Ім'я власне

Мета: розвивати вміння вживати велику букву в кличках тварин, назвах сіл, селищ, міст. Навчити відрізняти власні імена від імен загальних.







Обладнання: інтерактивна дошка. На дошці зображені тварини різних порід.

1. Організаційний момент.

Читання вірша: «Прописна буква».

Учитель: Хлопці, я хочу сьогодні почати урок з маленького вірша.

Буква звичайна виросла раптом,
Виросла вище всіх букв - подруг.
Дивляться із почтом
На букву подруги.
Але чому? За які заслуги?
Буква рости не сама захотіла,
Букві доручено важливу справу.
Ставиться в слові
Не дарма і не просто
Буква такого високого зросту.
Ставиться буква у рядки на початку,
Щоб початок все помічали.
Ім'я прізвище пишуться з нею,
Щоб більше помітне їм бути і видніше,
Щоб звучали голосно і гордо
Ім'я твоє, ім'я вулиці, міста.
Буква велика зовсім не дрібниця:
У букві великий поваги знак!

- Хто здогадався, про що піде мова на уроці?

- На уроці будемо говорити про слова, які пишуться з великої літери.

2. Ознайомлення зі словами з словника.

Учитель: З якими словами з словника ознайомимося, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадки.

Гладити - лащиться,
Дражниш - кусається.
На ланцюгу сидить,
Будинок вартує.

На лугу пасеться,
Увечері повернеться,
Замукає біля воріт,
Молока принесе.

Діти називають: собака, корова.

На інтерактивній дошці зображено слово С.БАКА з пропущеної буквою.

Діти вимовляють це слово. Визначають наголос. Ударний склад [а].

Учитель: скільки складів у цьому слові?

- На який склад падає наголос?

Учитель: Правопис даного слова треба запам'ятати. Слово собака пишеться з буквою О.

На інтерактивній дошці також зображені різні породи собак: вівчарка, коллі, пудель, дог.

Учитель: Хто зображений на дошці?

- Що у них спільне?

- Чотири лапи, тулуб, голова, хвіст, все покриті шерстю, у всіх цих тварин одна назва - собаки.

- Чим вони відрізняються?

- Розміром і формою тіла, у них різний окрас, вони різної породи.

- Але всі ці тварини називаються одним словом.

- Чим вони ще можуть відрізнятися?

- У них різні клички.

- Дружок, Вірний, Черниш, Зірочка.

- Згадайте, з якої літери пишуться клички тварин, породи собак?

- Клички тварин пишуться з великої літери, а назви порід з маленької літери.







1 учень: Вівчарка Гром. Вигляд у вівчарки грізний, тому я дав їй таку кличку.

2 учень: Пудель Пушок. Шерсть у собаки пухнаста, тому я дав таку кличку.

3 учень: Дог Богатир. Через своїх великих розмірів я придумав цю кличку.

4 учень: Коллі Зірочка. На лобі у собаки є плямка, дуже схоже на зірочку, тому я придумала цю кличку.

На інтерактивній дошці зображено слово К.РОВА з пропущеної буквою.

Діти вимовляють це слово, визначають наголос (ударний звук [о]).

Учитель: Скільки складів у цьому слові?

- На який склад падає наголос?

- Знайдіть небезпечне місце в цьому складі. (Голосна першого складу).

- Запам'ятайте, слово корова пишеться з буквою О. Запишіть це слово, поставте наголос і підкресліть букву О в першому складі.

На дошці також зображені корови різних порід. Діти називають, що є загальним у цих тварин і в чому відмінності.

- Назвіть їх. Обгрунтуйте - чому ви їм дали такі клички?

1 учень: Корова Черниш. У цій корови чорне забарвлення, тому її так вирішили назвати.

2 учень: Корова Зірочка. На лобі в неї біла плямочка, яке дуже схоже на зірочку.

3 учень: Корова Зорька. Мені здається, що вона ласкава, ніжна, як весняна зоря. Тому я вирішила дати їй таку кличку.

4. Взаимопроверка зошитів.

Робота за підручником. Вправа 44 на сторінці 24 [1].

Учитель: прочитайте діалог Дяді Федора і кота. Нехай один з вас виступить в ролі Матроскіна, а інший в ролі хлопчика. (Діти читають текст за ролями).

Учитель: Яке прізвище дав коту Дядя Федір?

- Чому прізвище коту сподобалася?

- Коту сподобалася прізвище, тому що вона і морська і серйозна.

- Запишіть прізвище кота в зошит.

Завдання учням: закінчити пропозицію. Напишіть правильно своє прізвище. З якої літери ви будете писати? Прізвища людей пишуться з великої літери.

Спостереження над правописом власних назв. (Робочий зошит, вправа 7 на сторінці 15 [2]). У завданні дано пропозицію: «Коля і Поля збирали квіти в полі».

Учитель: Чому одне з виділених слів написано з великої літери, а інше з малої? Поясніть.

Учні: Одне з виділених слів Поля є ім'ям дівчинки, тому пишеться з великої літери. Друге слово поле - не є власним ім'ям, тому пишеться з малої літери.)

Учні записують пропозицію в зошиті.

Учитель: Який висновок можна зробити? Прізвища та імена людей пишуться з великої літери.

Ми тупотимо ногами,
Ми ляскаємо руками,
Киваємо головою,
Ми руки піднімаємо
І крутиться потім.
Ми тупотимо ногами,
Ми ляскаємо руками,
Киваємо головою.
Ми руки розведемо
І побіжимо довкола.

7. Закріплення. Робота над правилом.

У підручнику на сторінці 23 [1]:

Учитель: Прочитайте правило. Що таке власні імена? Імена власні - це імена, по батькові, прізвища людей і клички тварин.

- А як ви думаєте, чи є ще інші імена власні?

- Так, є ще інші імена власні. Ця назва міст, сіл, річок, морів.

Учитель: У робочому зошиті на сторінці 18 виконаєте завдання 12 [2]. Впишіть в клітинки назви міст Росії. Прочитайте слово, яке вийшло по вертикалі. Запишіть його. З якої літери треба писати це слово? (Додаток 1 )

- Слово Москва треба писати з великої літери.

- У Росії багато великих і красивих міст. Москва - головне місто країни.

Учитель: Що таке власні імена? Як вони пишуться?

Учні: Імена власні - це імена, по батькові, прізвища людей і клички тварин, назви міст, річок, озер, морів.







Схожі статті