Кризи - це

Кризи. кризци (самоназва х'рицӏаь. азерб. Qrızlar) - народ в Азербайджані. Неписьменна кризскій мова належить до лезгинської гілки нахско-дагестанської групи північнокавказької мовної сім'ї. Кризов вважають нащадками одного з племен, що населяли давню Кавказьку Албанію.

На підставі спільності походження, історії і традиційної території розселення об'єднуються в так звану Шахдагскую групу з сусідніми народами - будухамі і хіналугцамі. Кризи - жителі, уродженці і нащадки населення високогірних селищ Криз (азерб. Qrız), Алик (азерб. Əlik), Джек (азерб. Cek), Хапут (азерб. Haput) і Ергюдж, розташованих в районі гори Шахдаг. Кризи також проживають в кількох селищах Ісмаіллінского. Кусарском. Хачмасський районів, а також в містах Баку і Сумгаїт.

В кінці XIX - першій половині XX ст. в якості самостійних народів зі своїми власними мовами розглядалися [3] [4] власне кризи (жителі і уродженці селища Криз), аликци, джекци (джеки) [5] [6] [7] [8] [9]. гапутлінци (хапутлінци, хапути) [5] [10] [11] і ергюджци [12] - етнічні групи, іменовані за назвами своїх родових селищ і вважаються в наші дні субетносами кризского народу. Дослідники сходяться на думці, що найдавнішим відомим населеним пунктом кризов було селище Криз, з якого свого часу відселилися предки нинішніх джекцев, аликцев і хапутлінцев [13] [14].

Головне заняття - вівчарство; землеробство і садівництво мають другорядне значення. Розвинені ремесла - виготовлення килимів. палас, вовняних візерункових шкарпеток, шалей, вироблення повсті, дублення шкіри і виготовлення шкіряних виробів.

За віросповіданням - мусульмани-суніти [18]. Зберігаються доїсламськие (язичницькі) обряди і традиції.

Кризскіе діти, 1880 рік.

Перші письмові свідчення про кризах і інших шахдагскіх народи були залишені російським офіцером німецького походження І. Гербером, учасником Перської походу Петра I (1722-1723). У той час землі кризов були частиною Шемахінской ханства. в другій половині XVIII століття увійшли в Кубинське ханство. а в 1806 р були приєднані до Росії.

У 1860-і - 1880-і рр. збільшення гірського населення, що почався розпад великих патріархальних сімей, а також початок інтенсивного розведення марени. перетворилася в одну з основних статей місцевого експорту, призвели до міграції частини горців (перш за все кризов і лезгин) на рівнину, в Мюшкюрскій Мага - область на півночі Кубинського повіту з несприятливим вологим жарким кліматом, де значні території заступом і оброблялися під марену і чалтик. До 1880-х років Мюшкюр вже був густо населену територію. Там, де раніше були лише зимові приміщення для худоби і землянки для пастухів, з'явилися нові села і сади. З 58 кризскіх отсёлков тридцять п'ять були створені переселенцями з селища Криз, двадцять три - з селища Джек [19]. Відтік жителів селищ Криз, Джек і Алик на рівнину привів до того, що в 1880-і рр. в цих селищах залишалося лише 1037 жителів, тоді як загальна чисельність кризского населення Мюшкюрской рівнини досягла 5100 осіб. Переважна більшість нащадків цих переселенців в даний час проживають в кількох селищах Хачмасський району [20] і, як зазначається, сильно асимільовані оточуючим азербайджанським населенням [13].

Крім того, в той же період XIX століття хапутамі (хапутлінцамі) було створено кілька отсёлков в південній частині Кубинського повіту, в Геокчайском і Шемахинськом повітах Бакинської губернії. Нухінском повіті Елізаветпольской губернії. У 1880-і роки в хапутлінскіх селищах Мюшкюрской рівнини було переписано 1433 хапутов, в Геокчайском і Шемахинськом повітах - 710 [13].

Таким чином, загальна чисельність кризского населення до кінця XIX століття становила ок. 8,5 тис. [13]

У той же час, за даними Н. К. Зейдліца. заснованим на породинного списках 1886 року, кризи нараховували 7767 чол. Згідно Енциклопедичному словнику Брокгауза і Ефрона. видавати в кінці XIX - початку XX століть, кризи становили 1,1%, а джекци - 4,2% населення Кубинського повіту (нараховував на той момент 175 тис.) і поза його межами не проживали [21]. А. Мустафаєв вказує, що в результаті асиміляції з навколишнім населенням уже в ході породинного перепису 1886 року кризи вказувалися не окремої народністю, а азербайджанцями або лезгинами. Цей перепис зафіксувала в селищах Джек, Ергюдж і Хапут в цілому 178 жителів, і в той же час 558 жителів с. Криз і 454 жителя с. Алик були вказані як лезгини. У першого загального перепису населення Російської імперії (1897) кризи і інші представники шахдагскіх народностей вказувалися в загальній графі «гірські народи Кавказу» [13].

Деякі дослідники [16] [13] вказують, що вже до початку XX століття кризи, які переселилися на рівнину, під впливом навколишнього їх азербайджанської культури і мови в великій мірі втратили свою етнічну своєрідність.

Громадський уклад, традиції, побут

Як зазначає А. Мустафаєв [13]. громадський побут кризов, як і інших гірських народів, історично ґрунтувався на патріархально-общинних відносинах, на які в тій чи іншій мірі впливали феодальні відносини, властиві державам, до складу яких вони входили (держава Ширваншахов. Кубинське ханство). Довгий час у кризов переважали ендогамние шлюби. які полягали всередині свого села і зазвичай в своїй спорідненої групі. Як і у всіх гірських народів, для кризов були характерні звичаї кровної помсти, гостинності.

Традиційне господарство носило напівнатуральний характер. Основним заняттям було скотарство (в основному вівчарство) на альпійських пасовищах. На зиму стада переганяли на орендовані території на рівнині. Саме навколо колишніх зимовий і сформувалися згодом кризскіе отсёлкі, традиційний побут яких в перший час відповідав звичним звичаям.

Традиційні кризскіе житла мало чим відрізняються від жител сусіднього азербайджанського населення. У високогірних селищах основним будівельним матеріалом служать грубоотёсаний камінь і галька, в рівнинних - з цеглини-сирцю, змішаний з соломою.

Повсякденна і ритуальний одяг рівнинних кризов не відрізняється від одягу навколишнього азербайджанського населення. У гірських кризов традиційна специфіка частково збереглася.

Основа харчування - молочні (жирний овечий сир, вершки, сир, вершкове масло) і м'ясні продукти (баранина і яловичина в свіжому і в'ялена вигляді). У рівнинних селищах на свята і різних торжествах найчастіше готують і чисто азербайджанські страви - кебаби, долму, плов і ін. Незначна роль овочів в традиційній кухні компенсується масовим використанням дикорослих рослин - аличі, мушмули, чебрецю, кизилу і ін. [13]

Кризскій мову

Кризскій мову входить у шахдагскую підгрупу лезгинської групи нахско-дагестанської мовної сім'ї. У літературі поряд з назвою «кризскій мову» зустрічається також назва «джекскій мову» [27]. У кризском мові виділяються наступні діалекти: власне кризскій (кризско-ергюджскій), джекскій, хапутлінскій (всі вони поділяються на говірки) і аликскій [28].

відомі представники

література