Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

(У старшій групі)

Мета: залучення дітей до російської народної культури.

- Узагальнити уявлення дітей про російської народної ляльки, про декоративно-прикладному мистецтві Росії.

- Виховувати патріотичні якості: прищеплювати інтерес до російського народної творчості, виховувати любов і повагу до культури народу, розвивати у дітей національну самосвідомість. Виховувати почуття гордості за свою країну.

- Виховувати морально емоційні якості (виховання працелюбності, терпіння і акуратності).

- Розвивати фізичні навички, гостроту зору, мускулатуру кисті руки, координацію рук під контролем очей.

- Продовжувати формувати вміння працювати малими групами (елемент кооперації).

- Засвоєння знань про традиції російського народу;

- Уміння розрізняти обрядових ляльок від ігрових і ляльок - оберегів;

- Уміння виготовляти тропічних ляльок з підручного матеріалу.

Устаткування і методичне оснащення:

- Презентація на тему «Народна лялька»;

- Виставка «Ганчір'яна лялька»;

- Інструменти і матеріали для практичної роботи (тканини, нитки, вовняна пряжа та ін.);

- Запис з російською народною музикою;

- Зразок ляльки (виготовленої педагогом раніше).

  1. Організаційний момент;
  2. Повідомлення теми, мети уроку. Актуалізація знань;
  3. Новий матеріал;
  4. Фіз. хвилинка;
  5. Практична робота;
  6. Закріплення вивченого матеріалу;
  7. Аналіз і оцінка робіт, підсумок уроку.

1. Організаційний момент.

Діти сідають на килимі півколом біля вихователя.

Добрий день і добрий час,

Я дуже рада бачити Вас!

2. Повідомлення теми, мети уроку. Актуалізація знань.

Розповім їй казку -

Вона закриє очі,

Пограємо - будемо спати,

Покладу її в ліжко.

Що за мила іграшка:

Вранці - дочка, вдень - подружка?

Сьогодні ми з вами поговоримо про російських ляльках.

Хочете послухати казку про Оленки та Іванка? Тоді слухайте.

Жила-була в одному селі дівчина красуня. Червоні щічки, червоні губки, волосся до волосу, одним словом неописаної краси дівчина. Але не було в неї нареченого в цьому селі. Чи багато часу пройшло, не знаючи, а знайшовся їй наречений з далеких країв, якраз до пари їй, здоровий, красивий. Як побачили вони один одного, так і сіли око не відведуть, надивитися не можуть. Свати в цей час домовлялися про весілля, а наречений взяв наречену під лікоть і повів до упряжці з кіньми, аж надто прокотиться йому захотілося, та й каже:

«Так, красива ти, а що ж ти робити вмієш? Сорочку мені сошьyoшь? »

А Оленка йому відповідає: «Я все робити вмію, тільки шити не можу».

Іван каже: «Гаразд, а млинці іспечёшь?»

Оленка йому у відповідь: «Я все робити вмію, тільки млинці спекти не можу».

«Гаразд» - посміхнувся наречений, «а мішок сошьyoшь?»

Оленка знову за своє: «Я все робити вмію, тільки мішок зшити не можу».

Іван здивувався: «Ну а танцювати ти вмієш, так пісні співати?»

Зраділа наречена: «Вмію, вмію!»

Зупинив тут наречений коней і просить її заспівати і станцювати.

Красуня зістрибнула на землю і пустилася в танок.

А наречений в цей час стьобнув коней і помчав в свої краї.

- Хлопці, про що ця казка?

Діти: Ця казка про ліниву дівчині.

- Чому так вчинив молодий?

Діти: Йому не потрібна була лінива дружина.

- Що вміла робити наречена?

Діти: Нічого, крім як танцювати і танцювати.

Діти. Її хтось навчить.

Правильно. Їй показує прикладом мама.

А ще були помічниці - ляльки, на них дівчина вигострювала свою майстерність шити, вишивати.

У приготуванні їжі, їй допомагала лялька «Крупенічка», чому вона так називалася? Демонстрація ляльки «Крупенічка».

Діти: у неї всередині крупа.

Подивіться, помацайте, як ви думаєте, яка крупа міститься в мішечку?

По запаху можна визначити, що це гречка. Поторкайте, як пересипається крупа, скільки її: багато чи мало?

У неї тулуб шиється мішечком і заповнюється крупою, потім пришиваються руки і ноги і виготовляється сарафан. Лялька була з розмір горщика, в якому зазвичай готувалася каша, тому, що крупи насипали по пояс ляльці, води доливали по шию, а коли лялька була готова, то каша піднімалася по голову. А щоб дізнатися, коли можна було ставити горщик з крупою в піч, то спочатку туди поміщали ляльку, коли вона ставала теплою, то можна було ставити і горщик з крупою. Ось такі помічники були у дівчаток.

3. Новий матеріал.

Хлопці! Подивіться скільки багато найрізноманітніших і дивовижних ляльок (показ сучасних ляльок). Цими ляльками ми граємо в даний час. Подивіться, які вони всі красиві, не схожі один на одного.

Показати ганчіркові ляльки. А що ви можете сказати про ці ляльках?

Діти: Цими ляльками грали наші предки, прабабусі і прадідусі. Ляльки зроблені своїми руками.

Чи знаєте ви, що, перша і головна роль ляльки в давнину була покликана допомагати людині, оберігати його. Ляльки виготовляли не лише для гри. Ще до народження дитини шили ляльку, щоб він ріс здоровим. Лялька служила символом, оберегом, кожна лялька мала своє призначення.

А зараз я хочу вас познайомити з новими ляльками.

На Русі в ляльки грали і дівчатка, і хлопчики (навіть царі). Тряпічная лялька була найпоширенішою іграшкою. Ляльок берегли: виростає дівчисько, стає мамою і передає свою ляльку доньці. Тряпічная лялька жила в кожній родині, в деяких будинках їх налічувалося до сотні. Діти робили їх самі, вони починали «крутити», тобто робити ляльку років з п'яти. Граючи в ляльки, дівчатка вчилися шити, вишивати, прясти.

Всіх ляльок наряджали в красиві сукні, які робилися з особливим змістом - кожен наряд означав щось своє. Але в будь-якому вбранні повинен був бути присутнім червоний колір.

А хто знає, що символізує, означає червоний колір?

Діти: Червоний - колір крові, заходу, краси і т.п.

Червоний колір - колір сонця, здоров'я, радості, тепла, так само вважали, що червоний колір оберігає від пристріту і бід.

Подивіться уважно на цих ляльок, при їх розгляді, хтось помітив одну особливість цих ляльок? Чим вони схожі? Що їх об'єднує?

Діти: У ляльок немає особи.

Всі ляльки робилися безликими, тобто не мали особи, вважалося, що в безлику ляльку не може вселитися злий дух і нашкодити власнику ляльки.

Народні ляльки ділилися на три групи:

Хто може пояснити значення цих ляльок? А хочете докладніше дізнатися про ці ляльках?

Діти: Ляльки - обереги берегли людей, ігровими грали діти, обрядові - потрібні були для ритуалів.

Ляльки-обереги передавалися від матері до дочки, вони були наділені особливою силою, енергією сім'ї і допомагали своїм новим господарям під час негараздів, рятували від нечистої сили, приносили в будинок щастя.

Своє призначення вона отримала завдяки своїй довгій косі - символ жіночого начала. Вважається, що якщо носити таку ляльку з собою - тобі буде супроводжувати успіх і знайдеш своє щастя.

Найперший оберіг немовляти. Його робили перед появою малюка з думками і молитвами про нього. Така лялька оберігала сон малюка.

Ця лялька наповнювалася запашної лікарської травою. Її підвішували в кімнаті над ліжком, щоб трав'яний дух відганяв злих духів хвороби.

Обрядових ляльок дуже шанували, ставили їх у хаті на покуті. Вони мали релігійне значення.

Вважалося раніше, що лялька «Родючість» допомагала мати достаток і хороший урожай. Так само цю ляльку називали Московка, Сьома Я (сім'я). Лялька має шість дітей, прив'язаних до поясу.

Це весільна лялька. Чоловіча та жіноча фігура символічно об'єднані загальним плечем, щоб справи разом робилися, і один на одного покластися можна було.

Народні обрядові ляльки, уособлювали собою хазяйновитість, гостинність, порядність. На свято Трійці їх вручали найгостиннішим господарям.

Ігрові ляльки призначалися для забави дітям. За старих часів, в російському селі, улюбленою іграшкою була лялька, зроблена з ганчірок.

Гімнастика для очей. А тепер наші очі нехай трохи відпочинуть. Подивимося на наших ляльок спочатку зліва направо потім справа наліво. Закриємо наші очі, а тепер широко-широко відкриємо. Яка лялька за рахунком одягнена в зелену спідницю? У білу спідницю? ...

А зараз все по-порядку

Станьмо дружно на зарядку.

Руки в сторони, зігнули,

Вгору підняли, помахали,

Сховали за спину їх.

Через ліве плече,

Через праве ще,

На носочки піднялися,

Опустили руки вниз.

5. Практична робота.

Під час роботи звучать російські народні пісні.

А зараз я запрошую вас за стіл, ми з вами виготовимо ляльку.

Діти сідають за столи.

1. Нарізати клаптики: один кольоровий 10х10 см, два з білої тканини 10х20 см і 10х5 см

Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

2. Беремо великий білий клапоть і звертаємо його в трубочку. Потім згинаємо його навпіл.

Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

3. Ми оформляємо голову ляльки. Для цього з пряжі нарізаємо нитки довгою 15-20 см, якщо хочете зробити довге волосся для ляльки або 10 см, якщо зачіска буде з короткого волосся.

Протягуємо пучок ниток через білу трубочку хрест-навхрест, беремо білі нитки і затягуємо міцніше, виходить голова. Нитки не відрізати.

Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

4. Оформляємо руки і тулуб. А з останків білого клаптика так само звертаємо трубочку, зав'язуємо на кінцях білими нитками (це кисті ручок). Прикріплюємо руки до тулуба залишилася ниткою від голови.

Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

5. Прикрашаємо нашу ляльку-дівчинку. Для цього беремо кольоровий клаптик, звертаємо його по діагоналі і посередині робимо невеликий надріз для голови, і 2 маленьких для рук. Політиці зручніше надягати через низ.

6. Футболка підв'язати пояском, заплести коси. Лялька готова. Залишилося придумати ім'я.

Конспект інтегрованого заняття на тему «народна лялька»

6. Закріплення вивченого матеріалу.

1. Коли виникли перші іграшки?

Діти: У далекій давнині.

2. З чого їх робили?

Діти: Робили їх з сіна, тканини, ниток, крупи, лікувальних трав.

3. Чому на саморобних тропічних ляльки не малювали обличчя?

Діти: Вважали, що лялька з обличчям набуває душу і може нашкодити дитині, а ляльки без обличчя оберігають будинок і вогнище.

4. Назви яких ляльок ви запам'ятали?

5. Як називається лялька, яку ми сьогодні навчилися виготовляти?

6. Для чого вона служила, яке було її призначення?

Діти: Вона оберігала від хвороб.

Розгляньте експонати нашої виставки і вкажіть, які відносяться до обрядовим, а які до ігрових і оберегом.

При підготовці були використані матеріали:

Конспект комплексної діяльності по темі: «Народна лялька в гості прийшла» вихователь С.Н.Кураева

Подобається 0 Погано 0

Схожі статті