Одна і дві букви - н - в суфіксах прикметників

Презентація до уроку

цілі:
  • Освітні: познайомити учнів з умовами вибору орфограми "Правопис однієї і двох Н в суфіксах прикметників", формувати орфографічну пильність;
  • Розвиваючі: збагачувати словниковий запас учнів; розвивати вміння порівнювати, виділяти головне, систематизувати і узагальнювати, робити висновки;
  • Виховні: створити умови для формування в учнів почуття взаємоповаги, уміння працювати в часі.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Структура (етапи) уроку:
  1. Організаційний момент.
  2. Повторення.
  3. Підготовка учнів до активної діяльності на основному етапі уроку.
  4. Пояснення нового матеріалу.
  5. Закріплення отриманих знань.
  6. Підведення підсумків уроку.
  7. Рефлексія.
  8. Оцінювання.
Матеріальна база, обладнання уроку:
  • Презентація.
  • Картка з текстом "Зимова казка".
  • Таблиця "Оціни свою роботу"
_. Організаційний момент.
  • вітання;
  • фіксація відсутніх
  • перевірка готовності до уроку, організація уваги (перерахувати, який матеріал лежить на партах).

- Запишіть пропозицію. (1 учень працює біля дошки)

Місячне сяйво срібний і довгий,
Плачуть верби, шепочуть тополі,
Але ніхто під окрик журавлиний
Чи не розлюбить отчіе поля.
С. Єсенін

- Яка основна думка цієї пропозиції? (Любов до Батьківщини )

- Поясніть лексичне значення слова "отчий". (Рідна мова)

-Проведіть синтаксичний розбір цієї пропозиції, складіть схему.

II_.Подготовка учнів до активної діяльності на основному етапі уроку.

Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

- Знайдіть в цій пропозиції прикметники, утворені суффіксальним способом. Від якої частини мови вони утворилися? (Таємничий - таїнство, довгий - довжина, журавлиний - журавель)

- Чому слова таємничий, довгий пишуться з двома Н, а журавлиний - з одного?

- Не поспішайте з відповіддю. Спробуйте самі сформулювати тему уроку.

- Сьогодні на уроці ми вивчимо правило правопису однієї і двох н в суфіксах прикметників, а для цього звернемося до слайду.

IV. Пояснення нового матеріалу.

- Виділіть в словах суфікси, зробіть висновок, в яких суфіксах пишеться одна буква н, а в яких дві.

- Скільки букв н пишеться в коротких прикметників?

- Зверніть увагу на значення слів з суфіксами -ін-, -ан- (-ян-)?

2. Робота з підручником.

- Прочитайте правило в підручнику. Чи правильно ви сформулювали правило?

- Зверніть увагу на правопис слів вітряна - вітряна.

1. З вітром. Вітряний день. На вулиці вітряно.

2.Перен. Легковажний, порожній. Вітряний юнак. (Має коротку форму)

Вітряний - приводиться в рух вітром. Вітряк. (Не має короткої форми)

- Складіть словосполучення дод. + Сущ. При написанні суфіксів прикметників використовуйте таблицю.

Каша з вівсянки, слід звіра, посуд з глини, писк комара, масло для машини, герой билини, пух лебедя, дах з соломи, день без вітру, солдатик з олова, хвіст миші, стіл для письма, плаття з вовни, каша з гарбуза , кожух з овчини, поет революції.

- Перевірте себе і поставте оцінку в оцінний лист.

Вівсяна каша, звіриний слід, глиняний посуд, комариний писк, машинне масло, билинний герой, лебединий пух, солом'яний дах, безвітряний день, олов'яний солдатик, мишачий хвіст, письмовий стіл, вовняне плаття, гарбузова каша, овечий кожух, революційний поет.

4. Правопис непохідних прикметників.

- У російській мові є прикметники, які взагалі не мають суфіксів і абсолютно безвинно страждають, адже їх вічно плутають і пишуть неправильно. Ось вони:

- Написання таких слів треба запам'ятати, а в сумнівних випадках перевірити по орфографічному словнику.

V. Закріплення отриманих знань.

1. Цифровий диктант.

Олов'яний, дров'яної, мурашиний, урочистий, даль туманна, юний, вітряний, старовинний, піщаний, дивізійний.

Перевірте себе і поставте оцінку в оцінний лист

2. Робота з текстом. Картки з текстом в учнів на партах (літери н в словах пропущені).

Учитель читає текст на тлі музики під змінюються слайди. (Голос вчителя і музика накладені на слайди)

Скільки свіжості, бадьорості і краси приносить зима.

В зоряні ночі місячне світло чаклує над сонним лісом, над білими полями, пересічена звіриними стежками.

Багато красивого в зими, але найпрекрасніше - іній.

Рясний і пухнастий, він все навколишнє робить святковим і урочистим. Я бачила такої іній.

Дерева, шпаківні, дроти - все було в інеї і здавалося дивним. Придорожні билини перетворилися в білі скляні квіти, а кущі шипшини - в химерні штучні мережива. Шишки сосен поблизу нагадували крижані кучері велетня. Вкриті інеєм берізки здавалися таємничими привидами.

Вечоріло. Багряне сонце йшло за горизонт, фарбуючи рожевим кольором стовбури березових гаїв, хвилі заметів, але в цей вечірній час найкраще відвідувати був пухнастий іній. Зоря, отполихав, стала згасати, і через ліси виліз срібний щит місяця, який яскраво висвітлив сніг.

А ранковий вітер знищив срібну казку, але в цю зиму вона часто поверталася, і я назавжди полюбила іній - примарну і тендітну красу російської зими.

- Про що цей текст? Яка основна думка тексту?

Завдання. Розподільчий диктант: записати прикметники на вивчену орфограмму в два стовпчики: н - нн.

V_. Підведення підсумків роботи.

- Яку орфограмму ми з вами сьогодні вивчали на уроці?

- Від слів якої частини мови утворюються прикметники на вивчену орфограмму?

Оціни свою роботу

Схожі статті