Гра-вікторина на тему «вода - це життя»

Форма проведення: гра-вікторина.

Мета. Формування поняття про необхідність захисту водних ресурсів країни.

  • систематизувати знання учнів про значення води в житті людини, формувати поняття про необхідність захисту водних ресурсів планети;
  • розвивати мовлення, розумові процеси учнів;
  • пробудити інтерес до самостійного вирішення екологічних проблем, виховувати дбайливе ставлення до води і водойм нашої планети.

хід заняття

I. Орг. початку заняття.

Привіт, сьогодні ми проведемо екологічну гру-вікторину. В ході гри ви будете отримувати жетони, за якими в кінці ми підведемо підсумок.

А чому буде присвячена наша гра, ви дізнаєтеся з загадки.

Якщо руки наші в Вакс,
Якщо на ніс сіли плями,
Хто тоді нам перший друг,
Зніме бруд з обличчя і рук?
Без чого не може мама
Ні готувати, ні прати,
Без чого, ми скажемо прямо,
Людині вмирати?
Щоб лився дощик з неба,
Щоб росли колосся хліба,
Щоб пливли кораблі -
Жити не можна нам без.

- Чому буде присвячена наша гра?

- Як ви здогадалися, що це вода?

Якщо ми відкриємо екологічний календар, то ми побачимо, що в нашій країні воді присвячені наступні свята: (діти читають)

- До кінця нашого заняття ми повинні відповісти:

- Чому ж з'явилися такі свята, чому постала необхідність охороняти воду?

- А зараз ми дамо нашим командам назву.

- Скажіть чому нашу планету космонавти назвали блакитний? (3/4 частини поверхні земної кулі займає вода)

- Як називають водну оболонку нашої планети? (Гідросфера. Гідро - це вода, сфера - це куля.)

II. Основна частина.

Відгадати загадки на тему «водойми».

Він без рук, він без ніг
З землі пробитися зміг,
Нас він влітку, в саму спеку,
Крижаний напуває водою. (Джерело.)

Шириною широко,
Глибиною глибоко,
День і ніч
Про берег б'ється.
З нього вода не п'ється,
Бо не смачна -
І гірка, і солона. (Море.)

До мами-річці бігу
І мовчати не можу.
Я її син рідний,
А народилася - навесні. (Струмок.)

Чи не вода, яка не суша -
Човном упливёшь
І ногами не пройдеш. (Болото.)

Посеред поля лежить дзеркало:
Скло блакитне, рама зелене. (Ставок або озеро.)

Трохи тремтить на гілці
Стрічка на просторі,
Вузький кінчик у джерелі,
А широкий в море. (Річка.)

З висоти великої зриваючись,
Грізно він реве
І, об каміння розбиваючись,
Піною встає. (Водопад)

  1. Найдовша річка в світі? (Ніл)
  2. Найбільш повноводна ріка планети? (Амазонка)
  3. Найбільший океан? (Тихий)
  4. Найменший океан? (Північний Льодовитий)
  5. Найглибше озеро світу, де міститься 1/5 всіх світових запасів прісної води і 80% всієї прісної води нашої країни? (Байкал)
  6. Материк, на якому міститься 80% прісної води нашої планети? (Антарктида)

Головне сховище прісної води - льодовики Антарктиди.

- Послухайте вірш і скажіть, чому вода є найважливіша складова життя на нашій планеті.

Ви чули про воду?
Кажуть, вона всюди!
В калюжі, в море, океані,
І в водопровідному крані.
Як бурулька, замерзає,
У ліс туманом заповзає.

Льодовиком в горах зветься,
Стрічкою сріблястою в'ється.
Серед високих струнких ялин
Руйнується потоком селів.
На плиті у нас кипить,
Пором чайника шипить,
Розчиняє цукор в чаї.
Ми її не помічаємо,
Ми звикли, що вода -
Наша супутниця завжди.

Без неї вам не вмитися,
Ні наїстися, ні напитися!
Смію вам я доповісти:
Без води нам не прожити.

- Так чому вода є найважливіша складова життя на нашій планеті?

Узагальнення по слайдах.

Вода - найважливіша складова життя на нашій планеті.

Вода входить до складу клітин і тканин будь-якої тварини і рослини.

Вода - середовище проживання організмів.

Вода - транспортна система.

Вода використовується для отримання електроенергії.

Правила гри. А) Якщо назване слово позначає те, що містить воду (водоспад) - встати. Б) Якщо предмети чи явище має непряме відношення до води (дельфін) - підняти руки. В) Якщо предмет і чи явище, не мають ніякого зв'язку з водою (годинник) - плескають у долоні.

Слова. Хмара, кораблик, калюжа, вітер, камінь, дельфін, вогонь, море, пісок, компот, рак, телевізор, сонце, озеро, вулкан, книга, приплив, лава, чай, океан, ручка, сніг.

3 конкурс - «Чи знаєте ви?

  1. Скільки відсотків площі займає вода на поверхні нашої планети? (71%, 30%, 50%)
  2. На скільки відсотків людина складається з води? (70%, 39%, 55%)
  3. Скільки необхідно води людині в день? (2 літри)
  4. Скільки може випити верблюд за один раз? (250 літрів)
  5. Найбільша ріка нашого краю? (Томь)
  6. Річка яка напуває наше місто? (Чумиш)

4 конкурс - «Вода і здоров'я»

Назвіть як людина використовує воду в лікувальних цілях:

  • мінеральна вода
  • настої трав
  • загартовування
  • морська вода
  • радонові і сольові ванни
  • баня
  • чай
  • Ранкова роса

5 конкурс - «Екологічний»

Назвіть екологічні проблеми водних ресурсів Росії:

  1. забруднення побутовими стічними водами
  2. забруднення промисловими стоками
  3. побутове сміття
  4. забруднення від водного транспорту
  5. забруднення при аварії нафтоналивних танкерів
  6. браконьєрство
  7. нерозумна видобуток корисних копалин (гравій, пісок - обміління)
  8. сплав деревини відведення води для потреб міст, сільського господарства (канали)

- Чому ж з'явилися такі свята, чому постала необхідність охороняти воду?

- Бурхливий розвиток промисловості призвело до значного забруднення водойм.

Забруднення річок сміттям.

Забруднення річок промисловими стоками.

Таке звернення з водою призводить до екологічних катастроф.

Погіршення якості питної води. 5 тисяч людей щорічно помирають від вживання неякісної води.

Води на землі і багато, і мало. Її багато в морях, океанах, але морська солона вода непридатна для пиття, а так само в сільському господарстві і для багатьох технічних виробництв.

Прісної води істотно менше і третина населення Землі відчуває в ній гостру нестачу. Обмежені запаси прісної води ще більше скорочуються через їх забруднення.

Учні читають вірш

Тече річка здалеку.
Тече ріка.
Тече ріка.
Як добре, коли річка
І широка, і глибока!
Над нею - пишніше хмари,
Свіжої дихання вітерця,
Стрункішою і вище ліс над нею,
І луг прибережний зеленій!

Тече ріка. Тече ріка.
Напуває поля і міста,
Несе і човни, і суду,
І риби ходять в глибині,
І раки повзають на дні.
Ти хороша, річка, навесні,
І восени, і в літню спеку!
Купання! Що за благодать!
Кому, спробуй, передати!
Приємніше плисти в живій хвилі
Хлопцям або дітворі?
Вся живність щаслива цілком!

Але що таке? Караул!
Ні, ні, ніхто не потонув,
Ні, ні, якраз навпаки,
На мілину сідає пароплав
Серед білого дня, який скандал!
Напевно, лоцман маху дав!
Та ні, далеко до буйка,
Тут глибока була річка.

Була. Саме так - була.
Була, та мабуть, спливла.
Ах, річку ми не дізнаємося.
Річка стає струмком!
Вже і човни на мілині.
Плавці раптом посуху пішли.
А риби? В горі і тузі
Бідолахи б'ються на піску.
Так що ж з нею сталося, з річкою?
На жаль, друзі, відповідь така:
Дошкільник Сидоров Іван,
Забув закрити на кухні кран.
Ви скажете: яка дрібниця.
Дрібниця. Ласкаво б струмок вичерпався,
А то он через дрібницю
Пропала ціла річка!

- Чому в річці зникла раптом вода?

- Що трапилося після того, як в річці стало менше води?

- Чи не витрачайте воду марно! Бережіть її!

Капає з крана: В добу втрачається до 24 літрів води.

Тече з крана тонкою цівкою: Добові втрати - до 150 літрів.

Підтікає в туалеті: за добу в каналізацію йде до 2 000 літрів.

У місті втрачається: за добу понад 80 міл.літров, в місяць - більше 2 млрд.літров.

5 конкурс - «Народної мудрості»

Давно люди помітили, що вода - це життя, тому про воду народ склав багато прислів'їв. Продовжіть ... Як розумієте ці прислів'я?

  • Вода - мати полів, а без матері не проживеш. (Китайське прислів'я)
  • Ми не цінуємо воду до тих пір, поки не висохне колодязь (англійське прислів'я)
  • Крапля за краплею - утворюється озеро, а перестане капати, утворюється пустеля. (Узбецька прислів'я)

- Які ще прислів'я ви знаєте про воду?

Сент-Екзюпері: «Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тебе неможливо описати, тобою насолоджуються не відаючи, що ти такое.Нельзя сказати, що ти необхідна для життя: ти сама жізнь.Ти наповнюєш нас радістю, яку не поясниш нашими чувствамі.Ти - найбільше багатство у світі ».

- Що можете зробити ви щоб наші ріки не міліли?

III. Підсумок.

- Чому ми присвятили нашу гру?

- Який висновок ви для себе зробили?

- Встаньте ті, кому сподобалася гра, прикріпіть крапельки води на дошку? Ось скільки багато води ми зможемо зберегти разом, якщо кожен з вас збереже хоч одну краплю.

- Підіб'ємо підсумок (підрахунок жетонів). Нагородження.

Схожі статті