Урок геометрії по темі побудова перетинів в многогранниках методом слідів

Девіз: "Ми одна сім'я, ми вчимося все разом"

Мета уроку.
  • Формування в учнів навичок вирішення завдань на побудову перетинів методом слідів.
  • Формування і розвиток в учнів просторової уяви.
  • Розвиток графічної культури і математичної мови.

Навчальна мета: формування умінь і навичок побудови перетинів методом слідів.

Виховує мета: виховувати почуття згуртованості, взаємодопомоги, виховувати вміння працювати індивідуально над завданням.

Тип уроку: урок формування та вдосконалення знань.

Форми організації навчальної діяльності: групова, індивідуальна, колективна.

Технічне забезпечення уроку: мультимедійний проектор, набір геометричних тіл (куб, паралелепіпед, піраміда).

Організаційний момент: Розсідаємося на 3 групи по 5 осіб. На кожному столі - набір тіл, пам'ятки-опори, картки для індивідуальної роботи з побудови перетинів.

Слово вчителя. Ви вивчили аксіоми стереометрії, слідства з аксіом, теореми про паралельність прямих і площин в просторі. При вирішенні багатьох стереометричних задач використовують перетин многогранника площиною. Існує кілька методів побудови перетинів багатогранника площиною: метод слідів, метод внутрішнього проектування та комбінований метод.

Ми вивчимо метод слідів.

1) Хлопці, я пропоную вам повторити і згадати деякі геометричні поняття і визначення.

  1. Основне поняття геометрії - місце перетину двох прямих, що не має виміру.
  2. Геометрична фігура, що складається з шести квадратних граней.
  3. Окремий предмет в просторі.
  4. Спосіб зображення просторових фігур на площину.
  5. Плоска фігура, утворена перетином тіла площиною.
  6. Сторона межі багатогранника.
  7. Багатогранник, поверхня якого складається з чотирьох трикутників.

2) Хлопці, перед вами приклад неправильного побудови перетину куба АС1 площиною, що проходить через задані точки N, C, D1.

А поруч перетин побудовано вірно.

На уроках креслення ви користувалися визначенням: Перетин - це зображення фігури, яка виходить при уявному розсіченні тіла площиною.

Ось таким визначенням ми і будемо користуватися сьогодні на уроці.

У тетраедра перетинами можуть бути тільки трикутники або чотирикутники, а в паралелепіпеді - трикутники, чотирикутники, п'ятикутник або шестикутники.

Метод слідів включає три важливих пункти:
  1. Будується лінія перетину (слід) січної площини з площиною основи багатогранника.
  2. Знаходимо точки перетину січної площини з ребрами многогранника.
  3. Будуємо і заштриховуєш розтин.

Розглянемо приклад (мультимедійний проектор).

Побудувати переріз куба, що проходить через точки М, N, L.

Три учня працюють біля дошки (по одному учню з кожної групи)!

Опора-пам'ятка
  • Аксіома1. Через будь-які три точки, що не лежать на одній прямій, проходить площину, і причому тільки одна.
  • Аксіома2. Якщо дві точки прямої лежать в площині, то всі точки прямої лежать в цій площині.
  • Аксіома3. Якщо 2 площині мають загальну точку, то вони мають загальну пряму, на якій лежать всі загальні точки цих площин.
Наслідки з аксіом:
  1. Через пряму і не лежить на ній крапку проходить площину, і притому тільки одна.
  2. Через дві пересічні прямі проходить площину, і притому тільки одна.

Способи завдання площини.

Підсумок уроку: повторити алгоритм побудови перетину методом слідів. Оцінити роботу учнів.

Домашнє завдання: закінчити завдання за індивідуальними картками.

Схожі статті