(Урок літератури, 1 година)
Мета уроку: познайомити учнів з біблійною легендою «Вавилонська вежа», вчити працювати з легендою.
- познайомити з легендою;
- вчити складання тезового плану, переказу тексту;
- вчити правильно відповідати на питання;
- вчити розуміти стійкі вирази, прислів'я і приказки про мову;
- розвивати мовлення, мислення учнів, творчість;
- розвивати емоційну та інтелектуальну чуйність;
- виховувати любов до літератури;
- виховувати грамотного Новомосковсктеля.
Хід уроку
1. Організаційний момент.
- Хлопці, перевірте свою готовність до уроку. На партах повинні бути зошити з літератури, пенали, підручники, щоденники.
2. Підготовча робота.
- Запишіть в зошитах по середині слово «спілкування». Поруч вкажіть, які асоціації викликає у вас це слово? Що для вас спілкування? Читання.
Це було так давно, що ніхто вже не пам'ятає, коли це було. Розповідають, однак, ніби в ті часи всі люди говорили однією мовою і всі один одного розуміли.
І захотілося людям залишити пам'ять про себе на віки віків.
- Давайте зберемося всі разом і вибудуємо вежу! - сказав один.
Всі зраділи і закричали:
- Ми вибудуємо вежу, ми збудуємо вежу до самого неба!
Вибрали високу гору - і закипіла робота! Одні місять глину, інші ліплять з неї цеглу, треті цеглини ці в печах обпалюють, четверті возять їх на гору. А нагорі вже люди стоять, приймають цеглини і складають з них вежу.
Всі працюють, всім весело, всі співають.
Ціле місто виросло навколо гори, на якій будувалася вежа. Місто Вавилон.
Вежа будувалася не рік і не два. Одних цегли для неї знадобилося тридцять п'ять мільйонів! І для себе довелося ще вдома побудувати, щоб було, де відпочивати після роботи, а біля будинків посадити кущі та дерева, щоб птахам було, де співати.
А на горі з кожним днем все вище і вище, уступами, піднімалася красуня вежа; внизу широка, догори дедалі вужчим. І кожен уступ цієї вежі фарбували в різні кольори; в чорний, в жовтий, в червоний, в зелений, в білий, в помаранчевий. Верх придумали зробити синім, щоб був як небо, а покрівлю - золотий, щоб, як сонце, виблискувала!
І ось вежа майже готова. Ковалі вже золото кують для покрівлі, малярі занурюють кисті в відра з синьою фарбою. Але раптом, звідки не візьмись, з'являється серед людей сам бог Ягве. Не сподобалася йому їх затія - вибудувати вежу до самого неба. Не захотів він, щоб люди добралися до неба.
"Це тому вони примудрилися свою вежу вибудувати, - подумав він, - що у них одна мова і кожна людина розуміє іншого. Ось вони і домовилися!"
І наслав Ягве на землю велику бурю. Поки буря вирувала, вітер забрав всі слова, які люди звикли один одному говорити.
Незабаром буря вщухла, і люди знову взялися до роботи. Вони ще не знали, яка біда їх спіткала. Покрівельники пішли до ковалів сказати, щоб ті швидше кували тонкі золоті листи для покрівлі, а ковалі не розуміють ні слова.
І у всьому місті Вавилоні люди перестали розуміти один одного.
А у негополучается:
- Нічого не розумію! - кричить йому знизу інший. А виходить
І по всьому Вавилону лунають слова, зрозумілі одним і незрозумілі Іншим.
Всі покидали роботу, ходять як в воду опущені і шукають: хто б міг їх зрозуміти?
І стали люди збиратися купками - хто з ким говорить однаково, той з тим і намагається триматися. І замість одного народу вийшло безліч різних народів.
І розійшлися люди в різні кінці землі, кожен народ в свою сторону - будувати свої міста. А вежа стала мало - помалу розвалюватися.
Але кажуть, що до сих пір в кожному місті можна знайти уламки цегли від Вавилонської вежі. Тому що багато несли їх з собою на згадку про ті часи, коли на землі був мир і люди розуміли один одного.
І до сих пір на всіх мовах світу люди розповідають цю казку про недобудованої Вавилонської вежі.
(Переказ Т. Литвинової)
- Заповніть уважно таблицю з 1 по 7 пункт. Обговоріть в парах відповіді. Скорегуйте записи.
- Продовжимо обговорення легенди і заповнимо таблицю разом - пункти 8, 9.
легенда «Вавилонська вежа»