Баскетбол - правила гри

Команда і запасні гравці.

До складу кожної команди входять 5 основних і 5-7 (на великих турнірах) постійних запасних гравців, які можуть вступати в гру тільки після зупинки гри і свистка судді.

Якщо команда, що володіє м'ячем, має право на заміну при кожній зупинці гри, то команда, яка не володіє м'ячем, має право на заміну тільки в разі відскоку м'яча і тайм-ауту або коли команда, що володіє м'ячем, робить заміну.

Час гри.

У всіх класах баскетбольні матчі тривають 2 тайми по 20 хв чистого часу.

Перерва між таймами становить 10 хв. Якщо після закінчення часу матчу команди набрали однакову кількість очок, то дається додатковий час (5 хв) для виявлення переможця.

Кожна команда має право на 2 тайм-ауту в кожному таймі і на 1 тайм-аут в додатковий час. Тренери зазвичай використовують тайм-аут для того, щоб дати гравцям тактичні настанови і зробити заміну.

Початок гри.

Гра починається з того, що в центрі майданчика суддя кидає м'яч вгору між 2 гравцями, кожен з яких намагається відбити м'яч своєї команди. Решта гравців команди знаходяться поза центрального кола або в передній зоні.

Правила переміщення.

Згідно з цим правилом гравець, який отримав м'яч, має право зробити тільки 2 кроки (точніше, 2 контакту з підлогою). Дотик статі в момент прийому м'яча (також ловля м'яча на місці) зараховується за 1-й контакт. Стрибок з місця з м'ячем в руці є порушенням правила переміщення. Особливо часто це правило порушується під час пробіжок, на початку і в кінці дриблінгу.

У певний момент спортсмен може застосовувати дриблінг тільки 1 раз. Як тільки спортсмен доторкнеться до м'яча двома руками або візьме його однією або іншою рукою - дриблінг закінчується. Якщо спортсмен знову продовжує ведення м'яча, то це вважається порушенням правил (дубль-дриблінг). М'яч передається команді суперника, яка вводить його в гру з-за бокової лінії.

Зупинний м'яч.

Зупинним м'ячем називається така ігрова ситуація, при якій з м'ячем стикаються з 1 або по 2 гравця кожної команди і м'яч виводиться з гри. У цьому випадку гра триває спірним вкиданням.

М'яч поза грою.

Якщо м'яч або гравець з м'ячем стосується обмежувальних ліній площадки або статі, предмета або людини поза майданчиком, то суддя дає команду «поза грою».

У тому випадку, якщо положення поза грою визначити складно, т. Е. Якщо обидва бічних судді дотримуються різних думок або якщо судді не змогли визначити, з вини якої з команд було викликано положення поза грою, гра триває спірним вкиданням.

Вкидання.

Після зупинки гри в разі «поза грою» або технічних помилок (порушення правила переміщення, дубль-дриблінг, порушення правила 3 ​​сек і т. Д.) М'яч вводиться в гру шляхом вкидання з-за бокової лінії. У разі успішного кидка в кошик відбувається вкидання з-за лицьової лінії.

Кидок м'яча в корзину зараховується в тому випадку, якщо м'яч падає через кільце і сітку зверху вниз. За кожен успішний кидок, здійснений в процесі гри, команда отримує 2 очки, за кожен вдалий штрафний кидок - 1 очко.

Правило фолу.

Одним з найважливіших правил баскетболу є правило фолу (в перекладі з англійської - «помилка»). Розрізняються персональні в технічні фоли.

До персональних фолам відноситься будь-яке навмисне торкання суперника (затримка, поштовхи, удари, блокування руками і ногами і т. Д.). У подібних випадках м'яч передається противнику для вкидання. Після 11-го фолу за напівперіод фол під час невдалого кидка суперника карається 2 штрафними кидками.

Крім того, всі персональні зауваження заносяться до особової картки спортсмена. Якщо одночасно 2 гравця команди отримують зауваження, то суперник отримує право на 2 штрафних кидка. У більшості випадків штрафний кидок виконує той гравець, по відношенню до якого були порушені правила.

Обопільне зауваження гравці отримують в разі одночасного порушення правил по відношенню один до одного. В цьому випадку відбувається спірне вкидання. Кожен гравець, який отримав 5 персональних або технічних зауважень, повинен покинути майданчик. У разі грубих і навмисних порушень правил спортсмен може бути дискваліфікований. Але в тому і в іншому випадку команда має право на заміну.

Починаючи з 1976 р особливо строго штрафуються фоли нападників при кидку по кошику. Якщо через фолу м'яч не потрапляє в корзину, нападник отримує право на 2 штрафних кидка. Якщо при виконанні 1-го або 2-го штрафного кидка м'яч не потрапляє в корзину, нападник отримує право ще на 1 штрафний кидок (всього 3).

Якщо, не дивлячись на фол, гравець закидає м'яч в корзину, то цей кидок зараховується і гравець отримує додатково ще 1 штрафний кидок.

Технічний фол призначається в разі неспортивної поведінки гравця і карається 2 штрафними кидками, які виконує будь-який гравець команди суперника.

Правила часу.

Деякі з правил часу вкрай важливі. Через 30 сек після вкидання атака повинна бути завершена кидком в кошик суперника (правило 30 сек). Правило 3 сек свідчить, що нападник не може перебувати в області штрафного кидка суперника більше 3 сек. Для вкидання і для здійснення вільного кидка гравцеві відводиться 5 сек. При порушенні правил часу м'яч віддається супернику для вкидання.

Правило 10 сек увазі, що атакуюча команда зобов'язана після вкидання, проведеного на її половині майданчика, не довше ніж через 10 сек довести м'яч до половини суперника, і після цього атакуюча команда не може повернути м'яч на свою половину.