Билина як жанр усної народної творчості (7-й клас)

Мета: формування уявлення про билині як жанрі російського фольклору.

завдання:
  • познайомити учнів з тематикою і проблематикою билин;
  • розвивати усне мовлення учнів, виразне читання билинного жанру;
  • виховувати дбайливе ставлення до російських народних традицій.

Обладнання: комп'ютерна презентація, творчі роботи учнів по фольклору, виставка малюнків "Билини", виставка книг з билинами.

Методичні прийоми: виразне читання, розповідь учителя з елементами бесіди, гра-вікторина, інсценування билини.

1. Організаційний момент.

2. Повідомлення теми уроку.

Звучить музика. Тема. Мета і завдання уроку. (Перший слайд презентації)

Вступне слово вчителя.

3. Бесіда з учнями.

-Які твори фольклору вам знайомі?

-Коли і як відбувалося ваше знайомство з творами усної народної творчості?

- Чи зустрічалися ви з творами фольклору, крім уроків літератури, ще десь?

Робота з презентацією (2 слайд)

Сказкакак жанр фольклору. (3 слайд)

а) - Хлопці, а коли казка увійшла у ваше життя?

-Чи є у вас улюблені казки?

- Як казки дійшли до нас?

(Казкарі: Ф.Н.Зиков, А.К.Баришнікова, Н.О.Вінокурова і інші)

б). Визначення казки і її прикмети.

Робота в зошитах і з презентацією (слайди 4--5-6-7). Вікторина.

Жанри фольклору. Пісня (слайд 8)

ПІСНЯ - віршований твір, призначене для співу. Це словесне і музичне творчість. Пісня супроводжувала людину на всьому протязі життя.

А чи знаєте ви пісні?

Частушка - коротка лірична пісенька, зазвичай 4-рядкова, римована приспівка виповнюється в швидкому темпі.

Чи знаєш ти частівки?

Склади частівку на шкільну тему.

Прислів'я (слайд 10) Короткі вислови, в яких виражені життєві спостереження і правила життєвої мудрості. Прислів'я активно збагачують нашу мову. (Про працю, про Батьківщину, про навчання, про природу, про сім'ю) Приведи приклади.

4. Робота по темі уроку

Билина як жанр фольклору. (Слайд 11)

А). Розповідь вчителя про історію створення билин.

Билини - пісня-сказання про богатирів, народних героїв і історичних подіях Давньої Русі. Їх вимовляли співучо, слідуючи звучанням билинного вірша. Виконавців билин називали казок.

- Які ви знаєте билини? (Відповіді учнів)

-героїчні або богатирські (билини про патріотичних подвиги героїв національно-визвольної війни);

Більшість вчених прийшло до висновку, що

Композиція (побудова) билини:
  • зачин (початкова, вступна частина твору) - тут вказуються час і місце дії, називаються герої, про яких йде мова в билині;
  • основна частина - дається опис героя показується його незвичайну поведінку, йдеться про відповідальне доручення, яке йому дається;
  • висновок - підводиться підсумок всьому сказаному, ще раз вихваляються подвиги якого дії головного героя билини. Повільно і плавно розгортається в билині дію.

Билини, створені в далекому минулому, продовжують зберігати велике значення в духовному житті народу: вони передають кращі традиції минулого від одного покоління до іншого. (Слайд 12)

Існують два основних цикли билин: київський і новгородський - склалися під час розквіту Києва і Новгорода. Київський цикл має ряд особливостей:

дія відбувається в Києві або біля нього за часів князювання Володимира; основна тема - захист російських земель від кочівників. Для циклу характерні образи трьох богатирів: Іллі Муромця, Добрині Микитовича і Альоші Поповича; князь Вольга, оратай Микула та ін.

До новгородському циклувідносяться оповіді про Садко, Василя Буслаєва і ін. Про побут купецтва. Це обумовлено особливістю торгової життя Великого Новгорода.

Б) Художні особливості билин. (Слайд 13)

В) Знайомство з текстом билини "Вольга і Микула Селянинович". (Слайд 14)

Бесіда з учнями.

- Прочитайте виразно початок билини.

- Визначте, що в билині відноситься до зачину. (Вступна частина.)

- Як описує народ Вольту?

- На які риси князя звертає увагу?

(Народ описує Вольту як молодого, сильного князя.)

Г) Гра-вікторина. Звучить музика. (Навчаються набирають жетони-гуслі).

Котра виграла вручається приз, книга "Билини"

5. Інсценування билини. (Заздалегідь підготовлені навчаються)

6. Підсумок уроку. (Слайд15)

- Чим відрізняється казка від билини?

Перерахуйте спільні та відмінні ознаки билини і казки.

7. Домашнє завдання. (Диференційоване)
  1. Прочитати билину "Вольга і Микула Селянинович"
  2. Підготувати розповідь про Київський, Новгородському циклах билин.
  3. Проілюструйте будь-яку бувальщину.

Схожі статті