Обмін досвідом, урок літературного читання у 2 класі

В. Даль. «Старий-годовик»

мета:
формувати цілісне уявлення про річному колі на прикладі казки-загадки В. Даля «Старий-годовик».
завдання:
розвивати фантазію і уяву;
вчити складати зв'язну розповідь;
познайомити з творчістю В. І. Даля;
удосконалювати вміння проникати в глибину змісту твору;
формулювати емоційно-оціночні судження.

Хід уроку
I. Організаційний момент
Наш урок пора почати.
Пропоную пограти.

II. Підготовка до сприйняття. Повідомлення мети уроку
(Робота в парі.)
- У вас на столі лежать шість карток з текстами. Прочитайте і розбийте на дві групи. Дайте загальну назву кожній групі.
/ картка
Новий будинок несу в руці,
Дверцята будинку на замку.
Тут мешканці паперові,
Все жахливо важливі (портфель)
2 картка
Оленка, сестриця моя!
Виплинь, виплинь
на бережок.
Багаття горять високі,
Котли киплять чавунні,
Ножі точать булатні,
Хочуть мене зарезаті! (Рнс «Сестричка Оленка та братик Іванко»)
3 картка
Сіли на сторінки
Тридцять три сестрички,
Сіли поруч - не мовчать,
Нам загадки говорять (літери)
4 картка
Дивується народ:
їде грубка, дим йде,
А Ємеля на печі
їсть великі калачі!
Чай сам наливається
по його бажанню,
А казка називається ... (рнс «По щучому велінню»)
5 картка
сталевий коник
по білому полю бігає,
За собою
чорні сліди залишає (ручка)
6 картка
Ось і стала у них дочка Снігуронька рости не по днях, а по годинах. За зиму вже зовсім великий дівчинкою стала. І що не день, вона все краше стає. (Рнс «Снігуронька»)

- На які групи розбили? (Казки та загадки.)
- Ви відгадали загадки? Дізналися казки?
- Давайте перевіримо!

Гра «Докажи слівце»
На уроках ми, хлопці,
Відгадали всі. (Загадки).
Не поспішай катати санчата,
А послухай краще. (Казки).

- А чи може бути таке, що твір одночасно є і казкою, і загадкою?
Нам належить розкрити цей літературний секрет. Розгадати шифровку і ви дізнаєтеся назву такого твору.
19, 20, 1,18, 10, 12 - 4, 16, 5, 16, 3, 10, 12
- Підказка: вам допоможе порядок букв в алфавіті.
- Про що вам говорить назва? Припустімо, про що буде твір.
- Відкрийте підручник на стор. 133. Хто написав цей твір?

III. Физкультминутка
Ви трішечки втомилися?
Ну тоді все дружно встали.
Ми ногами топ-топ,
Ми руками хлоп-хлоп.
Ми очима мить-мить,
Ми очима чик-чик.
Повернись навколо себе
Вліво, вправо-раз, два,
Раз - присіли, два - підвелися,
Руки вгору ми все підняли.
Руки опускаємо, тихенько присідаємо.

IV. Робота за новою темою (Читання твору вчителем.)
- Чи сподобалося вам твір? Чим? Хто герой? (Старий-годовик.)
- Чи підтвердилися ваші припущення?

- Прочитайте завдання в кінці сторінки.
(Щоб секрет твори
краще зрозуміти
«Завдання для Ватсон» будемо вирішувати.)

(Читання по абзацах.)
- Розгадаємо кожну деталь, згадану в цьому тексті.
Прочитайте перший абзац. Що зрозуміли? (Кожен птах - це один із зимових місяців.)
- Назвіть зимові місяці по порядку.
- Як здогадалися, що мова йде про зиму? ( «Повіяв холод, мороз».)
- Які ще ознаки зими вам відомі?
- Це перша загадка, яку ми розгадали.

- Прочитайте другу загадку (другий абзац). Про що вона? (Про весняних місяцях.)
- Знайдіть в тексті ознаки весни. ( «Сніг став танути, на галявинах здалися квіти».)
- Перерахуйте назви весняних місяців.

- Прочитайте третій абзац й розгадати його секрет. (Говориться про літніх місяцях.)
- Назвіть по порядку літні місяці. Доведіть словами тексту, що це говориться про літніх місяцях.
- Що відбувається в ці місяці? ( «Стало жарко, душно, спекотно. Мужики стали жати жито».)
- Що означають слова «жарко», «душно», «спекотно»?
Жарко - спекотна, гаряча (погода).
Душно - жарке повітря, стискує дихання.
Спекотно - сильна спека від нагрітого сонцем повітря (зазвичай влітку опівдні).
- Як вони звуться? (Слова, близькі за значенням, - синоніми.)
- Як ви думаєте, чому Даль використовує всі три слова? (Щоб показати відтінки спекотної погоди влітку.)
- Прочитайте четвертий абзац. Назвіть ознаки осені. Перерахуйте по порядку осінні місяці.
- Отже, скажіть нарешті: що це за трійки? (Це місяці пір року.)
- Назвіть, які ви знаєте пори року. (Зима весна літо Осінь.)
- Скільки ж всього птахів випустив Старий-годовик? Що це за птахи? (Дванадцять місяців.)
- Ми відповіли на першу загадку Даля: це місяці.

- Прочитайте останній абзац.
- Що це за чотири крила у кожного птаха? (Чотири тижні в місяці.)
- Чому в кожному крилі (тижня) по сім пір'я? (Сім днів у тижні.)
- Чому у кожного пера одна половина біла, а інша - чорна? (День і ніч - доба.)
- Ми з вами відповіли на всі чотири питання-загадки Даля.

- Перерахуйте назви днів тижня. А чи знаєте ви, чому так названі дні тижня?
1-й день - понеділок - його назвали так тому, що він йшов відразу після «тижня», а тижнем в колишні часи називали вихідний день.
2-й день - четвер - це другий день тижня.
3-й день - середа - середина тижня.
4-й день - четвер - дуже просто, це четвертий день.
5-й день - п'ятниця - «п'ятниця-опрятніца» - п'ятий день тижня; в цей день добре навести порядок в своєму домі і помитися, приготуватися до вихідних днях.
6-й день - субота - це слово прийшло до нас із далекої країни; день відпочинку у єврейського народу доводиться не на неділю, а на суботу. Такий день по-єврейськи називається «шаббат». в українській мові це слово прижилося, але перетворилося в суботу.
7-й день - неділя - раніше його називали тижнем, а тепер - неділею, т. К. В цей день, згідно з Біблією, воскрес з мертвих Ісус Христос.

- Ми розгадали загадки?
- А що ж в цьому творі казкового? (Сам герой - старий-годовик.)
- Хлопці, а в чому ж полягала головна загадка Даля, хто такий Старий-годовик? (Це рік.)
- У чому полягає чарівництво цього твору? Чому Даль назвав його казкою? (В житті не буває насправді такого старого.)
- У чому головна ідея казки? (Даль хотів показати, що природі підвладне все, в тому числі і зміна дня і ночі, днів тижня, місяців, пір року. Ми нічого не можемо змінити в цьому вирі. Природа розпоряджається сама. Незалежно від нас приходить зима, весна. Настає день , ніч.)

- Хлопці, а яким ви собі його уявляєте? (Схожий на Діда Мороза, такий же великий, з палицею в руці.)
- Удома ви спробуєте зобразити цього Старика-Годовиков.
- Як ви думаєте, чи всі Даль розповів нам про рік?
Діти діляться своїми роздумами.

V. Підсумок уроку
- У чому ж секрет цього твору? (Твір одновре¬менно може бути і казкою, і загадкою.)

VI. Домашнє завдання
1. Підібрати прислів'я про пори року зі збірки В. Даля.
2. За бажанням намалювати старого-Годовиков, як ви його собі уявляєте.

Схожі статті