Урок №26 історія стародавнього світу китайський мудрець Конфуцій

Китайський мудрець Конфуцій.

Мета уроку: 1. Ознайомити учнів з поглядами китайського мудреця Конфуція.

2. Продовжити формування умінь правильно по-показувала на карті історичні об'єкти, формулюють-вать нескладні висновки, працювати з текстом підручника, виділяти головне.

Устаткування: сучасна політична карта світу, карта «Стародавній Схід. Індія і Китай 3 тис. До н.е. - III ст. н.е. »

Хід уроку I. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань учнів по темі «Індійські касти».

1. Підготовка усної відповіді по картці № 22.

Підготуй розгорнуту відповідь на питання

«На які групи людей де-лилося древнеиндийское суспільство?».

Для цього згадай:



  • Чим займалися жерці. знатні воїни, хлібороби, слуги,
    яких за легендою Брахма створив з частин свого тіла?

  • Як ці групи людей відрізнялися зовні один від одного?

* Які права мала кожна з цих груп?
Зро ай висновок.

Приблизний відповідь учня:

У Стародавній Індії існувала легенда про те, що бог Брахма з частин свого тіла створив чотири касти. Касти - групи людей, у яких були будів-го певні права та обов'язки. Найбільш поважними в Індії вва-лись брахмани - жерці. Вони носили одяг з білих тканин і служили богам. Для того, щоб стати справжнім брахманом. потрібно було довго і ос-новательно вчитися. Воїни брали участь у військових битвах, захищали царів, носили одяг з червоної тканини. Хлібороби повинні були працювати на зем-ле, займатися господарством. Вони носили одяг з жовтої тканини. Слуги робили різну роботу, обслуговували своїх господарів, підпорядковувалися представникам ви-шеуказанних каст, їх колір одягу - чорний. Але найтяжче було «непріка-Саем». Ці люди робили найбруднішу роботу і були ізгоями в суспільстві. Таким чином, нерівність між цими групами здавалося індійцям ес-тественного і вічним. Його закріплювала релігія.

2. Робота з класом.


Коли відбулося об'єднання Індії? Покажіть по карті кордону об'єднаної Індії. (ВIIIв. До н. Е.)

  • Який цар об'єднав Індію? (Цар Ашока.)

  • Як ви думаєте. чому Ашока став сповідувати буддизм і закликати до цього жителів своєї держави? (Коли існує єдина
    віра, легше об'єднати народ, легше ним керувати.)

  • У кожного народу Стародавнього світу подібні заповіді ми вже зустріч-
    Чи? (У євреїв, які схожі заповіді помістили в Біблію.)

  • 2. ТЕСТ.

    1. Де знаходиться Індія?

    а) на заході Азії

    в) на сході Азії

    2. В якій країні стали вперше виробляти цукор?

    3. Хто з царів Індії першим віддав перевагу буддизму?

    10. До якої касти належали царі в Стародавній Індії?

    Ключі до тесту: 1-б, 2 - 6,3 - 6,4 - б, 5 - б, 6 - а, 7 - а, 8 - а, 9 - а, 10 - а.

    (Використовувати взаємоперевірку тестів і виставити кращі оцінки в журнал, учням, не набирають 10 балів запропонувати ще раз звернутися до цієї теми)

    3. Усна відповідь учня по картці № 22 і відгук на нього одноклас-знітився.

    III.Переход до вивчення нової теми.

    Ми познайомилися з релігійними віруваннями стародавніх індійців. З'ясували, що Будда. засновник буддизму, вчив віддавати перевагу особистим достоїнств людини, а не його походженням. А ось чому вчив китайський мудрець Конфуцій, ми з'ясуємо сьогодні на уроці.

    Завдання для учнів: Познайомитися з навчаннями китайського мудреця Конфуція.

    IV. Вивчення нової теми.

    план

    1. Географічне положення і природні умови Китаю.

    2. Конфуцій - давньокитайський філософ.

    3. Вчення Конфуція.

    На дошці тема уроку, нові слова: Хуанхе, Янцзи, Конфуцій, бамбук

    • Де знаходиться Китай? (У Східній Азії.)

    • Які великі річки протікають по території Китаю? (На півночі -
      Жовта річка (Хуанхе), на півдні - Блакитна річка (Янцзи).)

    • Який рельєф в цій державі? (На заході лежать гори і пустелі
      Центральної Азії, на північному заході - степу, а на півдні - гори Південного
      Азії, вкриті тропічними лісами.)

    • Яке місто сьогодні є столицею Китаю? (Пекін.)

    2. Розповідь вчителя.

    А самі книги виглядали зовсім не так, як наші. За часів Конфуція писали на узень-ких дощечках з розщепленого бамбука. Тон-кую пензлик або паличку умочували в чер-ву туш і наносили ієрогліфи зверху вниз. Якщо робили помилку, то зіскоблювали написаний-ве ножем. Потім в дощечках робили отвори і протягували мотузку. Зв'язка бамбука і була старокитайської книгою.

    Вчений китаєць повинен був запам'ятати тися-чи ієрогліфів, що позначають окремі слова. Так само як в єгипетській писемності. в Китаї ієрогліфи відбулися з малюнків, і іноді в їх формі ще можна вгадати початкове зображення.

    Конфуцій вважав, що вихованої людини легко дізнатися з його поведінки. Чемний кита-ец перед входом в будинок знімав туфлі і йшов бо-Сіком. Йти в туфлях по циновки, розстелений-ним на підлозі, вважалося просто непристойним.
    Сиділи китайці або на тій же рогожі, або на низькому сидінні, але неодмінно підігнувши під себе п'яти. Сидіти звісивши ноги, а тим більше ви-тягнучи їх вперед могли тільки абсолютно не- виховані люди. Уже в давнину китайці опанували мистецтво є за допомогою двох па-лочек. Цей звичай вони зберігають і понині.

    Стародавні китайці споруджували на голові складність ні зачіски. збираючи волосся в пучок. Тих же, хто ходив з розпущеним волоссям, вони вва-талі дикунами. Зазвичай китайці носили халат, у простих людей халати були з дешевою ма-терії. Знатні багатії одягалися в халати йшов-кові, з красивою вишивкою квітами і фігу-рами драконів.

    Конфуцій вчив, що не тільки в родині, а й у всій державі повинен дотримуватися порядок у відносинах між старшими і молодшими.

    Вихований китаєць з усіма ввічливий, він не грубить тим, хто нижчий за нього по положенню. і не за-ісківает перед тими, хто вище. Але він веде себе з тими і з іншими, добре знаючи своє місце, - зі старшими шанобливо, а з молодшими бла-госклонно. Конфуцій вчив, що держава по-добно великій родині. Піддані повинні ува-жати правителя як батька. Але і правителям Конфуцій радив ставитися до підданих як до своїх дітей. Мудрий правитель муча-ет людей суворими покараннями. а терпляче виховує їх - перш за все своїм прикладом. Правителю зовсім не личить жорстокість, дос-таточно батьківського настанови. «Стратити кого-небудь, замість того щоб наставити його на істин-ний шлях-нелюдяно», - говорив Конфуцій

    V. Закріплення вивченого на уроці.

    Відповідь: Цей філософ намагається закріпити нерівність, що існувала в суспільстві. Намагається захистити інтереси заможних верств суспільства.

    Домашнє 1. Прочитати § 22.

    Схожі статті