Правила змагань з волейболу - студопедія

* На кожній половині майданчика в 3 м від осі середньої лінії і паралельно їй проводять лінію нападу. Частина площадки, укладена між лініями нападу, середньої і бічними, називається площею нападу. Лінії повинні мати ширину не більше 5 см і перебувати в одній площині з майданчиком.

* Сітка і м'яч. Поперек майданчика над середньою лінією натягують мотузяну сітку шириною 1 м і довжиною 9,5 м. Осередки сітки представляють собою квадрати розміром 10 x10 см. Сітку зміцнюю за допомогою троса товщиною до 5 мм або мотузкою на двох стійках, розташованих в 0,5-1 , 5 м від бічних ліній.

Учасники змагань. У грі беруть участь дві команди. У команді разом із запасними гравцями повинно бути не більше дванадцяти чоловік. Основними вважаються шість осіб, які вступають в гру на початку партії. В ході гри команда може замінити будь-якого основного гравця запасним. Міняти розстановку гравців не дозволяється до кінця партії. Суддівство та правила ведення гри.

На кожну зустріч призначають одного суддю. Фіксуючи помилки, він повинен пояснювати ті з них, які можуть викликати у гравців і глядачів сумнів.

Рахунок і результат гри. Гра складається з трьох або п'яти партій. Програла партію вважається команда, яка першою набирає 25 очок з перевагою не менше ніж в 2 очка. Розіграш кожної подачі приносить очко тобою команді, яка виграла м'яч. У третій або п'ятій (вирішальною) партії грають до рахунку 15 з перевагою в два очки. Якщо з трьох (п'яти) партій команда виграє дві (три), то вона вважається переможницею зустрічі. Якщо команда, витягнувшись жереб, вибирає право подачі, то її суперники отримують право вибору сторони майданчика. Після закінчення першої партії команди міняються сторонами, і першу подачу в новій партії виконує інша команда. У третій партії, після того як одна команда набере 8 очок, суперники міняються сторонами майданчика без перерви.

* Перехід подачі. Гравець, що виконує подачу, продовжує подавати до тих пір, поки він або його команда не помилиться. Після цього право подачі м'яча переходить до команди-суперника.

* Гра двох волейболістів. Одночасно дотик двох гравців однієї команди до м'яча вважається двома ударами. Жоден з цих гравців не має права на третій удар (крім випадку блокування).

* Гра від сітки. М'яч, який торкнувся сітки, залишається в грі. Доторкніться-вение гравця до сітки під час гри вважається помилкою.

* Вихід м'яча з гри. М'яч, перелетів за бокову лінію майданчика, вважається що з гри, якщо торкнувся підлоги, стійки або іншого предмета. Команда, що володіла м'ячем останньої, вважається в цьому випадку програла очко.

Втрата м'яча. М'яч вважається програною командою, а команда, яка подавала втрачає подачу в наступних випадках: