правило 9

Правило 9. Розстановка і переходи гравців на майданчику

9.1. Розстановка на початку партії

9.1.1. У момент, коли подає завдає удар по м'ячу, команди розташовуються кожна на своєму боці майданчика в дві лінії по три гравці. Ці лінії можуть бути ламаними.

9.1.2. Троє стоять уздовж сітки - гравці передньої лінії. Вони займають зони 4 (лівий гравець), 3 (центральний) і 2 (правий). Троє інших - гравці задньої лінії. Вони повинні знаходитися далі від сітки, ніж відповідні їм гравці передньої лінії, і займати зони 5 (лівий), 6 (центральний) і 1 (правий).

9.1.3. Після надання картки розташування гравців судді-секретарю змінювати положення гравців забороняється (за винятком випадків, коли суддя-секретар припускається помилок або неуважний).

9.1.4. Положення гравця в момент подачі м'яча визначають і контролюють по розташуванню його ступень і контакту їх з майданчиком (рис. 3):

- як мінімум частина ступні кожного гравця передньої лінії повинна бути ближче до центральної лінії, ніж ступні відповідного гравця задньої лінії;

- як мінімум частина ступні правої або лівої гравця передньої або задньої лінії завжди повинна бути до бічної лінії ближче, ніж ступні центрального гравця відповідної лінії.

Після виконання подачі гравці можуть займати будь-яке місце на своєму боці майданчика і у вільній зоні.

9.2. Переходи гравців на майданчику

Якщо команда, яка бере подачу, виграє цю подачу або якщо помиляється суперник, то отримали право подати м'яч повинні виконати перехід гравців із зони в зону по ходу годинникової стрілки.

Порядок переходу, що фіксується в протоколі матчу на початку кожної партії, повинен зберігатися протягом всієї партії.

На початку кожної партії команди можуть змінювати розстановку гравців, включаючи в основний склад будь-якого, прізвище якого внесено до протоколу матчу.

9.3. Помилки в розстановці

Гравці команди роблять помилку, якщо не займають правильне положення (див. Рис. 3) в момент виконання подачі.

правило 9

Мал. 3. Правильні і неправильні положення ступень гравця в момент подачі (1 - 6 - номери зон)

9.4. Покарання за помилки в розстановці

За помилку, що здійснюються подає при торканні м'яча, покарання слід раніше, ніж за помилку в розстановці гравців команди, що приймає м'яч.

Помилка, що здійснюються при подачі після торкання м'яча, розцінюється як вторинна по відношенню до помилки в розстановці. Отже, покарання має бути за помилку в розстановці.

Покарання за помилку в розстановці:

гравці повинні бути негайно повернуті в правильне положення. Щоб зняти окуляри, які завойовані командою після здійснення помилки, суддя-секретар повинен визначити точний момент здійснення помилки;

окуляри, завойовані командою суперника, зараховуються;

якщо число очок, виграних командою при неправильній розстановці або неправильному переході, визначити неможливо, винну команду карають втратою подачі або додатком очка команді-супернику.