Пізнавальні заняття для дітей про птахів мамин блог

Пізнавальні заняття для дітей про птахів мамин блог

Пізнавальні заняття для дітей про птахів рідного краю. Заняття з природознавства з пріоритетом мовленнєвих та креативних завдань для старших дошкільнят.

Збагачувати уявлення дітей про птахів можна і на окремому занятті, пропонуючи малюкам завдання мовного, креативного і пізнавального спрямування. Нижче наводимо зразок такого заняття, яке розробила Алла Шрамченко, вихователь ДНЗ № 5 «Теремок», м.Шостка, Сумська обл.

Мета. Створювати сприятливі умови для збагачення уявлень дітей про птахів, емоційного спілкування з природою. Розвивати зв'язне мовлення, логічне мислення, творчу уяву, пам'ять, самостійність.

Виховувати культуру практичної пізнавальної діяльності. Формувати позитивне ціннісне ставлення до птахів, бажання допомагати їм взимку; закладати основи екологічної культури.

Збагачувати уявлення дітей про різноманітність птахів рідного краю, які залишаються на зиму, про їх особливості (будова, зовнішній вигляд, поведінка, спосіб харчування). Формувати розуміння залежності життя птахів від людини і природних умов. Закріплювати знання назв частин тіла птахів, вчити підбирати дієслова, що характеризують їх спів (тінькае, цвірінькає, каркає) і поведінку (літають, стрибають, метушаться, перелітають, радіють). Включити в мові вживання іменників в давальному відмінку (горобці, синиці, дятли, клести, омелюхи, вороні, снігурі). Тренувати в порядкової рахунку. Закріплювати вміння орієнтуватися в просторі, знання назв дерев (береза, горобина, дуб, ялина) і вміння розрізняти їх.

Стимулювати інтерес і допитливість в пізнанні навколишнього середовища. Спонукати досягати певної мети.

Словник: птах, сорока, дятел, горобець, синиця, ворона, снігур, шишкар, омелюхи; береза, горобина, дуб, ялина; користь, годівниця, їжа, корм; тінькае, цвірінькає, каркає; стукає, знищують, літають, стрибають, метушаться, радіють, перелітають.

Матеріал: логічна схема інтегрованого заняття по ідеї розумових карт-схем Тоні Бьюзена, зображення птахів (сороки, горобці, синиці, снігурі, омелюхи, дятла, ворони), поліетиленове полотно з кишеньками для кожної дитини, кольорове пір'їнка, мольберти, фігурки дерев і птахів з липучками для тканин на звороті, фланелеграф, набори для викладання зображень птахів з геометричних фігур, тарілочки для роздаткового матеріалу, годівниці, корм для птахів, фізкультурну обладнання (ребриста дошка, підставки-ворітця, обруч для пролезания ) Записи музичного супроводу.

Попередня робота: розгляд ілюстрацій «Птахи рідного краю»; бесіда «Як живеться взимку друзям». Читання оповідань, віршів про птахів, зимуючих ( «Горобці» М. Слабошпіцкійго, «Дівчинка і снічка» В. Сухомлинського) відгадування загадок; спостереження за зовнішнім виглядом, поведінкою птахів на прогулянках.

Хід заняття Візит незнайомки

Діти сідають на килимку навколо вихователя.

Вихователь. Сьогодні, діти, до нас прийшла незнайомка. Хто вона така - невідомо. Розгляньте його уважно (демонструє силуети зображення сороки), що можна про неї сказати? Які частини тіла в нашій гості? (Голова, тулуб, лапи, хвіст, дзьоб). Хто ж вона? (Пташка).

А як її звуть, ви дізнаєтеся, розгадавши загадку:

Чорно-біле плаття у неї, Всі новини в лісі знає. Щось блискуче ненароком вкрадуть. Це хто?

Педагог перевертає силует сороки кольоровим боком.

Вихователь. Ось і познайомились. Сорока прилетіла до нас з лісу, а прислали її друзі. Посудіть: хто може бути її друзями? (Відповіді дітей).

Так, птахи є друзями, але не тільки для Сороки, а для людей. Веселять нас своїм чудовим співом і ще допомагають.

Хто скаже, яке добре діло для нас роблять птахи? (Знищують шкідливих комах). У народі є таке прислів'я: «Де багато птахів, там немає комашок». Але це відбувається в теплу пору року.

А як живуть птахи зараз, взимку? Чуєте, Сорока розповідає, що Зима зачарувала лісове птиці. Діти, Сорока просить, щоб ви допомогли зняти чари. Ви згодні? Зробити це буде нелегко, тому Сорока принесла свої підказки.

Пізнавальні заняття для дітей про птахів мамин блог

Вихователь звертає увагу дітей на карту-схему, прикріплює посередині Сороку. Сектори схеми тимчасово закриті.

Вихователь. Спочатку Сорока просить відгадати, як звуть його друзів? Слухайте загадки.

Відкриває перший сектор схеми. На ньому зображений силует птиці і знак, Новомосковскет загадку. Діти відповідають, вихователь прикріплює кольорове зображення птаха. І так, поки всі сектори з птахами не будуть відкриті.

Загадки про птахів

У неї голос хриплуватий, Колір пір'я сіруватий. Ой розумний каркарона! Звуть всі її ...

Непосидючий і жвава, Одягнена модно і яскраво: У неї жовтий піджак, Як ліхтар між гілочок.

Бідовий хлопчисько в теплій сорочці По дворах літає, Крихти підбирає.

Вірно людям служу, їм дерева стережу. Дзьоб міцний і гострий маю Шкідників ним здобуваю.

Птах це взимку прилітає, Грудку червону має.

У хвойному лісі живуть, там пісні співаю, Шишки дуже люблю, з них зернятка немає. Ще я в лісі санітар, Ну а звуть мене ...

У мене пір'ячко руденький, мене і чубчик я гарненький, Рябину люблю, Кращих ласощів не знаю.

Вихователь. Тепер, діти, ми знаємо, як звуть друзів Сороки. А однакові вони між собою? (Різні).

Що ж об'єднує всіх птахів? (Їх тіло вкрите пір'ям).

А в наших птахів є пір'я? (Ні).

Вихователь знову повертається до схеми і відкриває сектор із зображенням пера.

Вихователь. Сорока хоче нам допомогти. Вона принесла з собою різнобарвне пір'їнка. А ми його зараз роздамо птахам. Сідайте за столи і подивіться, що там є.

Діти сідають за столи, на яких лежать поліетиленові кишеньки з двох рядів. У верхньому ряду - картки з силуетним зображенням птахів (такі, як на дошці). Поруч стоять тарілочки з різнобарвним оперенням.

Вихователь. Сорока просить: «Вкладіть жовту пір'їнка в першу кишеньку нижнього ряду. Червону пір'їнка вкладіть в третю кишеню, а коричневу - в п'яту. У четверту кишеньку вкладіть сіру пір'їнка, а в другу - білу ».

А тепер Сорока просить, щоб ви перевернули карти з птахами на іншу сторону (на зворотному боці - кольорове зображення птахів). Наші птахи отримали своє кольорове забарвлення (перевертає силуети птахів на дошці). Скажіть, кому з птахів ми дали коричневу пір'їнка? А кому - жовту? Хто отримав сіру пір'їнка? А білу? Кому з птахів ми дали червону пір'їнка? А могли б ми дати його ще комусь? Чому? Бачите, діти, завдяки вам чари Зими поступово зникають. А Сорока вже підготувала наступну підказку.

Діти повертаються на килимок і звертають увагу на схему, на якій вихователь відкриває наступний сектор. На ньому схематично зображено спів птаха.

Вихователь. Як ви думаєте, про що хоче сказати нам Сорока? Правильно здогадалися: треба повернути голосу її друзям. Згадайте, як співає синиця? (Тінькает).

Як каже горобець? (Цвірінькають).

А як ворона спілкується з родичами? (Каркає).

Коли прилітають снігурі, як вони вітаються з нами? (Сніг-сніг, сніг-сніг).

Тільки дятла ніколи співати, тому що він весь час зайнятий. Що він робить? (Стукає).

Ось наші птахи вже майже звільнилися від чар. їм дуже хочеться швидше дістатися рідної домівки. Як ви думаєте, діти, куди ми зараз вирушимо?

Педагог відкриває на схемі сектор зі схематичним зображенням лісу.

Вихователь. Сорока підказує, що ми повинні йти в ліс. Але шлях туди нелегкий.

Проводиться физкультминутка. Діти йдуть за вихователем, долаючи різні перешкоди.

Физкультминутка «Дорога в ліс»

Вихователь. У ліс веде вузенька стежка. (Йдуть по ребристою дошці). Зима лютує, не хоче нас пускати. Ось які снігові замети намела! (Переступають через підставки-ворітця). А ось дерево впало, заступило дорогу. (Пролазити в обруч). Нарешті ми прийшли в ліс.

Діти підходять до мольбертів. На кожному з них полотно з площинними зображеннями дерев (дуба, берези, горобини, ялини) і пеньочка, а також тарілочки з фігурками птахів.

Вихователь пропонує розмістити птахів на відповідних деревах.

Вихователь. Пам'ятайте, діти, як ми спостерігали за синичкою, їй дуже подобалося гойдатися на гілках берези і клювати насіння з сережок. Отже, нехай синиця летить на березу. А хто з птахів любить діставати насіння з ялинових шишок? (Клести).

Давайте Шишкарев посадимо на ялинку. Як ви думаєте, хто більше любить ягоди горобини? (Омелюх). Нехай він летить на горобину. Важливу ворону розмістіть під дубом, а горобчика посадите на пеньок.

Вихователь зауважує: птахи дуже зраділи, що діти зняли з них чари. А Зима лютує - то снігом засипле, то хуртовиною задме.

Вихователь. Стільки снігу намело, що нашим друзям важко знайти собі їжу. Як ми можемо допомогти птахам, які зимують? (Припущення дітей). Сорока згодна з вами. Ось ще одна її підказка (відкриває наступний сектор схеми із зображенням годівниці).

Взимку птахам не тільки холодно, а й дуже голодно. Тому люди влаштовують для них годівниці.

Діти підходять до столу, де розміщені годівниці з різних матеріалів і різноманітний корм. Вихователь звертає увагу на годівниці. Потім разом розглядають корм для птахів (крихти, насіння, овес, ягоди горобини і калини, шишки, шматочки сала).

Пізнавальні заняття для дітей про птахів мамин блог

Вихователь. Давайте, діти, нагодуємо птахів.

Хто зрозуміє корм для синиць? Для виробів? Хто годувати Шишкарьов? (І так далі).

Діти підбирають корм для кожного птаха, кладуть його до годівниці, поруч розміщують невеликі фігурки птахів.

Коли діти розкладають корм, вихователь розповідає, як синичка-чубарочка готує запаси на зиму не тільки для себе, але і для інших птахів.

Вихователь. Як поводяться птахи біля годівниці? (Літають, стрибають, метушаться, стрибають, радіють, перелітають). Молодці, ви допомогли Сороку та її друзям подолати чари холодної Зими. За це птаха дуже вдячні вам і пропонують залишити щось на пам'ять про них. Що може бути? (Припущення дітей).

Вихователь відкриває останній сектор схеми із зображенням фотоапарата.

Вихователь. Сорока пропонує зробити фото своїх друзів.

Діти підходять до фланелеграфу, вибирають за бажанням, фото птицю будуть робити, і під музичний супровід викладають зображення його частин.

Вихователь. Ось і зникли чари Зими. Птахи ожили і дуже вдячні вам, діти, сідайте на килимок - згадаємо, як ми допомагали Сороку та її друзям.

Діти за допомогою карти-схеми згадують всі етапи заняття.

Вихователь. Вам сподобалося допомагати птахам? Ось так - про птахів ми знаємо і їм допомагаємо.

Навігація по публікаціям

Схожі статті