Наказовий спосіб дієслова »цілі

Урок (фрагмент) російської мови в 6 класі по темі «Наказовий спосіб дієслова»

цілі:

  1. Дати поняття про наказовому способі дієслова, про освіту і зміні форм наказового способу, вживанні в мові.

  2. Відпрацьовувати навик знаходження дієслів в наказовому способі, вчити утворювати форми наказового способу, правильно використовувати їх у мовленні.

  3. Вчити працювати в колективі, виховувати інтерес до російської мови.

Тип уроку:

Урок вивчення та первинного закріплення нових знань

Обладнання: ПК, роздатковий матеріал.
Хід уроку:

Цікава частина мови

У російській мові живе:

Хто що робить, розповість:

В'яже, пише иль співає.

Може плакати і сміятися,

Або забиває гол,

Розтлумачить все ... Хто? (Дієслово!)

- Що нам сьогодні належить про дієслово дізнатися?

б) Формулювання теми і цілей уроку. Робота з таблицею


- Дізналися синів царя?

-Що ви знаєте про дійсного способу дієслова?

- Про умовному способі дієслова?

-Що ми повинні дізнатися сьогодні на уроці?

- Тепер, хлопці, відкрийте зошити, запишіть число, тему уроку.
2.Словарно-орфографічна робота. ПК
Веління - (від латинського VOLO- «хочу»).

Завдання 1. Підберіть однокореневі слова до цього слова.

(Повелитель, владний, веліти)

(Повелитель країни, владний жест, повелівати народом)

3.Об'ясненіе нової теми.

Жили брати, не тужили, та наскочив на те царство-государство враг- Змій дев'ятиглавий. Звернувся цар до синів, щоб йшли вони зі змієм битися, щоб захистили від цього ворога Руську землю.

Єпіфан: -Я пішов би воювати,

Якщо б не любив поспати,

Я воював б з лиходієм,

Я б змія переміг

Якщо б батька розбудив. (Виходить)

Тимоня: Гей, Ванюшка, агов, дурень,

Споряджати! У царстві ворог!

Є і спати не любиш вволю-

Так іди у чисте поле,

Заруби дракона злого

Аль достав сюди живого.

Іван: Бачу: час настав мій, братці,

В путь-дорогу збиратися.

Я за землю за свою

Постою в будь-якому бою.

Меч візьму собі в підмогу

І вирушу в дорогу. (Виходить)

Тимоня: Ну йди, Іванку, з Богом!


А) робота в зошиті

-Назвіть дієслова, у споживані Тімон, які спонукають до дії.

(Учні називають дієслова, вони записані на дошці стовпчиком, а діти пишуть в зошитах.)

Д споряджати (2л ед.чісло)

-В якій формі вживаються зазвичай дієслова в наказовому способі?

(У формі 2 л. Однини)

Б) Робота з підручником «Практика» -індів.заданіе. Учень в ролі вчителя.

-Як і від яких форм утворюються дієслова в наказовому способі? (Див. Опорний. Матеріал на стор.108)

(Форми дієслів в наказовому способі утворюються від основи теперішнього або майбутнього часу за допомогою суфікса І чи без суфікса).

споряджати (2 л. од. числ. наст. вр). - споряджати (2л ед.чісло), споряджали (2 л. Мн.ч.)

Заруба - зарубай, зарубайте (письмово)

діставши - достав. доставте (усно)

- У яких випадках ми вживаємо дієслова у мн. ч.?

(Коли звертаємося до декількох людей або до старшім.Ето форма ввічливого поводження)

А тепер, хлопці, знову повернемося в казку.

Цар-батько розсерджений дуже.

Братів він кличе на очі:

Брат Іван пішов битися -

Вам без діла гріх тинятися!

Ось вирішите-ка завдання!

Буде погано вам інакше!
Завдання 1 Робота в парах (дається на картках)

Пропозиції записати, пояснити, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?



  1. Мовчи! Втомився я слухати! (Різке наказ)

  2. Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся (побажання)

  3. Не стріляйте білих лебедів (прохання)

  4. Баранкин, будь людиною (рада)

  5. У шеренгу по одному шикуйсь! (Команда)

-Так які ж значення можуть мати дієслова в наказовому способі?


Завдання 2. (усно) ПК

Утворити наказовий спосіб від дієслів: співати, пити, вити, мити, рити, крити, палити, їхати, покласти.

Завдання 3.ПК (усно) Підібрати до фразеологічним сполученням близькі за значенням дієслова в наказовому способі.

Тримай язика за зубами - мовчи

зарубай на носі - запам'ятай

Не вішайте носа - не знемагай

візьми себе в руки - не хвилюйся

не роби з мухи слона- не перебільшую

НЕ задирай ніс - не ставити.

1. Вкажіть дієслово в дійсного способу.


б) відпочинете;
в) думав би;

2. Вкажіть дієслово в наказовому способі:

а) Тиша;
б) пролом;
в) ріж
2 варіант

1. Вкажіть дієслово в умовному способі:


б) зібрався б;
в) відправся.

2. Дієслово ВІДКРИЙ-КАнаходітся в формі:

а) умовного способу;
б) дійсного способу;
в) наказового способу.

Рефлексія. Казка - брехня, та в ній натяк, добрим молодцям - урок.

-Хто з братів вам сподобався? Чому?

Єпіфан був старший брат.

Сам собі він був не радий.

Все б у хлопця виходило,

Якщо б щось не траплялося

Єпіфан: -Я б зробив, я б зміг,

Якщо б хто-небудь допоміг.

Той командувати любив.

Тільки чути від нього:

Тимоня: -То візьми! Подай того!

Той в усі справи сунувся.

Він зимою дров наколе,

А навесні засіє поле.

Іван: -Слово на вітер не кидаю,

Що надумав - виконую.

Якщо б не любив поспати,

Я воював б з лиходієм,

Я б змія переміг

Якщо б батька розбудив. (Виходить)


Тимоня: Ей, Ванюшка, агов, дурень,

Споряджати! У царстві ворог!

Є і спати не любиш вволю-

Так іди у чисте поле,

Заруби дракона злого

Аль достав сюди живого.

Іван: -Віжу: час настав мій, братці,

В путь-дорогу збиратися.

Я за землю за свою

Постою в будь-якому бою.

Меч візьму собі в підмогу

І вирушу в дорогу. (Виходить)

Тимоня: -Ну йди, Іванку, з Богом!

Завдання 1 Пропозиції запишіть, поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!

Завдання 1 Пропозиції запишіть. поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!
Завдання 1 Пропозиції запишіть. поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!
Завдання 1 Пропозиції запишіть. поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!

Завдання 1 Пропозиції запишіть. поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!
Завдання 1 Пропозиції запишіть. поясніть, як утворилася форма наказового способу. Яке значення висловлює дієслово в наказовому способі?
1Молчі! Втомився я слухати!

3.Якщо хочеш бути здоровим, загартовуйся!

4. Не стріляйте білих лебедів

5.Баранкін, будь людиною

6. У шеренгу по одному шикуйсь!

Схожі статті