Методична розробка по російській мові (3 клас) по темі як роблять слова

Навчально-пізнавальна компетентність має на увазі формування наступних умінь.

- ставити мету і організовувати її досягнення;

- здобувати знання з безпосередньо навколишньої дійсності;







- задавати питання до спостережуваних фактів, відшукувати причини явищ, позначати своє розуміння або нерозуміння до досліджуваної проблеми;

- виконувати дії в нестандартних ситуаціях;

- відрізняти факти від домислів;

- володіти вимірювальними навичками;

- використовувати імовірнісні і статистичні методи пізнання;

- описувати результат діяльності, формувати висновки;

- виступати з результатами свого дослідження;

- мати досвід сприйняття картини світу.

  1. Характеристика класу. У класі навчається 27 осіб (13 хлопчиків і 14 дівчаток). Відвідували д / с - 78%, займалися в студії раннього творчого розвитку «Дзвіночок» - 15%, виховувалися вдома - 7%. На початку навчання до 40% учнів відрізнялися підвищеною збудливістю, 20% - надмірної загальмованістю. Якщо розвиток інтелектуальної сфери у більшості учнів було на середньому рівні, то розвиток мотиваційної та емоційної сфери досить слабке. У 30% досить стійкий пізнавальний інтерес, інші вчаться тільки завдяки зовнішнім мотивами. Іноді в класі виникають проблеми при спілкуванні учнів. Культура поведінки ще не досить сформована.
  2. Зовнішні зв'язки уроку. На даному уроці триває знайомство зі складом слова. Це урок вивчення та первинного закріплення знань про нову частину слова: суфікс і його значенні.
  3. Постановка і співвіднесення цілей.

Ознайомити учнів зі способом утворення нових слів, ввести поняття «суфікс», показати його значення.

Розвивати уміння порівнювати, виділяти закономірності, узагальнювати, робити висновки.

Виховувати громадянсько-патріотичні якості через любов до російської мови.

Урок російської мови в 2 класі.

Тема: Як роблять слова. Що таке суфікс? (1-ий урок)

Мета. познайомити учнів з утворенням нових слів, ввести поняття

«Суфікс», показати його значення; розвивати вміння порівнювати,







виділяти закономірності, узагальнювати, робити висновки; виховувати

громадянсько-патріотичні якості через любов до російської мови.

1.) Організаційний момент: вітання учнів.

2.) Звуко-буквена зарядка.

Щит пустив великий фонтан,

Занурився в океан.

- Яка буква заблукала?

- Вимовте слова «щит» і «кит».

- Порівняйте звуки по твердості - м'якості, по дзвінкості - глухість.

3.) Хвилинка чистописання:

- Поясніть ошібкоопасние місця.

- Яке правило треба пам'ятати? (Перевірка б / у голосних)

- Запишіть в зошит з перевірочними словами.

Діти працюють самостійно, одна людина за прикритої дошкою.

- Виділіть закінчення і основу. А що потрібно зробити, щоб правильно виділити закінчення? (Змінити форму слова)

- Виділіть корінь. Що таке корінь?

- Хто знає, як називається залишилася невиділення частина?

5.) Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного матеріалу.

Якщо ніхто не знає, то повідомляємо, що це теж частина слова, яка називається «суфікс».

- Подивіться на пари записаних слів і поясніть, де знаходиться суфікс? Для чого він потрібен?

Відкриваємо підручник на с.23, читаємо правило, звертаємо увагу на позначення суфікса.

6.) Застосування теоретичних положень в умовах виконання завдань.

Відкрийте зворотний словник.

- На якій сторінці він знаходиться? (С.135)

* Знайдіть слова на букву к. (С.143)

Слова, що закінчуються на-ик.

Від яких слів утворилися: лобик, зубок, кубик, дзьобик?

- Що допомогло утворити нові слова? (Суфікс-ик)

- Як він виділений в словнику? (Блакитним кольором)

Миша пропонує показувати утворення нових слів в такий спосіб: лоб ик - лоб, ...

Запишіть в стовпчик 3 своїх прикладу освіти слів за допомогою суфікса - ик.

* Знайдіть в словнику слова з основою на -ёк.

Покажи освіту цих слів письмово.

- Як вийшли нові слова? (За допомогою суфіксів - ик, - єк,)

- Які відтінки сенсу надають словами ці суфікси?

Якщо діти не можуть, то зачитую на с.23 в 3 частини підручника діалог Михайла і Маші.

Миша: «Угольок - це маленький вугілля.»

Маша: «Угольок - це ласкаве назву вугілля.»

Висновок. суфікси-ик, -ёк надають словами зменшувально-пестливе значення.

7.) Самостійне, творче використання сформованих умінь і навичок.

Відкрийте підручник на с.24 Знайдіть вправу №22.

Розгляньте зразок. Зверніть увагу на підказку Кажана.

Діти працюють самостійно, радячись в парах.

День - деньок, тінь - тінь, хлопець - хлопчина, соболь - соболёк, тополя - Топольок.

8.) Контроль за процесом і результатом навчальної діяльності:

Самостійна робота за картками:

Утворюються нові слова за допомогою даних суфіксів:

гном - ... день - ... кулак - ...

корабель - ... окунь - ... жук - ...

журавель - ... звір - ... павук - ...

- Чому ми вчилися на уроці?

- За допомогою чого можна утворювати нові слова?

- Що ж таке суфікс?







Схожі статті