Свято - жайворонисі прилетите, красну весну принесіть!

Мета: Духовне збагачення особистості дитини через знайомства з історичними витоками культури, зокрема усної народної творчості українського народу, його традиціями, звичаями.

  1. Ознайомити і поповнити знання учнів з традиціями та святами українського народу.
  2. Виховувати любов до російської пісні.
  3. Виховувати любов до творчої спадщини, відродження втрачених традицій російської культури.
  4. Розкривати творчі задатки дитини.

Попередня робота: виготовлення фігурок з тіста, глини або паперу, виготовлення костюмів для Зими і Весни. Розучування інсценування, віршів і музичних номерів - пісень, заклички, хороводів.

Дійові особи та учасники: провідний, Зима, Весна, діти-читці.

Хлопці сідають на свої місця, тримаючи в руках жайворонків. Звучить фонограма пісні «Як на тоненький льодок».

хід заходу

Благослови, мати, зиму переважатиме,
Зиму переважатиме, весну заклікаті.
Нехай зима йде про запас,
Весну пустить на поріг!

Весна, весна, прокинься зі сну!
А ти, зима, іди за моря,
Набридла ти нам і набридла,
Наші рученьки приморозили,

Нам, зима, ти набридла,
І весь хліб у нас поїла,
Всі дрова у нас попалили,
З дахів солому забрала.

Мороз - Червоний ніс,
Ось тобі хліб і овес,
А тепер забирайся
По-доброму.

Ведучий. Люди вірили, що мороз, наївшись хлібних кульок, до майбутнього року піде в чужедальней краю і відведе з собою зиму.

Показ інсценування «Розмова Зими і Весни». Входять двоє дівчаток - Зима і Весна. Зима одягнена старою, Весна - красивою молодою дівчиною.

З Навесні Зима зустріти,
Про здоров'ячко все справляються.
Ой, здорова будь, Зима сніжна

Б'ю чолом тобі,
Весна тепла.
Розкажи ти мені нічого не приховуючи:
Чому тебе величають всі,
Мене - Зима - проклинають все?

Тому що ти - боляче люта
І холодна і голодна.
Я ж - тепла і привітна.
Всі луки і ліси зрошую я,
Всі луки і ліси оживляю я.
Побула ти, Зима, в гостях у людей,
Чи не час тобі йти з гостей?

Вугільної, сонечко з-за гір-гори,
Вугільної, червоне, до весняної пори.
Бачило ль ти, сонечко, дівчину-весну?
Бачило ль ти, сонечко, злющу зиму?
Як вона, люта, від весни пішла,
У мішку холоднечу несла,
Холод на землю трясла?

Ведучий: Давайте, хлопці, допоможемо зими піти до наступного року - заспіваємо для неї російську народну пісню «Весняночка».

Ой, біжить струмком вода,
Нема снігу, немає льоду.
Ой, вода, ой, вода,
Нема снігу, немає льоду.

прилетіли журавлі
І соловейка мої.
Журавлі, журавлі
І соловейка мої.

Ми весняночки співаємо,
Весну червону кличемо.
Ми співаємо, ми співаємо,
Весну червону кличемо,

Ведучий: Як казали у давнину, пісні-веснянки зиму замикають. Хлопці, попрощаємося з Взимку - помахаємо їй услід руками. А Весну запрошуємо на наше свято.

Зима іде. Весна займає запропоноване їй місце.

Зима недарма злиться -
Пройшла її пора.
Весна в вікно стукає
І жене з двору.
І все заметушилося,
Всі нудить зиму геть.
І жайворонки в небі
Вже підняли лунати.

Жучік крючік павучок
Прилетіли б до нас куличок
Віту, віту, віту, вай
Принеси весну в наш край

Ведучий: З настанням весни, хлопці із задоволенням збиралися на відталих пагорбах пограти. Які народні ігри ви, знаєте? (Відповіді дітей). Зараз ми з вами пограємо в українські народні ігри: «Колечко» (додаток 1), «Просо» (додаток 2), «Птицелов» (додаток 3).

Ведучий: Спочатку про наближення весни ми здогадуємося тому, що день стає все довшим. На галявинах з'являються перші весняні квіти. Я пропоную вам пограти в гру «Збери квітка». (Проводиться гра).

Ведучий: А ще нам про це сповіщають птиці, які повертаються з далеких країн до себе на батьківщину, додому. «Сорок сороків птахів летять, весну несуть», - говорили селяни. Яких птахів - вісників весни ви знаєте? Відповісти на моє запитання вам допоможуть загадки нашої красуні Весни.

Збиратися птиці, збиратися співочих
Стадами, стадами.
Сідали птиці, сідали співочих
Рядами, рядами.
А ну, вгадайте, що це за птахи були?
(Граки)

чорний,
моторний,
кричить «крак!»,
черв'якам ворог.
(Грач)

Спереду у пташки шпільце,
позаду у пташки вильце.
Сама пташка мала,
а за морем була.
(Ластівка)

Села пташка на суку
і співає: «Ку-ку, ку-ку».
(Зозуля).

Не позаздриш роботі
Весь день стояти ногою в болоті
І ловити в ньому навмання
Довгим дзьобом жабенят.
А ось йому робота ця
Солодка, як нам з тобою цукерка.
(Лелека)

На гілці будиночок дерев'яний,
А в будинку маленький співак.
Він летів в чужі країни
І ось повернувся, нарешті!
Кругом сніжок пурхає рідкісний,
В ярах не розтануло лід,
А він сидить на голій гілці
І голосно, радісно співає.
(Шпак)

У калюжах - отраженье хмари,
Дні і раніше теплі.
На реп'яху колючому
шукають насіння
(Щиглі)

Довга шия, червоні лапки,
Щипає за п'яти, біжи без оглядки.
(Гусь).

На верхівці калачі
День і ніч кричать ... (Граки).

Ведучий. А найбільше селянин любив дзвінкого співака жайворонка, який своїми переливчастими трелями змушував природу прокинутися від зимового сну. Послухайте, як передав у своїй музиці жайворонка композитор Петро Ілліч Чайковський.

Звучить запис п'єси П.І. Чайковського «Пісня жайворонка».

Хлопці беруть в руки жайворонків і співають заклички.

Чувілев, Чувілев, жавороночек,
Прилетіли б до вогнів, принеси ти нам
Весну-красну, червоно сонечко,
Тепло летушко, зелений покіс!

Жайворонки прилетите,
Красну весну принесіть.
Принесіть весну
На своєму хвосту,
На сохи, борони,
На вівсяному сніп.

Жайворонок, жайворонок!
Візьми собі зиму,
А нам віддай весну.
Візьми собі сани,
А нам віддай віз.

Ведучий: У багатьох заклічках- веснянках говорилося, що птахи, повертаючись з-за моря, повинні принести з собою заповітні золоті ключі. Люди вірили, що цими ключами було замкнуто холодну підземелля, де нудилися красуня весна, замкнена злий взимку. А тепер настав час весни і зими помінятися місцями.

Пташка-ключниця,
Прилетіли б до нас з-за моря,
Принеси нам два ключа,
Два ключа золоті.
Отомкніте весну теплу,
Замкни зиму холодну.

Ведучий: І весна ніби відгукувалася на заклик людей - пробуджувалася життя на полях, проростала перша зелень. А на гуляннях починали водити хороводи. За старих часів хоровод був пов'язаний з обрядами на честь головного божества- сонця, символізував собою рух сонця. Звідси головний малюнок хороводу - коло.

Йде виконання хороводу пісні з рухами «Земелюшка-чорнозем».

Земелюшка-чорнозем, земелюшка-чорнозем,
Чорнозем, чорнозем, земелюшка-чорнозем.

Тут берізка виросла, тут берізка виросла.
Виросла, зросла, тут берізка виросла.

Під берізкою травушка, під берізкою травушка.
Травушка, травушка, під берізкою травушка.

На травиці квіточки, на травиці квіточки.
Цветики, квіточки, на травиці квіточки.

Рвали квіти зі трави, рвали квіти зі трави.
З трави, зі трави, рвали квіти зі трави.

Плели вінки з квітів, плели вінки з квітів.
З квітів, з квітів, плели вінки з квітів.

Ведучий. Сьогодні ми відзначали день зустрічі весни, а допомагали нам в цьому птиці жайворонки. Давайте всі разом вимовив останню заклички - візьміть знову ваших птахів в долоні і повторюйте за мною кожен рядок.

Прийди, весна, прийди, красна!
З льоном високим,
З коренем глибоким,
З хлібом рясним!

А тепер запрошуємо всіх хлопців встати в дружний хоровод і виконати «Весняночка».

Прийшла весна, ой, прийшла ясна.
Глянь-но, друже, як цвіте лужок.

Приспів:
Найяскравіше, сонечко сяй!
З нами свято ти зустрічай!

У садах дзвенять голоси хлопців.
Хоровод заведемо і танцювати підемо.

Ведучий: Багато нового ми вам сьогодні розповіли, а тепер подивимося, що ви самі знаєте.

Проводиться вікторина «Вісники весни» (додаток 4).

Ведучий: Ну хлопці, молодці! Бачу, що багато книг Новомосковскете, цікавитеся життям рідної природи. Ось і зустріли ми з вами Весну- красну. А тепер, люди добрі, гості дорогі, всіх запрошуємо до святкового столу!

Свято закінчується загальним чаюванням.