Пояснювальна записка до уроку

Це перший урок в розділі: «Гідросфера - водна оболонка Землі». Особливості даного уроку визначені значним обсягом «донаукових» знань учнів по темі. У початковій школі при вивченні навколишнього світу і в 5 класі на уроках природознавства досить докладно вивчалися (на прикладі дослідів), агрегатні стани води, формувалося уявлення про кругообіг води в природі, розкривалося значення води для живої і неживої природи. Таким чином, завдання вчителя в 6 класі показати частини гідросфери як складові одиниці, що формують єдину водну оболонку Землі, пов'язану Світовим кругообігом води.

Тема уроку: «Єдність гідросфери»

Мета. сформувати уявлення про єдність водної оболонки Землі -

предметні - повинні знати: обсяг води на Землі, частини гідросфери, три агрегатних стани води, роль гідросфери в природі;

метапредметние - повинні вміти: пояснювати взаємозв'язок окремих частин кругообігу води, процеси, що відбуваються при кругообігу води, описувати значення води для життя на планеті, пояснювати значення кругообігу води для природи Землі, доводити єдність гідросфери;

особистісні - виявляють стійкий пізнавальний інтерес до вивчення географії.

- сформувати поняття «гідросфера», «Світовий кругообіг води в природі»;

- сформувати уявлення про частини гідросфери та їх особливості, про властивості води як рідини, її агрегатних станах, про Світовий кругообіг води в природі і зв'язку гідросфери з іншими оболонками Землі;

- розкрити значення гідросфери в житті Землі і людини.
ПЛАН - КОНСПЕКТ УРОКУ


  1. ПІБ: Третьякова Валентина Вікторівна

  2. Місце роботи: МБОУ «ЗОШ № 43 м Смелаа»

  3. Посада: вчитель географії

  4. Предмет: географія

  5. Клас: 6

  6. Тема уроку: «Єдність гідросфери»
Хід уроку.

  1. Орг. момент.

  2. Актуалізація знань.

На нашій планеті є тільки одна речовина, що може перебувати відразу в трьох агрегатних станах. Це саме звичне і при цьому найдивовижніше речовину на землі.

Ось що писав про нього Антуан де Сент Екзюпері в своєму творі «Маленький принц»: «У тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються, не відаючи, що ти таке! Не можна сказати, що ти необхідна для життя: ти - саме життя. Ти наповнюєш нас нестерпною радістю ... Ти - найбільше багатство у світі »

Ви дізналися ця речовина?

Що це за речовина? (Вода)

Назвіть агрегатні стани води? (Рідке, тверде й газоподібне)

А можна поміняти агрегатний стан води? (Так, можна. Якщо, наприклад, нагріти лід - він перетворитися в воду, якщо довести воду до кипіння - утворюється пара і т.д.)

Наведіть приклади, де ви можете побачити воду в різних агрегатних станах? (Рідка вода в крані, річці, озері і т.д. тверда вода - лід, сніг, пароподібний стан - пар при кипінні, взимку при видихання і т.д.)

Чому на глобусі і карті переважає синій колір? (Тому, що на нашій планеті більшу площу займає Світовий океан)

Які оболонки Землі ми вивчали? (Літосфера і атмосфера)

Як ви думаєте, про що сьогодні піде мова на уроці? (Про водної оболонці Землі - гідросфері).

Давайте спробуємо сформулювати тему уроку і в кінці уроку перевіримо, збіглося чи ваше назва теми уроку з моєї. (Називають теми уроку і у уч-ся може бути кілька варіантів: «Склад і будова гідросфери», «Значення гідросфери в природі», «Єдність гідросфери»). Запропоновані учнями варіанти записуються на дошці.
3. Вивчення нового матеріалу

- На Землі немає такого місця, де б взагалі не було води. Навіть в самій посушливій пустелі повітря завжди містить водяну пару.

Назвіть водні об'єкти, які ви бачите на карті. (Океани, моря, річки, озера, льодовики)

А під землею є вода і якщо є, як ви це можете довести? (Так, є вода під землею) .Ребята наводять приклади зі своїх життєвих спостережень: колодязі, джерела, ключі.

Давайте спробуємо всі разом дати визначення гідросфері.

Гідросфера - водна оболонка Землі, що включає океани, моря, льодовики, підземні води і води поверхні суші (річки, озера, болота).

Уважно прочитайте третій абзац §25 стор.160 і складіть схему «Частини гідросфери»

води суші
Вода в атмосфері

льодовики
- Перевіримо схему, як ви її заповнили:

- Вивішується таблиця на дошці

перевірка завдання, учні міняються зошитами і ставлять один одному позначку.

Висновок: Тільки 3,5% рідкої води на Землі є прісної, інша вода солона, в ній розчинені хімічні сполуки ....

- Загальна маса земної гідросфери становить 1,54 квінтильйони (мільярда мільярдів) тонн або приблизно 250 млрд.л. на кожного жителя нашої планети. Людство щодня споживає 14 000 000 000 000 л. прісної води.

А ви скільки споживаєте води на свої потреби? Чи замислювалися?

А куди ще витрачається прісна вода? (Для підтримки рослинних і тваринних організмів)

- Якби запаси прісної води на Землі постійно не поповнювалися, земну кулю давно перетворився б на мляву пустелю.

Чому на Землі не виснажуються запаси прісної води? Щоб відповісти на це питання, прослухайте, будь ласка, вірш І. Акімова:
Хоч в це повірити не дуже легко,

Але Волги вода є в річці Лімпопо.

І, подорожуючи хмарою пара,

Води з Волги течуть в Ніагару.

Волги вода і в Байкалі і в Нілі.

І в Танганьїка, і у вашій квартирі.

Значить, повинні розуміти це все ми:

Річки - частина водної єдиної системи.

Але, щоб не бути з географією в суперечці,

Волга впадає в Каспійське море.

Яка дуже важлива, але прихована інформація є в даному вірші? (Вода на нашій планеті перебуває в безперервному русі. Її можна назвати вічним мандрівником. Вода подорожує між усіма континентами.) Якими? (Уч-ся називають все материки). Між Світовим океаном, атмосферою і сушею складається єдиний, ніколи не прекращающійсякруговорот води.

Що є головним двигуном води в природі? (Сонце. Саме його промені викликають випаровування води і визначають переміщення повітряних мас, які несуть в собі вологу)

- Вчені стверджують, що кожна крапля води в середньому проводить 10 днів в атмосфері, 40 днів - в сніговому покриві, 100 років - в озері і 10 000 років - під землею. Кожна з ланок кругообігу води виконує в ньому особливу функцію.

Робота в групах за підручником «Кругообіг води в природі» (ріс.141, стр.161). Кожній групі видаються питання, за якими хлопці працюють з рис. підручника.
1 група.

1) Як вода потрапляє в атмосферу?

2) Що відбувається з водяною парою в атмосфері?

3) Що відбувається з водяною парою в атмосфері? Яким чином вода знову потрапляє на Землю?

1) Чи вся вода відразу потрапляє в річки, озера, моря?

2) В яких ланках кругообігу вода зберігається «про запас»?

3) Яким чином повертаються в Світовому океані: а) підземні води; б) вода, укладена в льодовиках?

1) Як вода з материків потрапляє в Світовий океан?

2) Чи може будь-якої з відомих вам водних об'єктів існувати поза кругообігу води?

3) Чи має круговорот води початок і закінчення?

В ході виступу кожної групи, уч-ся описують схему «Світовий кругообіг води» і спільно приходять до висновку про значення кругообігу води в природі.

Світовий кругообіг води - безперервний замкнутий процес переміщення води з океану на сушу і з суші в океан через атмосферу, гідросферу і літосферу під впливом сонячної енергії та сили тяжіння.

Висновок: світовий кругообіг води здійснює взаємозв'язок оболонок Землі, а значить гідросфера не безперервно і ЄДІНА. Світовий кругообіг води підтримує життя на Землі. Вода нікуди не зникає, і, отже, якщо десь її стало менше, то в іншому місці - більше.

На початку уроку ви намагалися сформулювати тему уроку. І тепер давайте разом спробуємо зрозуміти, чи збіглися ваші варіанти з моїми. (Якщо збіглися похвалити всіх хлопців, а якщо немає, то спробувати навідними питаннями уточнити основні аспекти)

Яке ж значення гідросфери?

- Роль води в житті нашої планети, окремих компонентів природи, кожної живої істоти величезна. Вона входить до складу всіх організмів.

На уроках біології вам розповідалося про клітинному соку - цитоплазмі. Що це таке? (Це водний розчин різних солей)

- Але ж з клітин складаються абсолютно всі організми планети. А значить, вода - це основа життя. Саме тому нам необхідно пити воду. І разом з нами її п'ють все мешканці нашої планети.

Чому важливо дбати про якість води?

(Воду називають кровоносною системою Землі. На шляху річкових потоків зустрічаються дороги, міста, звалища, поля і т.д. Звідси дощовими водами в річки змиваються небезпечні для життя речовини. Така вода стає непридатною не тільки для пиття, але і для використання в господарстві .)

- На суші сьогодні забрудненими є майже п'ята частина всіх водойм, а цю воду ми п'ємо.

Що необхідно робити для збереження якості води?

(Кожен з нас повинен задуматися про економне використання води)

Поділитися в соцмережах