Зайцева про, наука про рослини, газета «біологія» № 27

О.Ю. ЗАЙЦЕВА,
учитель біології пор. шк. № 1267,
м Москва

вступний урок

Мета уроку: познайомити учнів з поняттями «біологія», «ботаніка», «царство», «рослинний покрив», «дикорослі рослини»; виявити зв'язок між ними і визначити місце рослин в органічному світі; навчити роботі зі схемами і навчальним матеріалом.

1. Організаційна частина (3 хв)

Сьогодні ви вперше прийшли в цей кабінет, щоб почати вивчення нового предмета - «біологія». Зустрічатися ми з вами будемо протягом п'яти років, кожен раз все більше і більше заглиблюючись в пізнання всього живого, що нас оточує.

2. Вступна частина (18 хв)

Почнемо з визначення. Що ж таке «біологія»? Ціла це наука або складається, як будинок, з безлічі цеглинок? І який з цих цеглинок нам з вами треба буде вивчити в цьому році?

Слово «біологія» утворено від двох грецьких слів: «біос» - життя і «логос» - вчення і означає «вчення про життя».

Запис на дошці і в зошитах: «біос» - життя, «логос» - вчення (грец.).

У сучасній системі наукових знань біологія визначається, як наука про живу природу.

Запис в зошитах: «Біологія - наука про живу природу».

Якщо ви подивіться навколо, то побачите величезну кількість живих організмів: це дерева і трава, птахи і метелики, риби і кішки. На деревах можна побачити мох, під деревами - гриби. Якщо розкопати грунт, можна знайти тих, хто ховається від нас, - черв'яків, личинок комах і дуже багато інших живих організмів. Але всі вони такі різні. Саме тому біологія ділиться на цілий ряд наук. Це дозволяє охопити все різноманіття життя і не заплутатися в ньому. У навчальному курсі наступних п'яти років ми з вами познайомимося з декількома з розділів біології.

Запис на дошці і в зошитах.

Жодна з цих наук не може бути вирвана з цілісної системи. Ботаніка - наука про рослини - не може стояти окремо від зоології - науки про тварин. Щоб у рослини з'явилися насіння, має відбутися запилення (про який ми поговоримо пізніше), а цього в багатьох випадках допомагають комахи, що перелітають з квітки на квітку і переносять на своїх тільцях пилок.

Багато тварин є рослиноїдних, тобто харчуються рослинами. Цих тварин в свою чергу поїдають хижаки. І рослини, і тварин споживає в їжу людина. Рослини дають поживу тваринам і людині, в процесі фотосинтезу виділяють кисень, яким дихають тварини, людина і самі рослини. Відмираючи і розкладаючись разом із залишками тварин, вони утворюють родючий шар грунту - гумус, на якому виростають нові покоління рослин. Таким чином, без рослин неможливе життя на Землі. Тому охорона і захист рослин є найважливішим завданням. Чи не буде рослин - не буде їжі і кисню - життя зникне.

Ми з вами познайомимося з цитологією - наукою про клітці. будемо вивчати будову і життєдіяльність клітини (з клітин складаються всі живі організми, крім вірусів). Дізнаємося, як рослини розвивалися з моменту свого виникнення до нашого часу, тобто ознайомимося з еволюцією рослинного світу. Простежимо взаємозв'язок рослин із середовищем проживання - це вивчає екологія. Ознайомимося з величезною різноманітністю рослинного світу і його систематикою.

З курсу біології ви дізнаєтеся, що все в цьому світі взаємопов'язано. Вивчаючи рослини, тварин, організм людини, ви побачите, що все це утворює єдиний величезний світ - світ живого.

Але спочатку докладніше познайомимося з тим, що нам належить дізнатися в цьому році.

3. Ботаніка (20 хв)

На ваших підручниках написано «Біологія. Рослини ». По-іншому то, чому присвячений цей підручник, називається ботанікою. Слово «ботаніка» походить від грецького слова «ботане», що означає трава, рослини.

Запис на дошці і в зошитах: «ботане» - трава, рослина (грец.).

Запишемо визначення: «Ботаніка - наука про рослини і рослинному покриві». На стенді ви можете бачити різноманітні рослини (на стенді прикріплені зображення деревних, чагарникових і трав'янистих форм вищих насінних рослин, хвойних, папоротевих, хвощевидних, плауновідних, мохоподібних, водоростей. Тут же зображення бактерій, грибів, лишайників. Всі об'єкти легко впізнавані). Які з цих рослин ви знаєте?

Учні швидко по ланцюжку називають все зображене на дошці. При цьому можлива допомога вчителя з визначенням назв хвощів, плаунів, бактерій, мохів, лишайників.

Чи всі названі вами об'єкти є рослинами? Як ви думаєте, чому бактерії, гриби і лишайники стоять окремо?

Весь навколишній нас живий світ ділиться на царства.

Запис на дошці і в зошитах.

В цьому році нам належить вивчити три царства. Це царство бактерій - найдрібніших істот, видимих ​​тільки в мікроскоп, царство грибів і царство рослин.

На лівому стенді ви бачите представників царства рослин. Але вони дуже різні, зовсім не схожі один на одного. Виникає питання: як же вони можуть належати до одного царству? Як будь-яка велика держава ділиться на менші частини (республіки, губернії), так і царство рослин ділиться на групи поменше. Щоб охопити все різноманіття царства рослин, ми з вами побудуємо схему рослинного світу.

Спочатку малюємо серединку квітки ромашки і ділимо її на дві частини - це будуть Вищі, або Судинні, рослини та Нижчі рослини. Судинні рослини - це рослини, у яких поживні соки рухаються по сформованим судинах (рис. 1).

Вищі рослини діляться на рослини, що розмножуються спорами і розмножуються насінням (рис. 2). Спорові рослини містять у собі Плауноподібні, Хвощеподібні, Папороті. Насінні - Голонасінні (у них розвиваються насіння нічим не захищені) і Покритонасінні.

Подивимося на стенд - у нас з вами залишилися ще мохи і водорості. Ні ті, ні інші не мають добре виражених судин, тому їх прийнято відносити до нижчих рослин (рис. 3).

Але наша з вами ромашка не закінчена. Як ви думаєте чому? А тому, що ми відобразили на ній тільки царство рослин. А ботаніка традиційно вивчає ще гриби і бактерії. Тому олівцями різних кольорів намалюємо ще два царства, які нам належить вивчати: царство бактерій і царство грибів (рис. 4).

Але ми сьогодні дуже часто згадуємо і ще про таких організмах, як лишайники. Це дуже цікаві організми, які називаються симбионтами, тому що тут в одному будинку живуть одразу два мешканця: одна частина лишайника - водорість, а інша - гриб. Вчені довго сперечалися, до кого царству віднести лишайники - до рослин або грибів, і поки їх вважають просто організмами-симбионтами.

А тепер ще одним кольоровим олівцем обведемо по контуру всі пелюстки (рис. 5). Ми з вами об'єднали царства, які будемо вивчати в нашому курсі ботаніки. Але ботаніка вивчає ще й розселення рослин по нашій планеті Земля. Згадайте, як звучало визначення цієї науки (ми його записали в зошитах).

Що ж таке рослинний покрив? Луг, ліс, поле, город - чи будуть вони рослинним покривом? Так, будуть.

А чи бачите ви різницю між цими спільнотами?

Лугові і лісові рослини ростуть самі по собі (як часто відповідають учні), тобто вони ростуть природно, без допомоги людини. А поля і городи засіває рослинами людина, тобто це штучно (спеціально) посаджені рослини. Таким чином, рослинний покрив ділиться на природний і штучний.

Запис на дошці і в зошитах.

Відкриємо підручник. На стор. 8 жирним шрифтом написано: «Рослини дикорослі та культурні та їх значення для людини». Удома ви прочитаєте всі до кінця і закінчите нашу схему. Я покажу, як це робиться.

4. Домашнє завдання (10 хв)

Учень читає підручник до опису дикорослих рослин; учитель заповнює схему.

На наступному уроці ми згадаємо, що дізналися сьогодні. Удома ви самостійно заповніть графу «Штучний рослинний покрив».

Запишіть в щоденники завдання: закінчити таблицю в зошиті, використовуючи підручник на стор. 8-9.

Схожі статті