Волейбол офіційні правила гри коротко

Правила гри в волейбол доопрацьовуються і змінюються, що робить цей вид спорту ще цікавіше і видовищним. Виграє команда, яка здобуде перемогу в 3 періодах. Кожна частина гри ведеться до 25 очок. Детальніше правила і особливості цієї гри розглянемо далі.

Ігрове поле і його розмітка

Волейбольні матчі проводяться на рівної прямокутної майданчику 18 * 9 метрів. Вона включає в себе ігрове поле і вільну зону. Над майданчиком має бути не менше 12 м вільного простору.

Обмежують ігровий територію бічні і лицьові лінії попарно. Їх ширина становить 50 мм. На дві рівні половини майданчик розділяє середня риса, розміщена під сіткою між бічними лініями. На половинах поля розмічаються кордону атаки (3 метра від середньої лінії).

Територія поділяється на певні зони:

1. Фронтальна зона обмежена віссю центральної лінії і краєм кордону атаки, продовжується за боковими лініями до закінчення вільної ділянки майданчика;

2. Зона подачі - територія, розташована за кожної лицьової рисою на 9 метрів. Вона має обмеження по боках (двома ризиками по 150 мм, нанесеним на дистанції 200 мм від лицьової лінії). У глибину вона простягається до закінчення вільної зони;

3. Місце заміни. Шматок вільної зони, що має обмеження продовженням ліній атаки до столу секретаря;

4. Місця розминки розташовані за вільними зонами, мають приблизну площу в 8-9 квадратних метрів.

Також передбачені місця для віддалених гравців. Вони розташовуються за продовженням лицьовій риси і можуть обмежуватися червоною лінією.

За правилами волейболу сітка встановлюється перпендикулярно осі лицьової лінії. Верхній кант повинен знаходитися від майданчика на висоті 243 см для чоловіків, і 224 см для жінок.

Особливості та розміри сітки:

• Ширина / довжина (м) - 1 / 9,5;

• Верхній кант обшивається п'ятисантиметрової горизонтальній стрічкою, по краях якої передбачені отвори для фіксуючого шнура;

• Всередині стрічки пропущений трос, що забезпечує потрібну натяжку і кріплення сітки до стійок;

• Нижня частина сітки оснащена фіксуючим шнуром, пропущеним через комірки;

• Перетин квадратних осередків сітки - 100 мм.

Стійки (висотою 2,55 метра) монтуються на відстані 50-100 см за бічними розмітками. Вони повинні бути гладкими, округлої форми, без додаткових елементів.

М'яч виготовляється з натуральної або штучної шкіри з внутрішньої гумової камерою. Він повинен бути сферичної форми, мати коло 650-670 мм, масу - 270-280 м Всі м'ячі, призначені для гри, повинні володіти однаковими параметрами.

Вимоги до команд

Підписуйся на Алвина Алмазова: Вконтакте. Instagram. Telegram. Facebook. Twitter. Тебе чекають безкоштовні прогнози на спорт, гарячі дівчата, хороший гумор і поради зірок!

Максимальний склад команди включає в себе 12 волейболістів, тренера з помічником, масажиста і лікаря. На гру можуть виходити гравці, попередньо внесені в протокол. Один з членів команди є капітаном. Спортсмени, які не беруть участі в матчі, можуть розминатися у відповідній зоні або сидіти на лавці біля столика секретаря.

Екіпірування волейболістів складається з футболки, шортів, шкарпеток, спортивного взуття. Амуніція у всіх спортсменів повинна бути в одному виконанні за кольором, малюнків і іншим атрибутам. Форма ліберо відрізняється від екіпіровки інших гравців команди. Взуття - легка, без каблуків, з гумовою або шкіряною підошвою.

Виграшне очко зараховується, якщо:

• М'яч успішно приземлився на території суперника;

• Противник зробив помилку;

• Команда суперника отримала зауваження.

М'яч розігрується від моменту його подачі до виходу з гри. Якщо яка подавала виграє розігрування, вона заробляє очко і виконує наступну подачу. Приймаючий колектив отримує очко, якщо виграє розігрується м'яч, право подачі переходить до нього.

Матч грається в п'ять партій. Команда, першої набрала 25 балів, вважається переможцем в періоді. Гру виграють ті спортсмени, які отримають перемогу в трьох партіях. При нічийному рахунку (2: 2), вирішальний період грається до 15 очок з досягненням мінімальної переваги в 2 очки.

У матчі від кожної команди беруть участь 6 волейболістів. Первинна розстановка гравців визначає подальші переходи. У момент удару спортсмени розташовуються в межах своєї половини по позиціях, крім подає гравця.

Загальна схема розстановки виглядає наступним чином:

• Три учасники передньої лінії розташовуються праворуч, ліворуч і по центру;

• Волейболісти задньої лінії розташовуються в такому ж порядку;

• Після подачі м'яча спортсмени можуть переміщатися по всій частини свого майданчика, займаючи вільні ділянки.

Якщо при виконанні подачі гравці знаходяться не на своїх позиціях або фіксується помилка, визнається позиційний спірний момент. Результатом може бути розстановка гравців по місцях або покарання у вигляді втрати розіграшу.

Коли право подачі переходить до приймаючої команді, у разі переходу гравців за годинниковою стрілкою.

Гравці повинні грати в межах свого поля, але в разі повернення м'яча після подачі суперника в гру, допускається вихід за межі вільної зони. Після кожного прийому команда має право трьох торкань м'яча перед ударом.

Волейболіст не може торкатися м'яча два рази поспіль. Кілька гравців можуть контактувати з м'ячем одночасно. Якщо після зіткнення двох опонентів над сіткою м'яч залишається грі, команда, яка приймала виконує ще три удари.

Удари по м'ячу мають деякі особливості:

• Він може стосуватися будь-якої частини тулуба;

• М'яч повинен бути саме вдарений, допускається його відскік в будь-якому напрямку;

• При першій подачі він може стосуватися тіла в будь-якому місці за умови, що це відбувається протягом одного дії.

• М'яч вважається в розіграші після першої подачі, дозволеної арбітром;

• Після фіксації помилки будь-яким рефері матчу м'яч вважається поза грою;

• Якщо ігровий снаряд стосується ігрового поля, включаючи обмежувальні лінії, м'яч вважається «в майданчику».

• При його попаданні за межі обмежувальних ліній, перетині простору під сіткою або контакту з предметами, людьми за межами площі, м'яч вважається які у ауті.

Цей маневр є введення м'яча в гру волейболістів задньої лінії з точки подачі. Черговість подач гравцями дотримується в порядку, зазначеному в картці розташування. Дозвіл на виконання подачі дає рефері, переконавшись, що спортсмени готові розпочати або продовжити гру.

Після першого введення м'яча, зміна гравців для подач визначається наступним чином:

• Якщо подавала виграє розігрування, той же гравець здійснює подачу знову;

• При виграші приймаючої командою, право на подачу переходить до неї, гравці здійснюють перехід, а гравець, який опинився на правій позиції задньої лінії виконує введення м'яча з подачі;

• Підкинувши м'яч вгору, що подає повинен одним ударом кисті або іншій частині руки направити м'яч в сторону суперників;

• У разі помилки при подачі (неправильне розташування, подвійне торкання, потрапляння в сітку або під неї), право на введення м'яча переходить до опонентів.

Перерви між партіями тривають три хвилини. Проводиться зміна майданчиків і оформляється відповідний запис у протоколі розстановок. Команди міняються майданчиками після кожної ігрової частини, крім вирішальної партії, в якій гра йде до восьми очок, після чого команди відразу змінюються полями без зміни розстановки.

Кожна команда може призначити ліберо з попередніми занесенням в протокол. Його форма повинна відрізнятися від волейболістів своєї команди і гравців супротивника. Його дії полягають в наступному:

• Можливість заміни будь-якого спортсмена задньої лінії;

• Він не має права подавати, блокувати удари, грати в атаці, якщо м'яч над сіткою;

• Ліберо є свого роду постійним захисником і не бере участі в стандартних переходах.

Він не може бути капітаном команди, але допускається заміна гравцем, який грав на його місці перед цим.

Неправильна поведінка і санкції

Як і в будь-якому виді спорту, правила волейболу передбачають можливості фолів різного ступеня і покарання за них.

Неспортивну і грубу поведінку по відношенню до глядачів, арбітрам, учасникам своєї або змагається команди, в залежності від ступеня порушення може каратися:

• Попередженням (усно або жестом);

• зауваження (жовта картка);

• Видаленням до кінця партії (червона картка);

• дискваліфікація до кінця матчу (жовта і червона таблички).

За правилами волейболу матч обслуговує бригада, до складу якої входять:

• Перший і другий суддя;

• Два або чотири арбітри на лінії.

Про початок гри свистком сповіщає перший суддя. Під час матчу зупиняти і відновлювати гру може і другий суддя. У разі розбіжностей проходить нарада з лінійними арбітрами, після чого приймається остаточне рішення. Секретар веде протокол, записує проміжний і остаточний результат матчу. Рефері на лінії контролюють і фіксують заступи, порушення переходів, торкання м'яча і сітки.