Лижне двоборство

Стрибки з трампліна і 15-кілометрова гонка - ось складові лижного двоборства, або, як його іноді називають, «північній комбінації».

Лижне двоборство незмінно входило в програму всіх Білих олімпіад. Довгий час на всіх найбільших міжнародних змаганнях перемагали його родоначальники - норвежці.

Сім олімпійських медалей вищої проби плюс «золото», здобуте на чемпіонатах світу, - переконлива атестація норвезьких майстрів двоборства. І все ж тепер про безспірне їх перевазі вже не може бути й мови. Талановиті «літаючі лижники», що володіють витривалістю гонщиків, з'явилися за останні роки в багатьох країнах, і в першу чергу в Чехословаччині, НДР, ФРН, Швейцарії. Ця обставина значно загострило боротьбу серед двоеборцев на найбільших міжнародних змаганнях. І не випадково, що з 6 золотих медалей, розіграних в післявоєнний період на Білих Олімпіадах, норвежці задовольнялися лише трьома. Решта 3 медалі дісталися: в Санкт-Моріц (1948 г.) - фіну X. Хасу, в Скво-Веллі (1960) - Г. Тома і в Греноблі - Ф. Келлером (обидва - ФРН).

У нашій країні двоєборстві - один з наймолодших видів лижних змагань. Якщо перший чемпіонат СРСР зі стрибків з трампліну був проведений в 1926 р то лижне двоборство отримало постійну прописку у всесоюзному календарі лише в 1935 р Незважаючи на це, наші кращі майстри двоборства раніше, ніж стрибуни з трампліну, змусили зарубіжних чемпіонів потіснитися на п'єдестал ах пошани.

Сенсаційно закінчився перший день змагань двоеборцев на VII зимових Олімпійських іграх в Кортіна д'Ампеццо. Кращий результат у стрибках з трампліну показав радянський спортсмен Ю. Мбшкін. Однак в гонці лідер фінішував тридцять перший. У підсумку - лише 13-е місце. Підтвердилася стара істина про те, що розраховувати на успіх в двоєборстві може лише той, хто з рівним успіхом виступає як в стрибках, так і в гонці.

Більш рівно в Кортіна д'Ампеццо виступив Н. Гусаков. За сумою очок він вийшов на 7-е місце. І хоча олімпійський дебют наших двоеборцев нічим особливим не порадував, вже тоді зарубіжні фахівці помітили, якими потенційними можливостями володіють російські майстри.

І вони не помилилися. Наші двоборці зробили правильні висновки, внесли необхідні поправки в свою підготовку, підвищили тренувальні навантаження, і в Скво-Веллі, через чотири роки, виступили значно успішніше.

Великі надії покладалися на Д. Кочкіна. За рік до VIII зимових Олімпійських ігор він вдало виступив в Скво-Веллі, зайняв там 1-е місце, і його, природно, називали одним з претендентів на титул олімпійського чемпіона. Спочатку все йшло добре. На трампліні Кочкін зайняв 2-е місце. Однак на лижні він втратив свою перевагу і зумів стати лише п'ятим. А ось ленінградець Гусаков порадував. Натхненний прикладом своєї дружини - Марії Гусакової, яка виграла 10-кілометрову гонку, він чудово провів другий день змагань. Важкі 15 кілометрів було подолано їм за 58 хв. 29,4 сек. що дозволило йому піднятися в турнірній таблиці відразу на шість місць вище і завоювати бронзову медаль.

З ім'ям ленінградця Н. Гусакова пов'язано ще одна визначна подія. У 1961 р він взяв участь з знаменитих міжнародних змаганнях, які за традицією щороку проводяться поблизу Осло, на горі Холменколлен. Двоєборстві лижники вважають одним з найважчих випробувань. У Норвегії саме краще Двоєборці вручається сама почесна нагорода - Королівський кубок. І ось його, всупереч всім очікуванням, завоював Гусаков. До ленінградця гостям Холменколлен почесний приз діставався тільки три рази, хоча розігрується він з 1892 р

Однак повернемося до Білим олімпіад. Черговий свій олімпійський старт двоборці СРСР прийняли в 1964 р в Інсбруку. Тут також відзначився посланець міста Леніна-Н. Кисельов. Виступив він прекрасно: на трампліні зайняв 3-е місце, на лижні - 8-е. Сума очок дозволила йому стати володарем срібної медалі.

Чи не підкачав і ветеран Н. Гусаков. Третій олімпійський старт приніс йому 4-е місце. Сьомим фінішував В. Дрягнн - спортсмен з м Кірова.

Таким чином, якщо в Скво-Веллі у радянських двоеборцев було 6 очок, то в Інсбруку в неофіційному командному заліку вони набрали на 2 очки більше і до того ж отримали більш цінну медаль.

Прогрес наших майстрів помітила і зарубіжна преса. Югославська газета «Спортски новини», зокрема, писала: «Змагання в двоєборстві не викинуть на поверхню якесь нове ім'я, але принесли великий успіх радянським спортсменам, хоча вони і завоювали лише одну медаль. Примітно, що серед перших семи учасників - три представника Радянського Союзу. Це реально підтверджує прогноз про те, що на наступних олімпійських іграх головне слово буде за радянськими спортсменами ».

Так, до самої верхньої сходинки п'єдесталу олімпійської слави залишався один крок. Але в Греноблі (1968 г.) наших двоеборцев спіткала серйозна невдача. Вони не тільки не примножили своїх успіхів, але і помітно здали завойовані позиції. Нікому з тих, хто виступав на X зимових Олімпійських іграх, не вдалося вклинитися в заповітну шістку, що дає окуляри для неофіційного заліку. І в стрибках з 70-метрового трампліну і в 15-кілометровій гонці кіровчанін В. Дрягин, естонський спортсмен Т. Хальянд, ленінградці Р. Макара і М. Артюхов виступили явно нижче своїх можливостей. В першу десятку в загальному заліку вдалося увійти Макара (7-е місце) і Дрягин (8-е місце).

Над багатьма всерйоз подумати змусила наших спортсменів і їх наставників невдача в Греноблі.

На цілком справедливу критику двоборці відповіли справою. На чемпіонаті світу 1970 р проходить в Високих Татрах, на п'єдестал пошани піднялися відразу два радянських спортсмена - талановитий Н. Наговіцин, один з тих, хто прийшов на зміну ветеранам, і досвідчений боєць В. Дрягин. Перший з них - представник міста Кемерова - повторив досягнення Д. Кочкіна, який завоював «срібло» на чемпіонаті світу в Закопане (1962 р). Другий - став бронзовим призером.

Таким чином, до найвищої сходинки знову тільки крок. Всього один.