Великі перемоги і поразки

А результат - значить, зайняти тільки 1-е місце, будь-яке інше буде сприйнято як невдача, іншого результату вболівальники не чекають. Наші хокеїсти аж надто довго не ставали олімпійськими чемпіонами, 22 роки! Вже виросло ціле покоління, яке не знає смаку такої перемоги, а був час (1964 - 1976), коли «червона машина» виграла чотири Олімпіади поспіль!

Однак, легкою прогулянкою Олімпійський турнір ніколи не був. Там такі бували гри, такі кипіли пристрасті, що вболівальники у чорно-білих телевізорів хапалися за серце і пили валідол.

Ось про деяких таких олімпійських баталіях і розповімо.

СРСР - ЧССР 4: 5, Гренобль, 1968

Найголовнішим нашим противником на льодовій арені в 60-70-ті роки була збірна Чехословаччини. Перш за все, за політичними мотивами. СРСР в 1968 році танками розчавив «празьку весну». І чехи за це люто ненавиділи росіян. А тут - хокей.

Ігри 1968 року проходили у французькому Греноблі, до танків було ще півроку, але відчуття відвертої ворожнечі ужепрісутствовало. Тоді олімпійський хокейний турнір проходив за коловою системою - 8 найсильніших команд планети грали кожна з кожною в одне коло і переможець визначався за кількістю набраних очок. «Червона машина» легко розпочала турнір, розгромивши спочатку східних німців 9: 0, потім західних 9: 1, не залишили жодних шансів ні американцям 10: 2, ні фінам 8: 0. Зі шведами довелося добряче попотіти, але і їх здолали 3: 2. Залишалися чехи і канадці.

Повернемося ж до Гренобля. Чехи вийшли на гру з нашої збірної з настроєм «перемога або смерть». І перший період завершили з рахунком 3: 1. За 10 хвилин до кінця гри чехи вели в рахунку 5: 2. Тоді трапився кумедний епізод. Наш великий тренер Анатолій Тарасов крикнув в серцях закинув нам п'яту шайбу Йозефу Голонка: «Ти фашист!» Чеський форвард образився і помстився. Через хвилину він під'їхав до радянської лавці запасних і, зображуючи ключкою скрипковий смичок, проспівав Тарасову матірний експромт, останній рядок якого звучала приблизно так «Дорогий, ікс з тобою!» Тарасов сказився, ще раз вилаяв чеха і тими ж словами погнав свою команду вперед. Наші нібито прокинулися, притиснули чехів до п'ятачку і скоротили розрив у рахунку до мінімуму 5: 4. Але фінальна сирена перервала наступальний порив «червоної машини».

Здавалося, що «золото» тепер дістанеться чехам. Однак в останньому турі вони не змогли переграти шведів 2: 2, а наші, накручені Тарасовим надміру, просто розкатали канадців, як кошенят - 5: 0. Збірна СРСР за підсумками турніру набрала на одне очко більше чехів і в черговий раз стала Олімпійським чемпіоном.

СРСР - ЧССР 5: 2, Саппоро, 1972

Звичайно наші «закляті друзі» затамували на нас злість і мріяли повалити збірну СРСР з олімпійської вершини на наступних іграх в 1972 році в японському Саппоро. Обидві команди непогано виступали, а особиста зустріч відбулася в останньому турі, і, по суті, стала фіналом - хто виграє, той і стане чемпіоном. Наших влаштовувала і нічия, але яка могла бути нічия, якщо це чехи?

Це була перша Олімпіада великого Владислава Третяка. Завдяки його високій психологічної стійкості наші перемогли. За 10 хвилин до кінця гри «червона машина» вела в рахунку 4: 2, і ось тут чехи кинулися в бій, «останній і рішучий». Але нічого у них не вийшло - Третяк грав спокійно і надійно. До того ж чехів зловили на контратаці - 5: 2. Збірна СРСР відстояла свій високий титул.

СРСР - ЧССР 4: 3, Інсбрук, 1976

Наступна зустріч збірних СРСР і ЧССР на Олімпіаді в 1976 в австрійському Інсбруку стала одним з найяскравіших матчів за всю історію світового хокею. Знову був коловий турнір, і знову особиста зустріч головних суперників відбулася в останньому турі. І, як 4 роки тому, «червоній машині» було досить нічийного результату.

Гра вийшла драматичною. Та що там казати - її повний запис викладена на сайті You Tube. Дивіться і насолоджуйтеся.

Чехи виграли перший період 2: 0. На сьомій хвилині другого періоду наші залишилися втрьох проти п'ятьох на дві хвилини. Здавалося б, це все, зараз нам заб'ють, і кінець. Однак наші не дали чехам використати чисельну перевагу, і в матчі стався перелом - на останню перерву команди пішли за рахунку 2: 2. У третьому періоді наші притиснули чехів до воріт, але шайба в них не йшла. Зате за 6 хвилин до сирени чехи змогли забити, і вся збірна ЧССР вискочила на лід від радості - вони вже вважали себе Олімпійськими чемпіонами. Потім сталося диво. Спочатку Олександр Якушев зрівняв рахунок, в звалищі на п'ятачку проштовхнувши шайбу в ворота. А через хвилину переможну крапку поставив № 17 - Валерій Харламов. Шайба відскочила до нього після вкидання, чеський воротар чому від'їхав убік, і Харламов залишився один проти порожніх воріт. І ось як цей момент буде потім згадувати великий гравець: «Я боявся не потрапити в порожні ворота. Перший раз в житті боявся. Нікого в них не було. Навіщо я кинув верхом? Не знаю. Кинув, і здалося, що шайба полетить вище, не ввійде. А вона увійшла. Під саму штангу ... »

СРСР - США 3: 4, Лейк-Плесіді, 1980

Збірна СРСР тоді - головний фаворит хокейного турніру, їй немає рівних, вона на той момент п'ятикратний Олімпійський чемпіон, найсильніша збірна світу. А збірна США - це команда, складена з гравців-аматорів університетських клубів. Студенти.

Вони зійшлися в передостанньому колі турніру. Перемога відкривала шлях до золотих медалей, той, хто програв міг розраховувати в кращому випадку на «срібло». Тренер американців Херб Брукс перед грою сказав слова, які хокеїсти запам'ятали на все життя «Ви були народжені, щоб бути гравцями. Це була ваша доля - потрапити сюди, на цю гру. Тримайтеся самі і тримайте шайбу ».

Наші по ходу гри вели в рахунку. Але в кінці другого періоду Третьяк безглуздо помилився, і за секунду до сирени шайба влетіла в наші ворота - 2: 2. Розсерджений старший тренер Віктор Тихонов замінив Третяка на Мишкіна, через роки він визнав свою помилку. Американців же ця заміна тільки надихнула. Стадіон весь третій період, що не змовкаючи, скандував «Ю-ЕС-ЕЙ. ». Наші в третьому періоді каталися, як варені, а у американців все виходило. Підсумок 4: 3 на їхню користь. У США стався всенародний стихійне свято. Нам же дісталися срібні медалі.

Реакція на поразку в нашій країні була стриманою, без оргвисновків. Головний хокейний уболівальник Леонід Брежнєв запросив Тихонова до себе і сказав йому: «Віктор, не переживай. А знаю, що ми сильніші американців ».

Це був останній олімпійський успіх нашого хокею. Вперше на Іграх можна застосувати не круговий турнір, а систему плей-офф, коли той, хто програв вибуває зі змагань. Для «червоної машини» такий принцип був в дивину, за такою системою вона ще жодного разу не грала, але пристосувалася. А у фінальному поєдинку нас чекали канадці. Той час, коли канадці ігнорували Олімпійські ігри, скінчилося. Мало того, Міжнародний олімпійський комітет відійшов від колишніх принципів, і на Ігри стали допускати професійних спортсменів, що і правильно. Адже та ж збірна СРСР з 50-х років комплектувалася професійними по суті своїй гравцями, хокей був їх основною роботою, за яку платили зарплату. Однак на міжнародній арені їх представляли як любителів. Так що рішення МОК було справедливим.

Гра вийшла дуже жорсткою, навіть відчайдушною. Канадці останній раз ставали Олімпійськими чемпіонами за 40 років до того, в 1952 році. І вони дуже хотіли перемогти. Тим більше що команда у них була молода. І у наших команда була молода, багато досвідчених гравців тоді поїхали за океан. Поєдинок був сверупорним. Після двох періодів рахунок 0: 0. Але в третьому періоді підопічні Віктора Тихонова змогли забити три рази. Відзначилися Болдін, Биков і Буца. Збірна СРСР виграла Олімпіаду втретє поспіль. Тепер це сприймається як диво. А тоді по-іншому і не могло було бути.