Home page

Навчальний предмет: Загальна біологія

Тема уроку: «Органели цитоплазми, їх структура і функції»

Тема урока. «Органели цитоплазми, їх структура і функції»
(З елементами модуля)
Мета уроку:

  1. Ознайомити учнів з будовою і функціями найважливіших клітинних структур - органоїдів.
  2. Продовжити розвиток у школярів уміння порівнювати будову різних клітинних структур, пояснювати причини їх подібності та відмінності.
  3. Продовжити формування навичок учнів по роботі з модулем, оцінці власної діяльності на уроці.
  4. Сформувати у старшокласників переконаність в тому, що різні органели утворюють в клітці структурно-функціональну єдність, але кожен окремо виконує в клітині особливі функції і тому є незамінним.
  5. Продовжити розвиток навичок роботи з комп'ютером, мультимедійною установкою, формування візуального сприйняття важкодоступних об'єктів.
  6. Виховувати почуття відповідальності за виконання заданого обсягу роботи.

Устаткування. Таблиці «Будова рослинної клітини», «Будова тваринної клітини», «Будова хлоропласта», «Будова мітохондрії». Таблиця термінів по темі (ЕРС, рибосома, лизосома, Комплекс Гольджі, клітинний центр, пластиди, мітохондрії).
Комп'ютер, мультимедійний проектор.
підручники:
В.В. Захаров, С.Г. Мамонтов, Н.І. Сонін «Загальна біологія»
10 - 11 класи;
«Загальна біологія» під редакцією
В.К. Галасливого, Г.М. Рувинский, Г.М. Димшиця.

I Організаційний етап. Побудова. Привітання.

II Контроль знань по попередній темі «Цитоплазма еукаріотичної клітини. Будова і функціональні особливості мембран різних клітинних структур »
Робота за картками різного рівня складності

Картка № 1 «Будова і функції оболонки і цитоплазми»
Високий рівень.
Тест 1. Чим представлена ​​оболонка рослинної клітини?
1. плазматичноїмембраною.
2. клітинної стінкою.
З плазматичноїмембраною і зовнішнім шаром.
4. Зовнішнім шаром, утвореним з целюлози.

Тест 2. Яке будова плазматичної мембрани?
1. Утворена бімолекулярного шаром ліпідів.
2. Ближче до цитоплазми - бімолекулярний шар ліпідів, зовні - білкові молекули.
З. Ближче до цитоплазми - бімолекулярний шар ліпідів, зовні - вуглеводні молекули.
4 бімолекулярного шар ліпідів, білки пронизують всю її товщу і розташовуються на її зовнішньої і внутрішньої поверхні.

Тест З. Які речовини утворюють основу клітинної мембрани?
1. Гліколіпіди.
2. Фосфоліпіди
З. Жири.
4. Білки.

Тест 4. Яким чином вода потрапляє в клітину через клітинну оболонку?
1. Через гідрофільні канали білкових молекул і через бімолекулярний шар ліпідів клітинної мембрани.
2. За рахунок активного транспорту.
З. За рахунок фагоцитозу.
4. За рахунок піноцитозу.

Тест 5. Що таке фагоцитоз?
1. Робота калій-натрієвого насоса.
2: Знищення мікроорганізмів.
3. Захоплення плазматичноїмембраною крапель рідини і втягування їх всередину клітини.
4. Захоплення плазматичноїмембраною твердих частинок і втягування їх всередину клітини.

Тест 6. Що таке піноцетоз?
1. Робота калій-натрієвого насоса.
2. Знищення мікроорганізмів
3. Захоплення плазматичноїмембраною крапель рідини і втягування їх всередину клітини.
4. Захоплення плазматичноїмембраною твердих частинок і втягування їх всередину клітини.

Тест 7. Що таке активний транспорт?
1. Транспорт речовин через оболонку клітини, який йде з витратою енергії АТФ.
2. Транспорт речовин через оболонку клітини, який йде без використання енергії АТФ.
3. Захоплення плазматичноїмембраною крапель рідини і втягування їх всередину клітини.
4. Захоплення плазматичноїмембраною твердих частинок і втягування їх всередину клітини.

Тест 8. Який вид транспорту спостерігається при надходженні води в клітину в процесі деплазмолізу?
1. Активний транспорт
2. Дифузія
3. Осмос.
4. Всі перераховані вище види транспорту.

Тест 9. Що таке плазмоліз?
1. Відставання клітинної мембрани від клітинної стінки в результаті виходу води з клітини.
2. тургорного стан клітинної оболонки в результаті надходження води в клітину.
3. Загибель клітини в результаті виходу води.
4. Загибель клітини в результаті надлишкового надходження води.

Тест 10. Що таке осмос?
1. Рух молекул розчиненої речовини через напівпроникну мембрану.
2. Рух молекул розчинника через напівпроникну мембрану.
3. Транспорт речовин через оболонку клітини, який йде з витратою енергії АТФ.
4. Захоплення плазматичноїмембраною крапель рідини і втягування їх всередину клітини.

Ключ до тесту:
1 -3; 2 - 4; 3 - 2; 4 - 1; 5 - 4; 6 - 3; 7 - 1; 8 - 3; 9 - 1; 10 - 2.

Картка № 2 «Будова і функції оболонки і цитоплазми»
Середній рівень.
1. Які з перерахованих речовин до складу мембран не належать?
1. Білки.
2. Ліпіди
3. Вуглеводи
4. Нуклеїнові кислоти.

2. Яку функцію виконують білки, що входять до складу клітинних мембран?
1. Будівельну
2. Захисну
3. Ферментативну
4. Всі зазначені функції.

3. Яку функцію виконують вуглеводи, що входять до складу клітинних мембран?
1. Транспорт речовин.
2. Розпізнавання типів клітин.
3. Освіта подвійного шару мембрани.
4. Каталозі реакцій.

4. Який з компонентів мембрани обумовлює властивості плинності і рухливості?
1. Вуглеводи.
2. Ліпіди.
3. Білки.
4. Нуклеїнові кислоти.

5. Яка будова ліпідного шару в мембрані?
1. бімолекулярного.
2. Безперервний.
3. Перервано білковими парами.
4. Частково перерваний напівзанурені молекулами білка.

Ключ до тесту:
1 - 4; 2 - 4; 3 - 2; 4 - 2; 5 - 1, 3.

Критерії оцінки. 5 - 6 балів - «4»
3 - 4 бали - «3»
Менше 3 балів - «2»
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Вступне слово вчителя.
- Багато мільйонів років тому зародилися перші незвичайне створіння - жива клітина. Своєю красою, відточеністю ліній вона зобов'язана природі, яка своїм «різцем» - природним відбором довела її форму і будову до досконалості. Коли вдивляєшся в клітку, то здається, що починаєш блукати в нескінченному космічному просторі. Тільки з такою досконалою краси могло народитися на нашій планеті саме неперевершене творіння природи - Homo sapiens - людина розумна.
Що ж представляє із себе це «досконале космічний простір»? Яким змістом і значенням воно наповнене? Це і належить нам з вами, хлопці, сьогодні дізнатися. Я пропоную вам вивчити будову і функції органоїдів клітини по заданому модулю, який знаходиться у кожного на столі. На цьому уроці вам випадає унікальна можливість отримати відразу три гідні оцінки: першу - за домашнє завдання; другу - за роботу по модулю; третю - за роботу по творчому завданням.

Модуль по темі: «Органели цитоплазми, їх структура і функції»

Номер навчального елемента

Навчальний матеріал із зазначенням завдань.

А. Розгляньте малюнок і визначте яка органела клітини на ньому зображена.

Б. Перелічіть основні функції цієї органели в клітині.

Працюйте індивідуально в зошиті, використовуючи підручники «Загальна біологія» під редакцією
В.К. галасливого,
Г.М. Рувинский,
Г.М. Димшиця
сторінка 58 - 60.
В.В. Захаров, С.Г. Мамонтов, Н.І. Сонін «Загальна біологія»
10 - 11 класи
Сторінка 150, 157
Правильна відповідь № 1А - 1 бал 2А - 2 бали; № 2А - 1 бал, 2Б - 4 бали, 2В - 3 бали. №3 за кожну правильну відповідь 1 бал (всього 3 бали)

  1. А. Розгляньте малюнок і визначте яка органела на ньому зображена?

Home page

Б. Відповідно до зазначених цифрами запишіть назви компонентів органели:
1 -. 2 -. 3 -. 4 -. 5 -. 6 -?
В. На які групи діляться пластиди?
1 -. 2 -? 3 -?

  1. Виконайте тестове завдання:
  1. Компонентами клітин будь організмів є пластиди?

1) грибів
2) бактерій
3) рослин
4) тварин

  1. Завдяки яким особливостям пластиди і мітохондрії є напівавтономними органеллами?
  1. мають власну ДНК
  2. внутрішнє середовище обмежена мембраною
  3. характерні для еукаріотів
  1. Яка ознака не є загальним для пластид і мітохондрій?
  1. подвійна мембрана
  2. наявність власної ДНК і рибосом
  3. здатність до поділу
  4. характерні як для клітин рослин, так і тварин
  1. Обговоріть і оціните результати своєї роботи

Працюйте разом з класом. Максимальне число балів за роботу по
УЕ - 2 -
14 балів

Схожі статті