Конспект дослідно-експериментальної діяльності «чому гусак сухої а курка мокра»

Стокротняя Олена Леонідівна
Конспект дослідно-експериментальної діяльності «Чому гусак сухої а курка мокра?»

Мета. Розширення уявлень дітей про домашніх птахів, властивості пера домашніх птахів.

1. Встановити зв'язок між будовою і способом життя птахів в екосистемі. Дати дітям нові знання про водоплавних птахів, використовуючи досліди.

2. Виховувати дбайливе ставлення до птахів.

Матеріал. картинки із зображенням домашніх птахів (за кількістю дітей, пір'я курячі та гусячі. ємності з водою, піпетка, рослинне масло)

Хід заняття:

В. Привіт, хлопці. Ви, звичайно, знаєте, що птахів на землі дуже, дуже багато. Є птахи великі, мало не двометрового зросту (страуси, є зовсім маленькі, максимум метелики або бабки (колібрі). Є птахи, які літають вище хмар (орел, сокіл, яструб, а є і такі, які зовсім не літають (пінгвін) . Одні живуть в лісі, інші в місті, треті в степу, четверті на березі моря.

Давайте на хвилиночку самі перетворимося в птахів.

Руки підняли і помахали -

Це дерева в лісі.

Лікті зігнули, кисті струснули -

Вітер збиває листя.

Плавно руками помахаємо -

Це до нас птахи летять.

Як вони сядуть, покажемо -

Крила ми складемо назад.

Сьогодні я запрошую вас в лабораторію, щоб не тільки згадати, що ми знаємо про птахів, а й дізнатися про них що-небудь нове, цікаве. Ви не проти? Тоді ходімо.

Діти розташовуються біля столів, де вже все готово до дослідів.

В. Поторкайте перо, яке воно?

В. Відрізняються пір'я чимось один від одного? - Знайдіть найдовше перо. Це перо називається «махове». Ці пір'я розташовані по краях крил. Розглядаємо. Поторкайте перо. Яке воно? (Щільне, жорстке, велике) Обстежуємо пальчиками. Цікаво, легке воно або важке? Діти кладуть на руку перо, на іншу - камінь. Роблять висновок - легке. Підкиньте перо. Що ви бачите? Падає повільно, плавно кружляючи. А за рахунок чого воно легке? Стрижень порожній. Відріжте край у пера - бачимо пустоту (можна спробувати вставити дріт кольорову, перевірити порожнечу.) Ось чому воно легке. стрижень порожній. Помахайте пером, що ви відчуваєте? Повітря. Коли птах махає крилами, перо еластично пружинить, що не розчіплюючи волоски. Давайте подивимося перо через лупу. Бачите на борозенках пера є виступи і гачечки, які міцно і легко з'єднуються, застібаючи поверхню пера, а якщо вони расцепляются, то птах дзьобом з'єднує їх.

Закріплюємо, що це перо «махове»

В. А які пір'я лежать у вас ще? - Пухова (маленьке, пухнасте, тоненьке, волоски не зчеплені, стрижень тоненький) Накладаємо і порівнюємо з маховим (водимо по руці - м'яке, пухнасте) - Навіщо таке перо птиці? - Пухова перо служить птиці для збереження тепла. Знаходяться на тулуб, голові, крилах, лапах.

В. «Чому гуси. качки і інші водоплавні птахи цілий день плавають, пірнають, а виходять сухими з води? »Є навіть така приказка. «Як з гусака вода» .- А як ви думаєте, чому у водоплавних пір'я НЕ намокають?

Вислуховує відповіді дітей. (Тому що, у них є спеціальна жирова заліза, і птиці самі дзьобом змащують пір'я).

В. Я можу допомогти вам дізнатися пташиний секрет водоплавних. Для цього проведемо досвід з водою і жиром.

Досвід 1. Діти опускають суху руку в воду, потім виймають і роблять висновки.

В.: Що ж сталося?

Д.: Частина води скла, частина залишилася, шкіра волога.

В.: Шкіра нічим не захищена, тому стала вологою

Досвід 2. Діти намазують руку жиром, опускають руку в воду на кілька секунд, потім виймають і роблять висновки.

В. Що ж сталося? Чому вода стікає з рук?

В. Тому, що вона перетворилася в кульки - крапельки, які скочуються з рук. Жировий шар не дає воді проникнути в шкіру. Те ж саме відбувається з водою на пір'ї водоплавних птахів. Виявляється, що у всіх водоплавних птахів на спинці біля кореня хвоста є спеціальна жирова заліза, жиром якої гуси та качки за допомогою дзьоба змащують своє пір'я. Пір'я птахів покриті тонким шаром жиру, який відштовхує воду і не дозволяє перу намокнути. Завдяки цьому качки і гуси не тонуть. Тому вода легко скачується з них. Все-таки не даремно в народі кажуть. «Як з гусака вода» .А ще кажуть. «Ти мокра. як курка ». Уявляєте собі, якою стане курка. Якщо вона потрапить у воду? А у курки пір'я звичайні. не захищені жиром. Тому вони пропускають воду і перо, намокая, стає важче. Курка тоне у воді.

Проробимо досвід з пір'ям.

Досвід 3. Діти опускають у воду гусячі і курячі пір'я. виймають і роблять висновки.

Відповіді дітей. куряче перо намокли, стало не красивим, втратило форму, гусяче перо не змочуються, на пере утворилося кілька великих крапель води. Після струшування вода стекла, перо залишилося колишньої форми, майже сухим.

Відповіді дітей (воно змазано жиром)

Підсумок. Хлопці, що нового ви сьогодні дізналися? Що вам найбільше сподобалося? А чому. Ви задоволені своєю роботою?

«Фруктова лабораторія» - конспект НСД по дослідно-експериментальної діяльності Сучасні освітні технології: - Мімічні вправи - Пальчикова гімнастика - Рухова гімнастика Завдання: Розвиваючі.

Конспект заняття з дослідно-експериментальної діяльності в старшій групі Конспект колективної праці на ділянці в підготовчій групі про посіві насіння гороху і квасолі. Мета: уточнити і розширити уявлення.

Конспект дослідно-експериментальної діяльності на тему «Властивості магніту» Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад дитячий садок № 18 Конспект дослідно-експериментальної діяльності на тему.

Конспект спільної дослідно-експериментальної діяльності «Пливи, кораблик» (друга молодша група) Завдання: вчити дітей розрізняти і називати якості предметів (важкий, легкий); їх властивості (тоне.

Конспект заняття з дослідно-експериментальної діяльності «Вода» Інтегровані завдання: Пізнавальний розвиток. Сприяти формуванню цілісної картини світу, розвитку пізнавального інтересу дітей.

Конспект дослідно-експериментальної діяльності в середній групі Мета: розвивати пізнавальний інтерес дитини в процесі експериментування з водою. Завдання: Пізнання: Узагальнити знання дітей про призначення.

Конспект дослідно-експериментальної діяльності в молодшій групі Виготовлення кольорових крижинок Мол. гр. Завдання: Ознайомити з тим, що вода замерзає на холоді, що в ній розчиняється фарба. Матеріали і.

Конспект НСД по дослідно-експериментальної діяльності «Острів чудес» Мета: Розвивати інтерес до експериментування з різними матеріалами Завдання: 1. Уточнювати і закріплювати уявлення про властивості твердих речовин.

Схожі статті