як прекрасні твори природи, представлені на цих фотографіях
і малюнках! Ними б тільки захоплюватися, дивуючись, як щедра на вигадки природа,
якби не одне тяжке обставина: всі вони занесені до Червоної книги і всім їм
загрожує зникнення з лиця Землі.
Починаючи з 1600 р на нашій планеті вимерло близько 150 видів тварин, причому більш
половини з них - за останні 50 років. Це зебра квагга, сумчастий тигр, поштовий
голуб (слайд 2) За малим винятком всі ці тварини вимерли з вини людини.
До початку ХХ в. стало очевидно, що необхідно приймати спеціальні дієві
заходи з порятунку тваринного і рослинного світу.
1 читець. В цьому космосі холодному.
Тільки тут лісу шумлять,
Птахів, скликаючи перелітних.
Лише на ній одній побачиш
Конвалії в траві зеленій.
2 читець. І бабки тільки тут
У річку дивляться здивовано.
Бережи свою планету,
Адже інший на світі немає!

3 читець. Є просто храм,
Є храм науки.
А є ще природи храм-
З лісами, що тягнуть руки
Назустріч сонцю і вітрам.
4 читець. Він святий у будь-який час доби,

журавлів-красавок, хоча ще в середині минулого століття вони мешкали в більшості
районів області. Полювання на журавлів заборонена на всій території Росії.
слайд 18
Хохуля. Цей рідкісний і найдавніший звірок внесений не тільки до Червоної книги СРСР,
але і в Червону книгу Міжнародного союзу охорони природи. Тіло цієї тварини
покрито дуже густим, щільним і теплим, що не промокає хутром. Заради цього теплого
хутра хохуля і винищувалася мисливцями довгий час. Останнім часом найбільшу
небезпека для цього звірка представляє сильніша ондатра, яка витісняє
хохуля з обжитих нею мест- озер і річок Хопра і Дона. чисельність хохулі
продовжує скорочуватися до сих пір. Це пов'язано з активним освоєнням людьми берегів
річок, їх забрудненням (хохуля може жити тільки в чистій воді) і браконьєрством як
при видобутку самих звірків, так і при лові риби сітками, в яких заплутався звірок
не може перебувати більше 5 хвилин, так як гине без повітря.
слайд 19
Метелик махаон Ця надзвичайно красива метелик мешкає в степах, на луках,
узліссях лісу, в горах. Розмах крил махаона досягає 9 сантиметрів. великі
розміри, яскраве забарвлення і повільний політ роблять його доступним навіть для
маленьких дітей. Тому обов'язковий повну заборону вилову цього метелика, так як
зниження чисельності цього виду викликає тривогу.
10 читець. Люди всього світу зрозуміли, що природа планети в небезпеці.
Тому в багатьох країнах ведуться великі роботи з охорони природи.
Проводиться така робота і в нашій країні. Переобладнуються багато заводів з тим, щоб
не забруднювати воду і повітря. На місці вирубаних лісів люди саджають нові. заборонено
збирати рідкісні рослини, полювати на рідкісних тварин.
11 читець. У нашій країні накопичено певний досвід у справі збереження природних ресурсів.
Врятовано від повного винищення і відновили свою чисельність такі цінні
тварини, як соболь, бобер, лось, сайгак, зубр. Для цього створюються заповідники.
12 читець. Заповідники - це охоронювані природні ділянки, де заборонена будь-яка
господарська діяльність. Мета створення заповідників - збереження природи в її
природному стані, у всьому різноманітті і складності.
Учитель. Люди завдають природі великі і маленькі рани: забруднюють повітря і воду,
винищують тварин і рослини. Тому всім треба знати, які правила поведінки
потрібно дотримуватися в природі, щоб не заподіяти їй шкоди. З давніх-давен люди займаються
господарством. Будують міста і села, шосейні і залізні дороги, обробляють поля. Усе
це для життя людини необхідно. (Слайд 20) Але часто, щоб побудувати місто,
прокласти дорогу або створити нове поле, люди знищують ліси. Багато дерев
вирубують заради отримання деревини. З кожним роком на нашій планеті залишається все
менше лісів.
13 читець. Зате все більше забруднюються повітря, водойми. (Слайд 20, 21, 22) А все знають, що
вода і повітря необхідні для життя рослин, тварин і людини. Але рослинам і
тваринам доводиться важко і з іншої причини: люди часто рвуть красиві рослини, а
тварин винищують заради хутра або м'яса, а іноді просто так, заради розваги.
Учитель: Продовжуючи використовувати природу, треба прагнути до того, щоб не заподіяти
природі шкоди. А що можемо зробити ми, коли знаходимося в лісі або в полі, біля річки
або на лузі, щоб не порушити красу і чистоту природи? Хлопці, коли ми вчилися в 1
класі, то дізналися чимало правил, як поводитися в природі. Давайте згадаємо ці
правила. (Слайд 23)
Не можна ламати гілки дерев і чагарників.
Не можна зривати квіти.
Не можна ловити метеликів, бабок та інших комах.

Не можна знищувати жаб, жаб, змій та інших тварин.
Не можна розоряти пташині гнізда і чіпати пташині яйця.
Не можна брати з лісу диких тварин і їх дитинчат.
Не можна шуміти в природі.
Учитель: Діти, а що ви робите зі сміттям, що збираються у вас на прогулянці? З банками,
пляшками, поліетиленовими пакетами, папером і залишками їжі?
Чи знаєте ви, що папір, кинута нами буде лежати більш 2-х років,
консервні банки -більш 200 років, скло -1000 років?
14 читець. На одній планеті
Дружно жили діти.
Чи не розоряли гнізда птахів
Заради кількох яєць.
Чи не ловили по дібровах
Рудих білок для забави,
Травку не топтати,
Річок не забруднювали!
Все старанно, з розумом
Берегли свій спільний дім
Під назвою Земля,
Де живемо і ти, і я!

15 читець.
У природи живі фарби,
Мільйони променистих суцвіть.
Для чого чудеса з казки,
Якщо в житті їх можна зустріти!
Нас багато, хлопці!
Скрізь, де живемо,
Дерева посадимо,
Сади розведемо!
Бережіть цю Землю, цю воду.
Навіть малу билинку люблячи,
Бережіть всіх звірів всередині природи,
Вбивайте лише звірів всередині себе!

16 читець. Подивися мій юний друг,
Що знаходиться навколо:
Небо світло-блакитне,
Сонце світить золоте,
Вітер листям грає,
Хмарка в небі пропливає,
Поле, річка і трава,
Гори, повітря і листя,
Птахи, звірі і ліси,
Грім, тумани і роса.
17 читець. І ніхто - ні я, ні ти -
Жити не може без води,
Без рослин і тварин,

Без гарних гір високих,
Без лісів, полів і річок
Жити не може людина.
Так давайте Збережемо
Наш земний природний будинок! (Слайд 24)

Учитель: Підводячи цьог нашого класного години, хочу нагадати вам: не забувайте про те,
що тільки завдяки нам з вами і всіма людьми на планеті Земля, в Червоній книзі не
буде додаватися нових сторінок.