План конспект уроку географії - вітри - географія, уроки

Урок географії в 6 класі

ТЕМА УРОКУ: ВІТРИ

МЕТА. сформувати уявлення про вітер як елементі погоди;

-сформувати уявлення про причинно-наслідкові зв'язки
між виникненням, напрямком, силою і швидкістю вітру і
атмосферним тиском; видах вітрів;

-розкрити значення вітрів для природи і життєдіяльності людини;

-продовжити формування вмінь і навичок роботи з картами,

Учні повинні. знати / розуміти основні види вітрів; при-чини виникнення пасатів, мусонів, місцевих вітрів, їх геогр-фию; вміти називати вітри різних напрямків; описувати значення вітрів для природи і людини; пояснювати про-разование вітрів і їх різну швидкість.

ОСНОВНІ ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ. вітер, пасати, мусони, ме-стние вітри, значення вітрів.

Вітри і причина їх утворення. Характеристики вітру: направле-ня, швидкість, сила. Роза вітрів: правила побудови, використан-ня. Залежність швидкості і сили вітру від різниці в атмосферному тиску. Прилади для визначення сили і швидкості вітру. Пост-янние, сезонні, добові вітри. Причини утворення бризів і мусонів. Значення вітрів для природи Землі. Використання енергії вітрів людиною.

I. Організаційний момент.

Бесіда з питань на стор. 109 уч.

III. Вивчення нового матеріалу.

1.Урок починається з проблемного питання.

- Уявіть, що ви взимку разом зі своєю сім'єю сидите біля каміна в заміському будинку. Ви слухаєте як тріщать дрова. Питання: «А куди дівається дим? Чому він не заходить в кімнату? »

На сьогоднішньому уроці ми спробуємо вирішити ці питання.

2.Попробуем відгадати загадку, і визначити тему уроку:

Хоч безкрилий, а літає.

Безголовий, а свистить.
Хоч безрукий, але буває
Груші з гілок оббиває,
Сосни з коренем вириває,
Так часом він сердитий.
Тільки що він був скрізь -
Мить - і немає його ніде.
(Вітер)

Учитель: На сьогоднішньому уроці мова піде про вітрах.

3. Ми познайомимося з поняттям «вітер», причиною утворення вітру, з різними його видами, дізнаємося, яке значення він відіграє в природі та житті людини.

А також ми будемо вчитися порівнювати, узагальнювати, виділяти головне, встановлювати причинно-наслідкові зв'язки.

4.Так, що ж таке вітер?

-Над добре прогрітій поверхнею повітря нагрівається, піднімається вгору,

тиск при цьому зменшується або збільшується? (Зменшується).

-З висоти опускається холодне повітря, тиск при цьому збільшується або

Учитель. Значить, більш холодне повітря буде витісняти більш теплий у поверхні. Отже, відбувається переміщення повітря.

5. Ми вже з'ясували, що рух повітря це і є вітер.

-У чому причина виникнення вітру?

Учитель. Значить, головна причина виникнення вітру - це різниця в атмосферному тиску. Чим більше різниця в тиску, тим сильніший вітер.

-Визначити в якому напрямку буде дути вітер?

В якому випадку вітер буде дути сильніше?

А 730 мм - Б 740 мм (з Б в А, сильніше)
А 773мм - Б 767мм (з А в Б)
А 754мм - Б 753 мм (з А в Б)

(3 учні виконують біля дошки, інші в зошити.)

5.Скорость і сила вітру.

Учитель. Ми з вами заговорили про швидкість вітру, яка вимірюється м / с, км / год. Швидкість вітру визначається за допомогою приладу анемометра. Перший такий прилад винайшов в XVII столітті італійський лікар С.Санторіо. Він представляв собою пластину, по відхиленню якої від вертикального положення судили про силу вітру і його швидкості. Сучасні анемометри влаштовані набагато складніше.

Сила вітру вимірюється за шкалою балів, яку запропонував британський адмірал Бофорт в 1805 р Але лише в 1874 р вона була прийнята Міжнародним метеорологічним комітетом для загального застосування на телеграфі. Шкала Бофорта 12-ти бальна. Якщо сила вітру 0 балів, тобто вітру немає, то це штиль. Вітер називається помірним якщо швидкість зростає до 7 м / с, а сила до 4 балів. Ураган це вітер зі швидкістю понад 33 м / с і силою в 12 балів.

6.Направленіе вітру визначається тією стороною горизонту, звідки він дме. Якщо вітер дме з півночі на південь, то це північний вітер, якщо із заходу на схід - то західний. Для визначення напрямку вітру використовують флюгер, який встановлюють на висоті 10 м. Він складається з металевої пластини, що обертається на вертикальній осі по його напрямку.

7.Заданіе: визначити напрямок вітру.

Про направлення панування-чих вітрів в даній місць-ності можна судити по спе-циальному графіком - розу вітрів. На ньому зазначається число днів, протягом кото-яких дув вітер того або іно-го напрямку. Роза вітрів може бути побудована на день, місяць або на рік.

9.Работа зі схемою на дошці.

Постійні сезонні добові тимчасові

Постійні вітри утворюються слідом-ствие існування на Землі поясів постійного атмо-сферного тиску. Від 30-х широт, де сформувалися пояса високого тиску, до екватора - в сторону пояса низько-го тиску, дмуть пасати. З областей високого тиску 30-х широт в області зниженого тиску в помірних широтах дують постійні вітри західного переносу. У полярних широтах панують полярні східні вітри.

Завдяки осьового обертання Землі вітри від-клоняются від свого початкового направле-ня в Північній півкулі вправо, в Південному -влево. Наприклад, південні вітри набувають в Північній півкулі південно-західне направле-ня, а в Південній півкулі - південно-східне.

12.СЕЗОННИЕ ВІТРИ. На півдні Далекого ВостокаУкаіни дмуть вітри, які змінюють напрямки два рази в рік. Це - мусони. Влітку материк нагрівається швидше, ніж Тихий океан, тому холодне повітря з океану, над яким тиск високий надходить на сушу. Це - літній мусон. Взимку океан зберігає тепло, тиск над ним нижче, ніж над сушею. Зимовий мусон дме з материка в океан. Зима на Далекому Сході холодна і суха, літо прохолодне і дощове: дощі приносить літній мусон.

13.СУТОЧНИЕ ВІТРИ. Брізи - вітер силою 4 бали на узбережжі великих водойм, озер, річок, водосховищ, морів, який змінює свій напрямок два рази на добу. Він добре виражений в літню пору, коли контраст температури (вода - суша) найбільший. Днем вітер дме з моря на сушу - це денний бриз, а вночі з суші на море - це нічний бриз. Утворюється цей вітер з-за різниці в атмосферному тиску над водою і сушею. Днем над водою тиск вище, ніж над сушею, тому біля поверхні землі повітря переміщається в сторону суші. Брізи це мінливі вітри, з настанням вечора вони приносять прохолоду, зникає нестерпний задуха. Приплив свіжого повітря додає бадьорості, підвищує працездатність, поліпшує самопочуття. Прикладом можуть служити бризи панівні влітку на узбережжі Чорного моря, багато, хто їздив влітку туди відпочивати відчували свіжість цього вітру.

14.Временние. У горах дуже поширений фён - теплий вітер, спрямований з гір в міжгірські долини або передгір'я. Він може викли-вать сходження снігових лавин, бурхливе танення снігів і розлив річок. Влітку фён прискорює дозрівання, і, навпаки, може висушити рослини, прискорити річний листопад. Часті фени в Альпах, на Західному Кавказі, в районі Телецкого озера.

• Вітер великий в природі працівник.
Згадайте, ще А. С. Пушкін помітив:

Вітер, вітер, ти могутній,

Ти ганяти зграї хмар,

Ти вільніше синє море.

Вітер переганяє хмари, хмари, а інакше дощ і сніг були б тільки над водною поверхнею:

Поглянь на небосхил -

Всюди хмари пливуть,

Слухняні вітрам, і

Нагромаджують вони химерні форми.

Відпрацьовані автомобільні гази, дим від заводів і фабрик вітер відносить з населених пунктів.

Полярники використовують вітряні рушії для отримання світла і тепла; американські фермери тягнуть вітряками воду зі свердловин.

• Вітер «з'їдає» гори, згладжує їх.

Створюючи химерні форми у вигляді богині або бовдура.

Вітром на великі відстані переносяться насіння трав, чагарників і дерев, спори грибів.

Люди ще в давнину зрозуміли, що човен і без весел може плавати, був би вітер.

Вітер по морю гуляє

І кораблик підганяє,

Він біжить собі у хвилях

На роздутих парусах.

На території Казахстану розташований прославлений курорт «Борове». Найбільше приваблює відпочиваючих березовий тан-цующій ліс. Белоствольние красуні, які ростуть на березі озера, мають химерну форму, кружляють в казковому вальсі. А головний керівник цього ансамблю - вітер.

IV. Закріплення. Підбиття підсумків.

Перевіримо, як добре ви запам'ятали сьогоднішній матеріал? Продовжіть фразу:

- Вітер це - ... (горизонтальне рух повітря).
- Головна причина утворення вітру - ... (різниця в атмосферному тиску над різними ділянками земної поверхні).
- вітер дме з областей високого тиску в ... (області низького тиску).
- чим більша різниця в атмосферному тиску, тим ... (сильніше вітер).
- бриз - це ... (вітер, який змінює напрямок двічі на добу, виникає на узбережжі морів).
- вітер характеризується показниками ... (напрямком, силою, швидкістю).
- прилад для визначення напрямку вітру називається ... (флюгер).
- сила вітру визначається за шкалою ... (Бофорта).
- людина використовує силу вітру для ... (вироблення електроенергії).
- в природі вітер може створити ... (нові форми рельєфу).

V. Д / З: параграф 29; робочий зошит с. 61 (№ 8-9), с. 63 (№ 2 частково), с. 65 (№ 6 частково), с. 67 (№ 4-5), с. 68 (№ 6), с. 74 (№ 11)

Підібрати все про вітер: загадки, жарти, вірші, приказки, прислів'я і ін.

План конспект уроку географії - вітри - географія, уроки

План конспект уроку географії - вітри - географія, уроки

Схожі статті