Де ви, мої дев'ять залозок тугустемір

Опис навколишньої місцевості

Мальовнича природа: шалено красиві місця, безкраї поля, непрохідні ліси, гори, річки, озера, джерела. Це все Тугустемір!

Про назву села існує багато легенд. Одна з них звучить так: одного разу мисливець-башкир розставив дев'ять капканів на березі річки. На наступний день він виявив, що ні видобутку, ні капканів немає. Мисливець сильно засмутився, тому що капкани з заліза в той час були дорогими, і для нього це було величезною втратою. Він ходив по берегу річки і повторював: «Тугус-Темір, тугус-Темір», що в перекладі з башкирської звучить так: «Де ви, мої дев'ять залозок?». З тих пір річка стала називатися Тугустеміркой, а село, яке виникло на її березі, стали називати Тугустемір.

Село Тугустемір на півночі Оренбурзькій області цікаво своїм дивовижним храмом - одним з найкрасивіших в Оренбуржье. Храм видно ще на в'їзді в село. Це головна визначна пам'ятка села, яка приваблює чимало туристів і паломників.

У 1840-1867 роки Тугустемірское маєток належить Віктору Івановичу Звенигородському. У 1840 році він будує великий комфортабельний будинок для себе і своєї сім'ї. А також флігель, де могли б розміщуватися його гості. Віктор Іванович був людиною, який любив насолоду і веселощі. Захоплювався садівництвом, тому у нього було багато садів і оранжерей.

Віктор Іванович залишив нам ще одне диво. Після смерті своєї дружини Катерини Василівни Никифорової він побудував церкву в пам'ять про неї.

Будівництво почалося в 1850 році. Храм зводило багато людей. За розповідями місцевих жителів, цеглу передавали з рук в руки прямо з цегельного заводу, а він був за три кілометри від села! Цегла мав особливий склад. Для міцності в нього додавали курячий жовток. Церква була побудована в 1854 році, архітектор Костянтин тонн.

Церква вражала пишнотою. У ній були великі вікна з осередками з різнокольорових скелець. Коли сходило сонце, вони починали іскритися різнокольоровими вогниками. Величезну люстру запалювали під час служби. На стінах - лики святих, які малював Платон Федорович Рудін, а зовні викладені фігури 12-ти апостолів.

У другій половині XIX століття маєток переходить до іншого власника - Іполита Даниловичу Шотт. Він залишив нам пам'ятник природи - сосновий бір. У 1868 році були посаджені перші дерева. За ними ретельно доглядали, поливали і пололи кожне деревце вручну. Минуло понад 100 років. Сосни виросли і радують око жодного покоління людей. Чим ближче підходиш до лісу, тим чистіше і свіже стає повітря. А коли ввійдеш у нього - дух перехоплює. Настільки там чисте повітря.

У селі досі збереглася будівля скляного заводу, побудоване І.Шоттом. Він був відкритий в 1890 році. Майстри, які там працювали, виготовляли пляшки для винного заводу, расположенногонедалеко від скляного. У вільний від роботи час умільці видували зі скла речі такої краси, що вражали всіх. У шкільному музеї зберігається попільничка. Вона зроблена з зеленого скла, а в дно додано червоне. Дійсно, дивна річ, яка вражає всіх своєю формою і красою. Спочатку завод був дерев'яний, але згорів під час пожежі.

Після пожежі побудували нову будівлю. Воно було закладено в 1904 році, неподалік від колишнього, але вже цегляна. Закрили завод в 1933 році. земля навколо заводу досі усипаний різнокольоровими скельцями, які грають на солнце.Сейчас тут розташована пилорама ТОВ «Металург».

Так само збереглися залишки винного заводу «туру», який побудував І.Д. Шотт. У Велику Вітчизняну війну 1941-1945 років спиртзавод був на військовому становищі. Працювали від гудка до гудка. «Туру» поставляв спирт-сирець фронту.

Як доїхати до села Тугустемір?

Село Тугустемір розташоване на території Тюльганского району Оренбурзької області, недалеко від кордону з республікою Башкортостан.

Найкраще їхати сюди на автомобілі. Потрібно рухатися по трасі Уфа-Оренбург, потім повернути на Разномойка, Старий туру. Ця дорога приведе в село Тугустемір.

Село має багату історію, що йде в другу половину XVIII століття. В історії села було багато поміщиків, і кожен з них залишив слід в історії Тугустеміра. Сосновий бор, церква, панський будинок, будівлі заводів - все це зараз відноситься до пам'ятників.