Важливо істотно підвищити культуру безпеки життєдіяльності людини, удосконалювати роботу з населенням - через школи, різні навчальні заклади, засоби масової інформації
Вид заняття. комбінована екскурсія з елементами бесіди.
Северодвінську служба порятунку вважає важливим проводити профілактичну роботу серед підростаючого покоління, так як дитячий травматизм в Росії в останні роки неухильно зростає. Вельми високий відсоток дітей в загальній кількості жертв аварій, катастроф, стихійних лих. Навіть неспеціалістам очевидно: одним із шляхів, що дозволяють в певній мірі змінити такий стан справ, є навчання дітей і підлітків грамотній поведінці в НС, вироблення у них навичок передбачення і уникати небезпеки.
За дітей у відповіді дорослі - вони дали дітям життя і зобов'язані захистити їх від підстерігають кругом небезпек, забезпечити виживання в екстремальних умовах, передати як естафету накопичені в цій галузі знання і досвід.
Працівники служб порятунку частіше за інших стикаються з потрапили в біду людьми і визволяють їх звідти, бачать кров і смерть, більше за інших знають ціну людського життя. Тому рятувальники однозначно і твердо виступають за навчання дітей, молоді, а також всього населення правилам поведінки в НС.
Рятувальників часто бачать в шкільних коридорах - вони приходять до учнів з бесідами. З управлінням освіти м Северодвінську узгоджені для проведення в школах міста тексти бесід за темами: «Небезпечні ігри»; «Безпечна вулиця»; "Один вдома"; «Безпечне купання»; «Льодохід»; «Тваринний світ міста»; «Безпечна поведінка в лісі».
Дівчатам і хлопцям під час спілкування з ними рятувальники намагаються роз'яснювати, що на вулиці, та й взагалі в житті, потрібно бути дуже обачним і обережним, без потреби не шукати пригод, бо вони завжди таять в собі небезпеку.
Бесіди, що проводяться фахівцями МКУ АСС, затребувані вчителями міських освітніх установ і добре сприймаються учнями. Після таких заходів у учнів підвищується інтерес до безпеки життєдіяльності, зменшується кількість пригод.
Мета: сформувати уявлення про роботу служби порятунку, професіях «рятувальник» та «оперативний черговий» і важливості даного виду діяльності для кожної людини.
- дати уявлення про роботу служби порятунку м Северодвінську, професіях «рятувальник» та «оперативний черговий»;
- формувати у дітей уміння правильно поводитися в критичній ситуації;
- виховувати у дітей дбайливе ставлення до свого здоров'я.
1. Форма, каска рятувальника, водолазний костюм;
Місця посещеніяекскурсіі. навчальний кабінет, інформаційно-диспетчерський центр, рятувальна машина.
1. Організаційний момент. Привітання.
Діти роздягаються, сідають на місця в навчальному класі.
Привітання: - Добрий день, хлопці. Дуже раді бачити вас у нас в гостях.
2. Бесіда з елементами фронтального опитування та екскурсії.
- А чи знаєте ви, куди ви прийшли сьогодні на екскурсію? (Вислуховуються відповіді дітей)
- Так, ви прийшли в службу порятунку.
- А хто тут працює? (Рятувальники)
- Хто такий рятувальник?
- Як можна рятувальника відрізнити від звичайної людини? (за формою). Як ви думаєте, яку роль повинна виконувати така форма? (Захист від холоду і вітру, дощу і негоди).
- А чому вона така яскрава? (Форма повинна бути помітна здалеку, щоб рятувальника було видно при будь-яких умовах - наприклад, в лісі. А щоб краще бачити рятувальника в темряві, на одяг нашиті світловідбиваючі смуги.) Проводиться показ форми рятувальника.
- Чим рятувальник захищає голову? Навіщо? Проводиться показ каски рятувальника.
- Хто хоче приміряти каску рятувальника (викликається кілька людей).
- Спасибі, хлопці, сідайте.
- Як ви вважаєте, хто може бути рятувальником? Якими рисами характеру повинен володіти справжній рятувальник? (Хоробрість, мужність).
- Так, звичайно, рятувальники повинні бути завжди в дуже хорошій фізичній формі, бути сильними і сміливими. А ще вони повинні відповідати високим вимогам знаннями, тому рятувальники щодня вчаться. Як ви думаєте, чому? (Вислуховуються припущення дітей).
4. Міні-екскурсія в інформаційно-диспетчерський центр.
- Як рятувальники дізнаються, що комусь терміново потрібна їхня допомога? (Вислуховуємо відповіді дітей).
- Зараз ми з вами підемо в ИДЦ, подивимося і послухаємо, що там займається оперативний черговий, але перед цим я хочу вас запитати: як потрібно себе вести в ИДЦ і чому? (Мовчки стояти і спостерігати, т. К. В цей час можуть зателефонувати в службу порятунку).
- Отже, чому ми так швидко пішли (щоб не заважати працювати оперативному черговому).
- Хто з вас був дуже уважним і запам'ятав, що знаходиться в ИДЦ, і чому це служить?
Проводиться розповідь про реальні випадки, що сталися з дітьми в м Северодвінську, яким надали допомогу рятувальники:
- Багато хлопчики люблять грати «в війну», при цьому замість шоломів і касок використовують різні предмети - наприклад, мамину каструлю. Одягти її легко, а от зняти не завжди виходить самому - доводиться звертатися до рятувальників.
- А дівчатка дуже люблять вбиратися, прикрашати себе «коштовностями». А якщо кілець немає або їх модниці мало, в хід йдуть гаечки, металеві кільця та інше. А потім гаєчка не знімається, пальчик опухає, синіє і болить. І тут на допомогу приходять рятувальники.
- У практиці рятувальників бували випадки, коли хлопчик просунув голову між металевими прутами поручнів на сходах, а назад витягнути не зміг. Рятувальникам довелося відпиляти прути перил і звільнити бранця.
6. Міні-екскурсія до спеціалізованого рятувального автомобілю
- Але на цьому наша екскурсія не закінчується, я запрошую вас подивитися, які інструменти та спеціальне обладнання застосовують рятувальники в своїй роботі.
Діти одягаються, виходять на вулицю до спеціалізованої рятувальної машині.
Рятувальники показують, як працює бензоріз, розрізаючи шматок металевої труби, демонструють наповнення рятувального автомобіля обладнанням.
7.Подведеніе підсумків, рефлексія
- Що нового ви дізналися?
- Про які професії ми сьогодні говорили?
- Як ви поведете себе, якщо побачите аварію на вулиці або потопаючу людину, зачинилися двері і ви її не можете відкрити, в під'їзді сильно пахне газом?
- Люди яких професій працюють в службі порятунку?
- Якими інструментами і обладнанням користуються фахівці служби порятунку?
- Якщо хтось із вас, хлопці, займається спортом, стежить за своїм здоров'ям і хоче працювати рятувальником - ласкаво просимо до нас. Нам потрібні міцні, здорові, грамотні фахівці.
- До побачення. Спасибі, що уважно слухали.
Додаток: фотографія школярів на екскурсії в службі порятунку.