Методична розробка заняття - успіх і постановка мети

Мета: знайомство учнів з поняттям "успіх", діагностика потреби в досягненні успіху, формування навички побудови позитивних життєвих цілей.

Давно відомо, що складовими успіху є бажання - віра - очікування. Але чи добре ми розуміємо. Про який успіх мріємо?

Тільки добра, гідна, чиста, чесна і позитивна мета має право на здійснення.

Віра в можливість досягнення своєї мети є запорукою успіху. Будь-які сумніви сприймаються нашою підсвідомістю як команда призупинити дію програми. І є тільки один спосіб позбутися від сумнівів - знайти відповіді на питання, які сумнівами породжуються. Віра - це розуміння і знання власних можливостей.

Однак очікування не повинно бути пасивним. Необхідно дію, адже все-таки людина сама є головним, елементом планованих змін. Від обраних напрямків і дій залежатиме досягнуте в життя. Варто бути уважним, звертаючи увагу на всі сигнали, які підказує твоя підсвідомість. Воно обов'язково підкаже вірний шлях, тільки не проґавити цієї підказки.

Людина постійно щось планує або ставить цілі. Коли є мета, легше жити і є, до чого прагнути, до того ж дії будуть набагато ефективніше, якщо знаєш, до чого прагне.

Для старших школярів, постановка мети є вкрай складним завданням, тому що багато ніколи не замислювалися про якісь формулюваннях. На даному занятті учні знайомляться з поняттям успіху, розглядається як вміння ставити цілі і досягати їх адекватними засобами; формується звичка цілепокладання (вміння правильно формулювати цілі, бачити кроки по їх досягненню). Залежно від вікових та інтелектуальних показників учнів заняття може бути модифіковано за змістом і за кількістю часу. Рекомендується проводити заняття з групою учнів (не більше 12-15 чоловік), тоді у кожного буде можливість висловитися.

Справжня свобода людини-це свобода його целепологания.

Відсутність чіткої мети життя пригнічує.

хід заняття

1. Привітання психолога і гри-активатори

Мета: Зняття напруги, підвищення впевненості в собі і довіри до учасників один до одного.

Добридень! Ми починаємо з вами нове заняття по темі. "Успіх і постановка мети".

Гра 1 "Мої досягнення"

Успіх проявляється, перш за все, в досягненні людиною значимої мети і подоланні або перетворенні умов, що перешкоджають її досягненню. Однак уже є те, чого ви досягли: потрібно пишатися своїми успіхами і не боятися про них заявити.

Пропоную учасникам, передавати по колу невеликий м'яч, який отримав м'яч розповідає, чого він досяг у своєму житті. Наприклад: навчився працювати на комп'ютері, грати в волейбол, кататися на дошці і т. Д. Решта учасників підбадьорюють його вигуком: "І це здорово!". Після закінчення кола, пропоную учасникам розповісти, чи з'явилося у них почуття гордості за себе, коли вони розповідали про свої досягнення.

Обговорення питань:
  • Як ви вважаєте, що таке успіх?
  • Що для кожного з вас означає це слово?
  • Що значить бути успішним?

Учні із заниженою самооцінкою зазвичай соромляться говорити про свої досягнення. розповідають про них запинаючись, тихим голосом. Слід попросити їх повторити свою фразу голосно і впевнено.

Гра 2 "Поміняйтеся місцями"

Наступна гра: "Поміняйтеся місцями". Вона проводиться в парах. Потрібно розрахуватися на перший-другий. Учасник заняття з номером один повинен поставити перед собою мету: умовити учасника під номером два помінятися місцями. Для вмовляння ви можете використовувати різні стратегії (способи), але без застосування фізичної сили.

Обговорення досягнутих результатів і способів їх досягнення:

- Кому вдалося умовити помінятися місцями?

- Чим було важливо досягнення цієї мети? Це була ваша мета?

- Що ви відчували, коли вийшло або не вийшло?

- Що ви робили для досягнення результату?

2. Діагностика потреби в досягненні успіху

Мета: визначити, наскільки сильні устремління учнів в досягненні успіху.

Для визначення рівня мотивації досягнення, рівня вашої активності та наполегливості пропоную вам відповісти на питання тесту або "ТАК", або "НІ".

Тест "Потреба в досягненні успіху"
  1. Думаю, що успіх в житті скоріше залежить від випадку, ніж від розрахунку.
  2. Якщо я втрачу улюбленого заняття, життя для мене втратить будь-який сенс.
  3. У будь-якій справі для мене важливіше не його виконання, а кінцевий результат.
  4. Вважаю, що люди більше страждають від невдач на роботі, ніж від поганих взаємин з близькими.
  5. На мою думку, більшість людей живуть далекими, а не близькими цілями.
  6. У житті у мене було більше успіху, ніж невдач.
  7. Емоційні люди мені подобаються більше, ніж діяльні.
  8. Навіть у звичайній роботі я намагаюся удосконалити деякі її елементи.
  9. Поглинений думками про успіх, я можу забути про запобіжні заходи.
  10. Мої близькі вважають мене ледачим.
  11. Думаю, що в моїх невдачах винні скоріше обставини, ніж я сам.
  12. Терпіння в мені більше, ніж здібностей.
  13. Мої батьки дуже строго контролювали мене.
  14. Лінь, а не сумнів в успіху змушують мене часто відмовитися від своїх намірів.
  15. Думаю, що я впевнений в собі людина.
  16. Заради успіху я можу ризикнути, навіть якщо шанси не на мою користь.
  17. Я старанний чоловік.
  18. Коли все йде гладко, моя енергія посилюється.
  19. Якби я був журналістом, то писав би радше про оригінальні винаходи людей, ніж про події.
  20. Мої близькі зазвичай не поділяють моїх планів.
  21. Мої вимоги до життя нижчий, ніж у моїх товаришів.
  22. Мені здається, що наполегливості в мені більше, ніж здібностей.

Відповіді "так" на питання: 2, 6, 7, 8, 14,16,18,19,21, 22 - 1 бал.

Відповіді "немає" на питання: 1, 3, 4, 5, 9, 10, 11, 12, 13, 15, 17, 20 - 1 бал.

16-21 бал. Високий рівень мотивації досягнення. Ви активні, наполегливі, наполегливі. Чи зможете стати хорошим фахівцем в будь-якій професії. Як правило, у міру досягнення професійних успіхів ваша самооцінка підвищується, і ви стаєте більш впевненими в своєму прагненні до життєвого успіху.

12-15 балів. Середній рівень мотивації досягнення. Вам необхідно трохи активізувати себе. Якщо ви хочете стати успішним людиною, працюйте над собою, виробляйте впевненість в собі і цілеспрямованість.

2-11 балів. Низький рівень мотивації досягнення. Для вас будь-яка професія здасться важкою. Постарайтеся захопитися якоюсь справою. Чим більше інтересу до нього ви проявите, тим більше шансів досягти успіху у вас з'явиться в цій області.

3. Бесіда "Стратегія вибору. Формулювання мети "

Мета: Розвиток навичок формування позитивних життєвих цілей, подолання перешкод на шляху до досягнення мети.

Якщо ви хочете добитися від життя чогось значного, недостатньо просто діяти - треба ще й мріяти; недостатньо просто планувати - треба ще й вірити.

Думаю, ніхто не буде заперечувати, що люди, які досягли найбільшого успіху, завжди властива цілеспрямованість. Наш видатний співвітчизник І.II. Павлов говорив. "Життя перестає прив'язувати до себе, як тільки зникає мета" Для деяких людей постановка мети є вкрай складним завданням, багато ніколи не замислювалися про якісь формулюваннях. Коли людина мріє і ставить завдання на майбутнє, це нормально. Ясність і кількість думок про майбутнє може послужити надійним показником психологічного благополуччя людей вашого віку. Неусвідомлений страх перед постановкою дійсно важливих для себе цілей закриває шлях до самореалізації. Люди, які досягли найбільшого успіху, завжди властива цілеспрямованість.

Правильно сформульована мета повинна містити якомога більше корисної інформації, що саме ви хочете досягти, з найбільшою кількістю обумовлених деталей. Ми звикли відштовхуватися від противного, тому часто формулюємо цілі виходячи від того, чого хочемо позбутися. Позбавляючись, ми нічого не досягаємо.

По-перше, майбутня діяльність по досягненню мети повинна бути в радість (ХОЧУ), а не в тягар.

По-друге, необхідно вам володіти набором необхідних якостей: інтелектуальних, фізичних, психологічних (МОЖУ).

По-третє, ця діяльність повинна приносити користь не тільки собі, а й оточуючим (НАДО).

Якщо вимоги соціуму, можливості і бажання самої людини і діяльність навіть не перетинаються, це означає, він хоче робити те, чого робити не може в ситуації, коли це нікому не треба. До речі, таких диваків чимало - більше половини всіх випускників. Тільки вони про це поки не знають.

Вимоги ринку, можливості і бажання людини можуть перетинатися. Цей випадок не так безнадійний, як перший, тому що знайти компроміс між трьома умовами успішності реально.

Щасливий збіг це - найрідкісніший варіант, що дає можливість отримувати гідну винагороду за діяльність, яка приносить задоволення.

Успіх життєвого вибору, як і будь-яку справу, починається з постановки мети: примхливе і розпливчасте "хочу" має набути скульптурні форми.

Цілі мають бути забезпечені внутрішніми ресурсами. Це особистісні особливості, нахили, здібності, професійно важливі якості. А не зовнішніми: гроші, зв'язки, випадок.

Французький письменник і філософ Ларошфуко писав: "Розумна людина визначає місце для кожного зі своїх бажань і потім виконує їх по порядку. Наша жадібність часто порушує цей порядок і змушує переслідувати одночасно таку силу-силенну цілей, що в гонитві за дрібницями ми втрачаємо головне ".

Якщо ваша мета - вибір професії відповідно до ваших можливостей і потреб, задайте собі наступні питання:

• На який рівень освіти я можу розраховувати (вища, середня спеціальна, курси
або щось ще), з огляду на свою шкільну успішність і інтелектуальні
можливості?

• "Який спосіб життя я хочу вести: напружений, коли доводиться приділяти роботі не
тільки робоче, а й особистий час, або вільний, що дозволяє багато часу
віддавати родині, друзям і улюбленій справі?

  • Хочу я працювати поруч з будинком або мені це байдуже?
  • Яке матеріальну винагороду я хочу отримати за свою працю - реальний мінімум заробітної плати?

4. Вправа "Дотягнися до зірок"

Мета: Створення умов для формування мрії і цілей, для зниження емоційної напруги.

Вправа виконується під медитативну музику. Учасники стоять у колі і отримують інструкцію: "Закрийте очі. Зробіть три глибоких вдиху і видиху. Уявіть собі, що над вами нічне небо, всіяне зорями. Подивіться на якусь особливо яскраву зірку, яка зв'язується у вас з мрією, бажанням або метою. Дайте їй назву. Тепер протягніть руки до неба і постарайтеся дотягнутися до зірки. Намагайтеся з усіх сил. А тепер зірвіть її з неба і покладіть в кишеню. Можна зірвати кілька зірок ".

Після закінчення учасникам пропоную розповісти:
  • Чи важко було дістати свою мрію.
  • Які почуття виникли, коли вона опинилася в кишені?

Так і в житті, коли ми досягаємо бажаного, нам добре, ми відчуваємо себе щасливими.

У хлопців можуть бути і "зоряні" мрії, і приземлені, що стосуються простих земних благ. Потрібно сказати, що мріяти можна про що завгодно, про політ у космос і про велосипед, найголовніше, щоб у людини зберігалася ця здатність, адже мрії посувають нас до дії, а досягнення мрії, яка переросла в ціль, приносить нам радість і впевненість у собі. Так що мрійте і ставте цілі на здоров'я!

5. Вправа "Створюючи дійсність"

Мета: Формування позитивних цілей і виявлення ресурсів для їх досягнення.

Одна година цієї роботи надає людині більше сил, ніж місяць скарг на життя.

В кінці роботи ми займемося побудовою позитивних цілей. письмово сформулюйте

свої цілі на майбутній рік, півріччя. При цьому пам'ятайте, що уявлення створює дійсність. Може бути, вам в це важко повірити, але згадайте, що людина, яка постійно думає про щось, врешті-решт, домагається здійснення своєї мрії.

Для закріплення теми заняття ще раз промовляємо, що мета повинна бути сформульована ствердно, позитивно. І потрібно точно визначити (зрозуміти), чого хочеш. Пропоную роботу в парах. Хлопці по черзі обговорюють питання один з одним.

- Чого ти хочеш? А не те, що не хочеш. (Наприклад, "учасник А" говорить: "Набридло страждати". Тоді "учасник В" запитує його: "Що буде, коли ти перестанеш страждати? Що хочеш замість цього?"); і без негативної частки "не". (Наприклад, "учасник А" говорить хочу що б було неважко. Тоді "учасник В", домагається відповіді в позитивній позитивної формі питаючи його: "А що б тоді було? Що буде, коли буде вже не важко? Як це буде називатися позитивно? ").

Пам'ятайте, якщо корабель не знає куди плисти, жоден вітер не буде попутним.

Слідкуйте за словами, які дають зрозуміти заперечення (ні, припинити, щоб не тощо) Заперечення існує в мові, але не в досвіді.

Якщо ми ставимо перед собою мету - має бути тільки позитивне твердження. Використовуючи запропоновану таблицю, сформулюйте свої найближчі цілі.

6. Рефлексія

У висновку хлопцям видається пам'ятка для самостійного вивчення та підготовки до наступного заняття.

Пам'ятка питань, при формулюванні і досягненні мети:

- Яка Ваша мета? (Формулювання мети).
  • Як Ви її уявляєте? У який спосіб, словах і звуках, відчуттях і діях?
  • Чому для Вас важлива ця мета? Які переконання і цінності її підтримують?
  • Що Ви будете робити для досягнення Вашої мети: по-перше, по-друге?
  • Як Ви будете знати, що рухаєтеся в обраному напрямку? Що Ви будете бачити, чути і відчувати в процесі досягнення мети? Які проміжні результати Ви виділіть в цьому процесі?
  • Які труднощі можуть зустрітися Вам на шляху досягнення мети? Як би Ви хотіли на них реагувати?
  • Як Ви дізнаєтеся, що досягли Вашої мети? Що Ви побачите, відчуєте і почуєте, коли мета буде досягнута? Як Ви зрозумієте, що процес завершений?

Ні на день не ухилятися від своєї мети - ось засіб продовжити час, і до того ж дуже вірний засіб, хоча користуватися ним і нелегко.

Схожі статті